• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi

aytenturan@yenisoluk.com

Yanlış giden bir şeyler var Türkiye’de, her seçim arifesinde tartışmalar olur.

Ya da kime niçin oy verileceğiz diye tatlı sürtüşmeler yaşamışızdır, lakin bu sefer farklı ve bana göre yanlış olan bir şeyler var.

Anlayışımıza ne oldu ya da hoşgörümüze, elimizden kayıp giden bu referandum arifesinde yoksa insanlığımız mı?

Türkiye’de bu referandum sonunda sonuç ne olursa olsun eski Türkiye olmayacak bunu kabul edelim.

Neden mi?

15 Temmuz’ tan sonra yaşadığımız süreç sıkıntılı ve gerçekten tehlikeli bir süreç O hal sürecinde alelacele verilen kararlar, değişmesini istedikleri yasalar ve bunun akabinde yaşanan acılar ya da kimine göre ‘’refah ortamları’’ bunu tırnak içinde yazmak istiyorum bazılarının dediği gibi refah ortamını birçoğumuz neden göremiyoruz bu tartışılır.

Bunu başka bir yazıda tartışırız lakin bugün gerçekten git gide kötüye giden, neredeyse savaşlar çıkartmaya hazırmış gibi davranan, beyinlerin kullanmayı unutan bir kısım evet ve hayırcılar.

Ne oluyor böyle?

Bir kendinize gelin, Türkiye bizim Türkiye Cumhuriyeti bizim bu siyasi bir parti olayı değil sadece kendi partiniz istedi diye ya da kendi savunduğunuz partinin ideolojisi diye sonuçlarını düşünmeden, gelecekte Türkiye’yi nelerin beklediğini muhasebe yapmadan kararlar vermek bana göre mantıklı değil.

Tamam, elbette ki savunduğumuz düşünceyi belirteceğiz, yolumuzu insanların görmesi için caba harcayacağız ama bu hakaretlerle ve aşağılamalarla olmamalı.

Hayır veya evet kelimelerini demekten çok bu kelimelerin bize neler getireceğini düşünmek lazım ve karşı düşünce ne olursa olsun saygıyı da elimizden bırakmadan bunu yapmak lazım.

Herkes ister kendi düşüncesi kazansın ve bazı fanatik düşünceli insanlar ne olursa olsun kendi fikrinin mükemmel olduğunu düşünebilir.

Eğer karşınızdaki kişi verdiği kararı fanatikçe savunuyor ve sadece kendi siyasi düşüncesi onayladı diye kararlarını veriyorsa, siz ne yaparsanız yapın bu kişinin düşüncesini değiştiremezsiniz.

Bunun için sakın siz siz olun bu tür insanların üzerine fazla gidip de kendinizi strese sokmayın.

Diğer taraftan unutmayın siyaset yorucu bir eylemdir, bunun içinde referandumun nedeni iyi araştırın başkanlık sistemindeki şıkları iyi okuyun anlamadınız mı? Bir daha okuyun gerekirse kendi savunduğunuz siyasi partiye sorgulayın, bunu yapın siz Halksınız sizlerden üstün hiçbir siyasi parti olamaz siz varsanız bu ülkede siyaset olabilir.

Verdiğiniz karar birilerinin egolarını kabartmamalı, sizlerin geleceğini etkileyen bir kararı başkaları mutlu olsun diye veremezsiniz, bunu asla unutmayın.

Ve saygı bunu unutup sosyal ağlarda hakaretler etmek ve bunun dozajını gün ve gün artırmak bizlere hiçbir şey kazandırmaz, tam tersine hepimizi insanlığımızdan utandırır.

Tekrar söylüyorum vereceğimiz karar Türkiye’nin aydınlık geleceği için çocuklarımızın yarınlarını nasıl etkileyeceğini düşünerek verelim siyasi düşünceler her zaman değişmeye meyillidir ama Türkiye’nin geleceği hepimizde sabit bir fikirle aydınlık olmalıdır, buda Halkın vereceği bir kararın etkisiyle sonuç vermelidir.

Son söz saygı olmalı, birbirimize saygılı davranarak yol yordamı iyi takip ederek, hoşgörüyü elimizden bırakmayarak kararımızı vermeliyiz. Unutmayın sonuç ne olursa olsun referandum sonunda hepimiz yine komşuyuz arkadaşız canız bu değişmemeli umuyorum ki sandıklardan çıkan Türkiye’yi aydınlık geleceğe götüren bir karar olur.

Bir zamanlar evet mi hayır mı? Diye sorular sorarak esperili bir yarışma vardı, Erkan Yolaç’ın sunduğu bizde bu esperili yarışmadaki gibi evet hayır diye şakalar yapalım ama yaptığımız bu şakaların sonucunu da düşünerek yapalım.

Oy pusulalarımız sandığa girdikten sonra kimse bize sormayacak son kararın mı? Diye son kararınızın sandıklara gitmeden tartışın tatlı tartışın saygıyı elden bırakmadan yapın bunu ama son kararınızı sandığı gitmeden verin Aydınlık bir Türkiye’mi yoksa soru işaretleriyle dolu bir Türkiye mi? Benden bu kadar öncelikle saygı saygı aydınlık bir geleceğe merhaba demek için.

Yeni Soluk
YUKARI