“Türkiye’de nüfusa göre yetenekli sporcu sayısı çok düşük”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yetenekli sporcuların yetiştirilmesi konusundaki projelerde ilgili soru önergesini yanıtladı.

Bakan Osman Aşkın Bak, yetenekli sporcuları yetiştirmek ve desteklemek amacıyla oluşturulan Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi projesinden, 2013 yılından bu yana 1800 elit sporcunun yararlandığını açıkladı. Bakan Bak, bugün itibariyle de 20 ilde ve 18 olimpik branşta 831 sporcunun yetiştirilmekte olduğunu bildirdi. CHP Niğde Milletvekili Gürer ise, 17 milyon öğrencinin bulunduğu ülkemizde, bakanlık tarafından belirlenen yetenekli sporcu sayısının yeterli olmadığını ifade etti.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a yönelttiği önergede , “Yetenekli çocuk ve gençleri tespit ederek, bunları uluslararası alanda başarılı elit sporcular olacak şekilde yetiştirmek ve desteklemek amacı ile bakanlığınızca yürütülen projeler var mı? Varsa bu bağlamda son beş yılda kaç kişi değerlendirmeye alınmıştır? Kaç kişi hangi branşlarda yetiştirilmektedir? Bu yolla yetiştirilip başarılı olan sporcular var mıdır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise yetenekli sporcuları yetiştirmek ve desteklemek amacıyla 23 Kasım 2013 tarihinden itibaren, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri projesinin başlatıldığını açıkladı. Bakan Osman Aşkın Bak, “Projenin başladığı tarihten itibaren, bu merkezlerden 1800 elit sporcu yararlanmıştır. Aynı amaçla, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli antrenörler tarafından sporcu taramaları yapılmakta, yetenekli sporcular tespit edilerek kulüplere ve ilgili federasyonlara yönlendirilmektedir” dedi.

Bakan Osman Aşrın Bak, “Şu an itibariyle, 20 ilde (Ankara, Adana, Antalya, Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Rize, Sakarya, Samsun, Trabzon ) ve 18 olimpik branşta, (Atıcılık, Atletizm, Bisiklet, Boks, Buz Pateni, Jimnastik, Curling, Eskrim, Güreş, Halter, Judo, Kano, Kayak, Kürek, Taekwondo, Tenis, Okçuluk, Yüzme ) yatılı veya gündüzlü olmak üzere toplam 831 sporcu yetiştirilmektedir” diye konuştu.

2014 yılından bu yana Spor Merkezlerinde yetiştirilen sporcuların elde ettiği başarılardan da bahseden Bak, “2016 Rio Olimpiyat Oyunlarında; 1 Gümüş, Dünya Şampiyonalarında; 12 altın, 12 gümüş, 21 bronz, Avrupa Şampiyonalarında; 40 altın, 33 gümüş, 68 bronz, Gençlik Olimpiyatlarında; 1 gümüş, 1 bronz, 1. Avrupa Oyunlarında; 3 bronz, Universiade’da; 2 altın, 1 bronz, ISF Gymnasiade’da; 3 altın, 5 gümüş, 4 bronz, 4. İslami Dayanışma Oyunlarında; 5 altın, 2 Gümüş, 8 bronz, EYOF’ta; 2 altın, 4 gümüş, 6 bronz ve diğer uluslararası turnuva ve kupalarda ise 245 altın, 208 gümüş ve 208 bronz olmak üzere toplamda 895 madalya kazanmışlardır” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Spor Genel Müdürlüğü Dinamik Spor Bilgi Sisteminin verilerine göre, 2016-2017 döneminde 1.337 yabancı sporcu için lisans tescil işlemi yapılmıştır. Söz konusu sporcuların ücretleri bağlı olduğu kulüplerce ödendiğinden, konuyla ilgili kayıtlarımızda herhangi bir veri bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Türkiye’de 17 milyon öğrencinin bulunduğuna dikkat çekerek, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın elit sporcuların yetiştirilmesi için başlattığı projeye dahil olan gençlerin sayısının çok düşük olduğunu belirtti.

Projelerden yararlanan gençlerin sayısının iç açıcı olmadığına vurgu yapan Gürer, bu bağlamda yapılması gereken çalışmaların olduğunu ifade etti.
Spor okullarının geçmişte verilen önem ile ele alınmadığını kaydeden Gürer, altyapıdan yeterli destek sağlanamadığı ve yeterli eğitim olanaklarından söz edilemeyeceğini vurguladı.

Gürer, yetenekli gençlerin tespit edilerek elit sporcular yetiştirilmesi için yapılması gereken çok iş olduğuna da vurgu yaptı.Yeni Soluk
YUKARI