• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
Veli Ağbaba: “Ayhan Fırat, ‘iyi bir Malatyalı’ olarak anılacaktır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya eski milletvekillerinden Ayhan Fırat’ın vefatının ardından bir taziye mesajı yayımladı. Ağbaba, Ayhan Fırat’ın her zaman nezaketi, devlet adamlığı ve Cumhuriyete bağlılığı ile hatırlanacağını kaydetti.

Ağbaba, “17. ve 20. Dönem Malatya Milletvekilliği yapan, Danışma Meclisi’nin Malatya üyesi,değerli büyüğüm, abim Ayhan Fırat’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.Partimize uzun yıllar emek vermiş, Malatya siyasetinin unutulmaz isimlerinden Ayhan Fırat, Malatya’nın bürokraside de yüz akı olmuş,görev yaptığı tüm kurumlarda önemli başarılara imza atmıştır.”dedi.

Malatya’nın siyasetinde Fırat Ailesi’nin yerinin doldurulamayacağını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, 16. Dönem Malatya Milletvekili Turan Fırat’ın kardeşi olan Ayhan Fırat’ın iki dönem Malatya milletvekilliği yaptığını, sadece Cumhuriyet Halk Partililer değil Malatya’nın tüm çevreleri tarafından sevilen, sayılan bir kişilik olduğunu aktardı.

Ayhan Fırat’ın sakin, kimseyi kırmayan bir kişiliğe sahip olduğunu kaydeden Ağbaba,”Ancak konu Malatya olduğunda, Malatya’nın ve Malatyalıların hakları için çok büyük mücadeleler verirdi. 88 Yıllık yaşamı boyunca iyi bir siyasetçi,iyi bir bürokrat, iyi bir aile reisi ve iyi bir Malatyalı olarak anılacaktır. Nezaketi, devlet adamlığı ve Cumhuriyete bağlılığı ile her zaman hatırlanacaktır. Ayhan Fırat’a Allah’tan Rahmet, ailesine, sevenlerine ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne başsağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

AYHAN FIRAT KİMDİR?

Ayhan Fırat 1929 Malatya doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi mezunudur. Hava Meydanları İnşaat Reisliği Kontrol Mühendisliği, PTT Genel Müdürlüğü Grup Başmühendisliği ve NATO Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı, PTT Yönetim Kurulu Üyeliği, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Üyeliği, Orman Bakanlığı Müşavirliği, Döksan AŞ Genel Müdürlüğü, 15 Ekim 1981 – 6 Kasım 1983 arası Danışma Meclisi Malatya Üyeliği yapmıştır. XVII. ve XX. Dönem Malatya Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.