• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Hasan Hınıslı

Tükenmez Kalem

hasanhinisli@gmail.com

Onlar söylenilmezdir, anlatılmaları ayıpmış vede günah. Hele ki yazılmaları asla. Onlara âşık olmak yüreğinizi en zula yerinde saklıdır. Onlarsız hayat çekilmez. Her şeye rağmen onlar söylenilmez, çünkü onlar saklıdırlar!

Şair; Ne kadınlar severde adı olmaz.

Çünkü, ‘kadın hakkın en uzağında, mahremin en tuzağındadır.’

Kimileri için ise kadın, sadece kadındır. Rakılarına meze, âlemlerine dansöz, evlerine hizmetçi, yataklarına cariye.

Onlarca, kadın sevgili olmaz, hatta ferci olanın dini imanı olmazmış. Demek ki onların anaları da imansızmış.

Biz kadını önce anamızdan tanıdık. Bacı oldu yanımıza. Evimize yar, kolumuza sevgili. Fabrikada tarlada iş, soframıza aş oldu. Koynumuza eş, başımıza taç oldu ve onlara saklı kadın denildi…

Saklı kadın anlatılmaz, o kadınla yaşanılır. Ortak olunur güzelliklere, zorluklara ve her şeye rağmen.

Kadının, sen yorulunca ‘o seni’, o yorulanca sen ‘onu’ taşıyacak kadarda dirençli olmalı, vermelisin o güveni vede sevgiyi ona, yoksa atar seni bir çırpıda sırtından, hatta hamle bile yapamayabilirsin.

Saklı bir kadınla beraber olan ekonomik açmaza girmiş hiçbir erkek, para sorunlarıyla boğuşurken, onu bir ev kadının beklediği düşüncesiyle yanıp tutuşmaz. Beş parasız bile kalsa terk edilme kaygısı taşımaz. Çünkü onu bekleyen saklı kadınının ‘onu ondan daha çok’ düşündüğünü çok iyi bilir.

Kadının önce insan olmalı yüreğiyle yaşayan, kokusu kendine mahsus vede sana özel olmalı.

Kadın anan gibi kutsal, bacın gibi özün, eşin gibi sözün olmalı. Sırtını dönecek kadar sağlam, seni gözetecek kadar yürekli, zindanda görecek kadarda gözü olmalı.

Eğer bir gün giderse! İnletmeli, yollarına gözünü yatırıp bekletmeli. Kerem edip çöllere düşürüp kendini aratacak kadarda sevilmeli.

Kadın, hemen unutulur ise o zaten kadın olamamıştır. Ham kalmıştır. O sadece ‘dişi olmuştur’ ve sadece günü kurtarmıştır.

Lakin saklı kadınlar; her girdikleri ortamda herkesin dikkatini çeken, gizemli,  her zaman sade, bakımlı, zor, boş konuşmayan, zeki olduğu kadarda güvendiğiniz kadındır…

O hiçbir zaman sıradan olmaz. Sıradan kadınlar ki etrafımızda oldukça bol bulunan, kendilerine ayıracakları vakti genelde lak lak için harcamayı adet edinmiş, kişisel bakımını sadece özel günler için yapan, hiç kimsenin kolay kolay ilgisini çekmeyen, ismi üstünde sıradan kadınlardır…

Saklı kadınlara ise ilgi duymanın başlıca faktörü gizemli olduğu içindir. Sır küpüdürler. Bilinmezlikleri derinlerindedir, asla dışa vurmazlar.

Ama bizim dediğimiz saklı kadınlar, kolayca âşık olan, terk edildikleri zaman günlerce yataktan çıkmayan salya sümük hüngür hüngür ağlayan sıradan kadınlar gibi değildirler. Aslında uzun süre acı çekmelerine rağmen acılarını içlerine atarlar, sevgilerini belli etmezler. Her şeye rağmen onlar erkeklerini kolay kolay hayal kırıklığına uğratmayan, ama çok küçük şeylerden mutlu olan, oldukça zor, ama kadın gibi kadındırlar, çünkü özeldirler, çünkü saklı kadındır onlar…

 

Aslında sıradan kadın görüntüsünde umulmayacak kadar çok keşfedilmemiş saklı kadın vardır. Onlar bilinen saklı kadınlara göre çok daha sıradan gibi dururlar. Kolay sevebilen, her yerde sevgilerini göstermekten çekinmeyen, kendilerini olduğundan farklı göstermeyi beceremeyen bu kadınlar; kayıtsız şartsız bağlılıklarıyla erkeklerinin her dönem yanındadır.

Bu bağlamda “sıradan” her erkeğin “sıradan” böyle bir kadına ihtiyaç duyması normaldir. İşin garibi onlarda sıradan değildir. Sadece keşfedilmemiştirler veya kendilerini keşfetmemişlerdir.

Saklı kadın ise özeldir.  Kendini ispat için çırpınmaz, hatta hiç uğraşmaz. Sadece ve sadece fark edilmeyi bekler!

Evet, saklı kadın, ‘kadın hakkın en uzağında, mahremin en tuzağındadır hep.’

Kadın anan gibi kutsal, bacın gibi özün, eşin gibi sözün olmalı. Sırtını dönecek kadar sağlam, seni gözetecek kadar yürekli, zindanda görecek kadarda gözü olmalı.

Seçme yazılar 03122016

“Saklı kadınlar!” için 1 Yorum

  1. Sebahattin Çetin dediki : Cevapla

    Çok güzel betimlemişsiniz “saklı kadını”…Anadolu kadınlarımızın birçoğu o tanıma uygun,sadece keşfedilmeyi bekliyorlar…

Yeni Soluk
YUKARI