• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Esra Tanrıverdi

Hayatın Pusulası

esratanriverdi@yenisoluk.com

Hani aşk yüzyıllardır anlatılmasına rağmen anlaşılmaz ve her seferinde daha güzel bir anlam beklenir ya, şimdi benim yazdığım bu aşk üzerine yazım da onu tanımlamaya yeterli olmayacaktır, biliyorum. Fakat herkeste bıraktığı iz üç aşağı yukarı beş aşağı aynıdır: heyecan, tutku, irade, acı, keder, hüzün,nefret, ihanet, özlem, ayrılık, bekleyiş, vb…Herkes bu aşkta mutlu sonu görmüş ve yaşamıştr ama ilerleyen zamanda mutlu aşkı bir türlü yakalayamamıştır. Aragon hiçte haksız değildi sanırım:

” Bir tek aşk yoktur acıya garketmesin.

Bir tek aşk yoktur kalpte açmasın yara

Bir tek aşk yoktur iz bırakmasın insanda

Bir tek aşk yok yaşayan gözyaşı dökmeksizin

Mutlu aşk yoktur…”

platonik-ask

Aşk sözcüğü dilimize Arapça Aşeka’dan gelmiştir. Aşeka bir ağacı saran besinini ağaçtan alan ve zaman içinde suyunu emip ağacı kurutarak öldüren bir sarmaşıktır. Acana bunun için mi mutlu aşk yoktur denilir?…

Aşkı yazı diline ilk alanların Mısırlılar olduğu sanılmakta. M.Ö. 1300’lü yıllardan sonra yazılmış 55 aşk şarkısı da Mısır kaynaklı. Kuşkusuz çok daha öncelerde de aşk şiirleri ve şarkıları vardı.

Eski Mısır’da aşk bizi avucuna alan ve hiçbir şekilde kendimizi savunma fırsatı vermeyen bir hastalık olarak tanımlanır. İyileşme ancak sevgilinin yani aşk objesinin varlığıyla mümkündür.

Antikçağda Platon’a göre aşk bir şuur bozukluğudur. O halde aşk için ruhsal bir hastalık diyebiliriz. Hatta takıntılı olma hali. Olayn temel ekseninde bu var. Kontrol edilmesi veya önüne geçilmesi çok zor. Bazı psikologlar aşkı obsesif kompulsif bozukluk ve gerçeği değerlendirmenin bozulduğu kısmi psikotik süreç olarak açıklar. İtalya Pisa Üniversitesi’nden Psikiyatrist Dr. Donatella Marazzi ruhsal dengeyi sağlayan serotonin hormonunun kandaki miktarını incelemiş ve o sonuca göre aşık olanlarda serotonin miktarı normal değerin %40 altında çıkmıştır. Zaten dengede olmayan ruh hali bir de sevdiğinden yoksun kalırsa iyice altüst oluyor. Dolayısıyla aşk insan duyguları içinde yaşanan en ağır duygudur. Mantık tamamen siner.

Hele aşk bir değmeye görsün sana…Ahmet Arif’e tutunursun. Terketmez seni. Aç kalırsın susuz kalırsın. Can garip, can suskun, can paramparça…tütünsüz uykusuz kalırsın geceleri.Terketmez o sevda seni…

Hele aşk bir değmeye görsün sana… Atillla İlhan’a tutunursun. Adını mıh gibi aklında tutarsın. Büyüdükçe büyür gözlerin. Sen ona mecbur kalırsın. İçini onunla ısıtırsın.

Hele aşk bir değmeye görsün sana…Sabahattin Ali’ye tutunursun..Başkalarına gülsen de, ondan uzakta kalsan da, sevmediğini bilsen de sen gene ona vurgunsun.

Hele aşk bir değmeye görsün sana…Özdemir Asaf’a tutunursun. Yaşamak değil, seni bu telaş öldürür.

Hele aşk bir değmeye görsün sana…Cemal Süreyya’ya tutunursun. Uzaktan uzaktan seversin onu! Kokusunu almadan, boynuna sarılamadan sadece seversin. Elini tutmadan, yüreğine dokunmadan. Gözlerinde dalıp dalıp gitmeden. Şu üç günük sevdalara inat, serserice değil adam gibi seversin. Öyle uzaktan, kırmadan!

Aslına bakacak olursak sosyoloji, psikoloji, edebiyat felsefe ne derse desin aşkın en iyi tarifi insanın kendi hisettikleridir:

” Hani ünlü pop yıldızlarına veya film yıldızlarına duyulan hayranlık vardır ya işte öyle fanatik duygularla seversiniz onu. Beş dakika görebilmek için saatlerce beklersiniz. Her gün buluşma hayaliyle bekleme anksiyetesine kapılırsınız. Onu düşündükçe kalp atışlarınızda bir ritm bozukluğu başlar ve gün boyu heyecandan ölecekmiş gibi hissedersiniz. Oysa onun bu olan bitenden haberi bile yoktur. Hoş olsa ne yazar? Zorla kendinize aşık edemezsiniz ya. Bir takım tutmak ile bir bir insanı sevmenin birbirinden farkı yoktur. ikisi de aynı şey. İkisi de bağımlılık yapar ikisi de niye seversin bilinmez ikisi de üzdü mü fena üzer…”

Nazım Hikmet’in de dediği gibi imkansızlığı sevmek; ama asla ümitsizliği değil…

Tanrı bizi üç harflilerden korusun: Cin,Taş, Aşk

“Tanrı bizi üç harflilerden korusun” için 2 Yorum

  1. Tuna Toker dediki : Cevapla

    Çok dokunaklı güzel bir yazı olmuş. Ne güzel anlatmışsınız. Aşkı herkes kendi yaşadıklarıyla tarif eder.

  2. Aziz Gülsu dediki : Cevapla

    Gönlünüze sağlık Esra hanım harika. Sevgiler.

Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.