• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Hiçbir inanç, hiçbir siyasi görüş, hiçbir gerekçe masum insanları katletmeyi haklı çıkaramaz. Yılbaşı kutlamaları üzerinden seküler yaşam anlayışına ve laikliğe saldırılara göz yumulması hatta yılbaşı kutlamanın kâfirlik sayılacağına ilişkin meczupça açıklamalara karşı herhangi bir işlem yapılmaması, ülkemizi terör batağına saplamak isteyenleri cesaretlendirmektedir” dedi.

ANKARA

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İstanbul Ortaköy’de bir eğlence mekanı olan Reina’ya düzenlenen terör saldırısını yaptığı yazılı açıklamayla kınadı. Yüceer, “Yeni yıla girdiğimiz ilk saatlerde İstanbul Ortaköy’deki bir eğlence mekânında eğlenmekten başka bir niyet taşımayan savunmasız insanlara karşı gerçekleştirilen hunharca katliamı lanetliyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Hiçbir inanç, hiçbir siyasi görüş, hiçbir gerekçe masum insanları katletmeyi haklı çıkaramaz. Açıktır ki, bu saldırı barbarlıktan başka bir şey değildir” dedi. Yüceer, katliamın, yılbaşına bir gün kala Diyanet İşleri Başkanlığının yılbaşı eğlencesinin haram olduğuna yönelik Cuma hutbesini 81 ilde camilere gönderdiği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullara yazıları göndererek geleneklerimize aykırı olduğu gerekçesiyle yılbaşı kutlaması’ etkinliklerini yasakladığı, yılbaşından iki gün önce sokaklarda Noel Baba’nın başına silah dayama mizanseni yapan fanatiklere polisin müdahale bile etmeye gerek duymadığı bir atmosferde gerçekleştirildiğini belirtti.

YAŞAM BİÇİMİ HEDEF ALINDI

Göstere göstere gelen bu saldırının yalnızca masum insanlara karşı yapılmadığını aynı zamanda bir yaşam biçimini hedeflediğini kaydeden Yüceer, şöyle devam etti:

Yılbaşı kutlamaları üzerinden seküler yaşam anlayışına ve laikliğe saldırılara göz yumulması hatta yılbaşı kutlamanın kâfirlik sayılacağına ilişkin meczupça açıklamalara karşı herhangi bir işlem yapılmaması, ülkemizi terör batağına saplamak isteyenleri cesaretlendirmektedir.

Görünen odur ki; son zamanlarda yaşanan terör eylemleri karşısında Hükümet yetkililerinin elinden terörü lanetlemekten ve teröre alışmayacağız demekten başka bir şey gelmemektedir. Ülkemizin içine düşürüldüğü bu durumu yalnızca bir güvenlik zafiyeti olarak açıklamak yetersiz kalmaktadır. Artık var olan zafiyet değil acziyettir.

Bu acziyet nedeniyle Türkiye terör örgütlerinin cirit attığı hedef ülke konumuna getirilmiştir. Fransa’da IŞİD’in gerçekleştirdiği terör saldırısı sonrası “Sizin istihbarat teşkilatlarınız ne iş yapar?” diye sormayı bilenlerin Türkiye’de son bir yıl içinde yirmiye yakın terör saldırısı olduğunda istihbarata ilişkin herhangi bir sözünün olmaması, yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve görevlerini yapmayan yetki sahiplerinin istifayı akıllarına bile getirmemesi açık bir basiretsizliktir. Bu saldırıları önlemek Hükümet’in görevidir. Ve bu görev yerine getirilmemektedir.  Bu ülkenin istihbaratı, emniyeti ne yapmaktadır?

BU SİYASİ İKLİMDEN UZAKLAŞILMALI

“Vatandaşlarını korku ve dehşet içinde yaşamaya mecbur bırakan bir Hükümet açıktır ki aciz bir Hükümettir” diyen Yüceer, “Cumhurbaşkanına hakaret ediliyor gerekçesi ile sosyal medya kullanıcılarına binlerce dava açılırken IŞİD’in saldırısı sonrası bu katliamı olumlayan, destek veren, açık biçimde nefret söylemi içeren mesajlara duyarsız kalınması anlaşılır değildir.

Eğer terör ile samimi olarak mücadele edilmek isteniyorsa Türkiye’nin bu zehirli atmosferden ve buna yol açan siyasi iklimden uzaklaşması gereği açıktır” ifadelerini kullandı.Yeni Soluk
YUKARI