• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
Nerden Buldun?

‘Nereden buldun’ sorgulamasının kaldırıldığını eminim hepiniz biliyorsunuzdur.

Bilmeyenler için kısaca hatırlatalım.

Gelir Vergisi Kanunu’nun, 82/2. maddesinin, 9 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 4783 sayılı Kanun’la kaldırılmadan önceki şekline göre:
“Bildirilmeyen ve vergisi ödenmeyen bir geliriniz var ise tasarruf edildiği tespit edilip, mal ve haklar, safi irad olarak” tahakkuk ediliyordu.

Yani.
“Gel bakalım Vatandaş Ali Rıza Efendi.

– Sen 1000 bin lira kazanç bildirmişsin. 5 milyon liralık evin, 300 bin liralık otomobilin ve 7 milyon lira nakit paran var. Hani bunun vergisi?” diye sorulabiliyordu.

Ancak.
“Miras kaldı” veya “Milli piyangodan çıktı” ya da “Sarı Öküzü sattım” deyip, belgeleriyle ispat edebiliyorsanız, sorun yoktu. Aksi halde, tespit edilen “servet farkı” safi irad yani gelir kabul ediliyor ve  Gelir Vergisi, bir o kadar cezası ve ayrıca faizi talep ediliyordu.

Hal böyle olunca, her gün bavul bavul parayla gezseniz kimse size bir şey demez. Varsa bavulunuz gezin bu sizin şimdilik en doğal hakkınız.

Kaynağı sormadan kazanabiliyor hatta bunu harcayabiliyor daha da ötesi vicdan muhasebesi de yapmıyorsanız, “atta sizin meydan da sizin” bundan sonrası tamamen sizin paşa gönlünüze kalmış.

Ülkemizde, ‘Nereden buldun’ sorgulamasını kaldırdığı andan itibaren yasa gereği kaynak aranmıyor. Merkez Bankası’nın “ödemeler dengesi” tablosunda kayıt dışı para “net hata ve noksan” kalemi altında gösteriliyor. O zaman,  “net hata ve noksan” kaleminde artış varsa; kayıt dışı para girişi, azalış varsa; para çıkışı var demektir.

İç politikada sergilenen tutarsızlık ve beraberinde orta doğuda yaşanan istikrarsız siyasi atmosfer. Krizi iyi yöneten basiretli iş adamları için, bir de Arap Baharı adeta bal kaymak gibi oluyor. Çünkü her şeye rağmen en güvenilir ülke, Türkiye.

Nerden buldun diyemediklerimiz…

2002 yılında Türkiye’den 758 milyon dolarlık çıkış olurken, 2003’te tam 4 milyar 489 milyon dolarlık giriş oldu. 2004’te 838 milyon dolar, 2005’te 1 milyar 964 milyon dolarlık giriş olurken, 2006 yılında 228 milyon dolarlık çıkış yaşandı.

2007 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığının değişmesi ile birlikte, bu süreç adeta hız kesmiyor. 2007 yılında 517 milyon dolar düzeyinde olan kaynağı belirsiz para girişi oldu. 2008 yılında yaklaşık 6 kat artarak 3 milyar dolara yükselmiş. 2009 yılında 2 milyar 879 milyon dolar, 2010 yılında 1 milyar 405 milyon dolar, 2011 yılında ise büyük bir patlamayla 9 milyar 433 milyon dolara ulaşıp rekor kırdı.. 2012 yılında 1 milyar 235 milyon dolar, 2013 yılında 4 milyar dolar kayıt dışı para girişi oldu. 2014 yılına geldiğimizde bu rakam 14 milyar dolar olmuştur.

2003-2015 yıllarını kapsayan 13 yıllık dönemde toplam 40 milyar dolara yakın kayıt dışı para girdi. 2016-Nisan ayında açıklanan verilere göre 3 milyar dolar para kayıt dışı olarak, Ülkemize girmiştir.

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük kayıt dışı girişlerini ifade eden bu kadar büyük rakamlar “muhasebeleştirme hatası” olarak görüp “net hata ve noksan” diye geçiştirerek üstünü örtmeye çalışmak tamamen vicdan muhasebesi ve meselesidir.

Katlanarak artan ve her geçen gün yeni rekorlar kıran kaynağı belirsiz para girişleri, Türkiye’yi uluslararası arenada töhmet altında bırakmaktadır.

Cari açığın, kaynağı belirsiz para girişleriyle finansa edilmesi, hele ki bu rakamların kesinlikle açıklanmak zorunda olacak miktarda büyüklüğe sahip olması Türkiye ekonomisini ve uluslararası politikasını olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir.

 

Sustum.

 

Bundan sonra söz…

Rıza Sarraf’ın.

Ya susmazsa…?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.