• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer’in Anayasa değişiklikleri ve Başkanlık Sistemine ilişkin basın açıklaması yaptı. Yüceer açıklamasına İngiliz düşünür Lord Acton’ın, bir sözüyle başladı.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer’in açıklamasını tamamı şöyle:

İngiliz düşünür Lord Acton’ın “İktidar yozlaştırır, mutlak iktidar mutlak biçimde yozlaştırır” sözü tarih boyunca defalarca sınanmış ve her defasında tekrar tekrar doğrulanmıştır.

Bu tarihsel gerçek ortadayken Cumhuriyet’i kuranların canı pahasına elde edip halka verdiği milli egemenliği, tekrar halktan alıp Saray’a vermek, Türkiye’yi bilinmezin içine sokmaktır.

AKP ve MHP’nin ortaklığıyla Meclis’e getirilen Başkanlık Sistemi, iktidarın mutlaklaşmasına ve dolayısıyla yozlaşmasına zemin hazırlayan bir öneridir.

Aslında bu öneriye Başkanlık Sistemi demek bile abesle iştigaldir.

Başkanlık sisteminin olmazsa olmazları denge-denetleme-fren mekanizmalarının hiçbiri AKP-MHP işbirliğiyle hazırlanan bu öneri de kendine yer bulamamıştır. Aksine bu tasarıyla tüm gücün tek elde toplandığı, adı cumhuriyet kendi sultanlık olan bir rejim kurulmak istenmektedir.

İradesini mutlak biçimde herkese dayatmak isteyen kişi tarihin hangi döneminde veya hangi ülkede olursa olsun otokrattır. Tirandır.

Kurulmak istenen rejim de tam anlamıyla bir otokrasidir.

Bir başkanlık sisteminin en önemli özelliklerinden birisi açık ve net sınırlarla belirlenmiş güçlü bir kuvvetler ayrılığıdır. Kâğıt üzerinde kuvvetler ayrılığı varmış gibi gözükse de aslında bu tasarı ile getirilmek istenen sistem, fiilen kuvvetler bütünlüğüne dönüşmesi kaçınılmaz olan bir sistemdir.

Böyle bir sistem değişikliğinden çıkmayacak tek şey demokrasidir.

Bu sistem neredeyse bir asırdır var olan Türkiye Cumhuriyeti’ni bir tek adam rejimine dönüştürecek ve ülkeyi benzer sistemlerin uygulandığı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin kaosuna götürecektir.

Böyle bir sistemin zulüm ve baskı ile özgürlükleri ortadan kaldırması, muhalif olan her kesimi ezmesi, ifade özgürlüğünü yok etmesi, “çoğulcu” bir demokrasi yerine çoğunlukçu bir yapı kurması, parlamenter rejimi “Tek Adam-Tek Parti” yönetimine dönüştürmesi kaçınılmazdır.

Hâlihazırda tüm muhalif kesimlere karşı pervasızca uygulanan düzenli baskı gelecek rejimin yalnızca ayak sesidir.

Türkiye ciddi ve açık bir rejim tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Bir kişinin hırsı ve doymaz açlığı Türkiye’yi bir batağa sürüklemektedir.

Tarih buna izin verenleri, koltuk değneği olanları, göz yumanları affetmeyecektir.Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.