• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi

aytenturan@yenisoluk.com

Bir kadın cinayeti daha diye başlayan birçok yazı görmüşünüzdür, sonunda kınamaları ve kadına şiddete hayır nağraları atmayı da ihmal etmeyiz.

Biraz zaman geçer ve yaşananlar unutulur ya da unutulmadan başka bir cinayeti duyar ondan önce duyduğumuz kadın cinayetini rafa kaldırırız bu böyle sürer gider ama nereye kadar?

Konu aslında sosyal bir yara hatta yaradan öte sürekli kanayan bir çıban.

Neden kadınlar öldürülmek zorunda diye saçma sapan soruları soranı da gördük kadın akıllı dursun diye ahlaksızca kadının öldürülmesini haklı göreni de yani her tarafı yanlış çamur söylemlerin.

Toplumsal yara diyoruz belki ama acaba bu yara nereden başladı da erkelerin beynine bu kadar uzadı bunu da tartışmak gerekli.

Türkiye’de her geçen gün sayı olarak kadın cinayetlerinin fazlalaştığını görüyoruz.

Kadına yapılan şiddeti alenen sergileyenler olduğu kadar kendisine yapılan şiddeti gizleyenlerinde azımsanmayacak kadar çok olduğunu da biliyoruz.

Kadın kendine yapılan şiddeti hemen ortaya çıkarmıyor belki utandığı için beklide tutacak dalı olmadığı için sabırla saklıyor belki düzelir umudunu da hiç kaybetmiyor.

Maalesef ki şiddet asla düzelmiyor tam tersine kadın sustukça sakladıkça daha da vahim bir duruma kadar geliyor tekrar maalesef diyorum birçoğu da kadın cinayeti yazılımıyla gazetelerin baş sayfasında yer alıyor.

Ne yapmalıyız peki?

Öncelikle kadınlarımızın bilinçlenmesini sağlamalıyız.

Eğitimli özgüvenli çocuklar yetiştirmeliyiz, özellikle erkek çocuklarımızı yetiştirirken cinsel kimlikleriyle değil, insan kimlikleriyle var olmalarını sağlamalıyız.

Ve kadınlarımız kendi haklarını bilmeliler, yapılan şiddeti saklamadan korkmadan deşifre etmeliler, eğer tehdit ediliyorlarsa hemen yakın çevrelerinden, güvenlik güçlerinden yardım istemeliler.

Sözlü ya da fiziksel şiddet düzelir diyerek sabretmek bana göre en büyük yanlış.

Eşinizde ya da kendinizde aşamadığınız problemleri konuşamıyorsanız öncelikle yakın aile içinden yardım isteyin, sağlık kurumlarına gidin ve şiddet hala devam ediyor ve buna engel olamıyorsanız bu evliliği asla sürdürmeyin.

Seviyorum kelimelerinin şiddetin uygulandığı bir ortamda değeri olamaz.

Asla unutmayın şiddet uygulamaya meyilli hiçbir insan sağlıklı bir beyne sahip değildir ve sağlıksız beyinler size ve topluma her zaman en büyük zararı veren insanlardır.

Unutmayın her insan değerli yani siz kendi değerinizi bilmelisiniz siz varsanız çevreniz var, sevdikleriniz var, çocuklarınız var.

Siz mutlu bir aile içinde çocuklarınız yetiştiremezseniz çocuklarınız da gelecekte mutsuz olmaya mahkûm olacaklardır şiddet içinde büyüyen çocuklar gelecekte de şiddet uygulayan bireyler oluyorlar.

Kendiniz ve çocuklarınız için asla şiddet uygulanan bir ailede sabırlı davranmayın asla sabretmek şiddetin sonunu getirmeyecektir.

Her zaman olduğu gibi önce eğitim diyoruz çocuklarımızdan başlayarak bu eğitime önem vererek gelecek nesilleri aydınlatabiliriz.

Dünya üzerinde hiçbir varlık başka bir varlığa şiddet uygulayamaz ve hiçbir insan sevgi altında başka bir insana şiddet uygulayarak yaşatamaz kimsenin buna hakkı olamaz.

Ve kadın…

Öldüren sevgi istemeyin sevgi eğer mutsuzluk veriyorsa sevgi aşk olamaz.

Kadın en değerli varlıksa erkekte bunu bilincine varmalı kadına yapılan şiddet kabul edilemez.

Yeni Soluk
YUKARI