• Yeni Soluk
 • Yeni Soluk
 • Yeni Soluk
 • Yeni Soluk

Hasan Hınıslı

Tükenmez Kalem

hasanhinisli@gmail.com

Kılıçdaroğlu geldiğinde sınırsız destek verenlerdendim.

Yıllarca da Baykal karşıtı yazılar yazmıştım.

O günlerde boşuna değildi Baykal karşıtı olmam, daha sonra Kılıçdaroğlu’nu desteklemem gibi.

Kılıçdaroğlu CHP’deki alışkanlığı çok çabuk kabul etti.

Kafalarında solculuk olmadığı için ya da farklı bir solculuk (‘kapitalizmin metresi’ tipinde bir solculuk) olduğundan mıdır nedir pek emin olamadığım bir çizgi veya çizgisizlik(!)

Evet, kim ne derse desin Kılıçdaroğlu CHP’yi dönüştürmüş başkalaştırmıştır.

Ancak iktidar olması için değil, güçlü bir muhalefet olarak iktidara stepne olabilecek bir payanda haline getirmiştir.

Baykal’ı sürekli eleştirdik durduk. En tutar yanımız olarak ise ‘Halk ile Baykal arasında kan uyuşmazlığı var, Baykal’ın Halkta karşılığı bu kadar’ diyorduk.

Lakin Baykal’ın muhalefet yaparken o ciddi devlet adamlığını kimse eleştirmezdi.

Baykal’ı ekibinden birini yarı yolda bıraktı diye kimse suçlamazdı.

Ancak Kılıçdaroğlu için bu kısa zaman içinde eleştirinin dozu artıkça artı.

Bu eleştirilerin başlıca nedeni ise, bizce: Kılıçdaroğlu CHP içindeki küçük krallığı çok çabuk kabul etti. ‘Dediğim dedik çaldığım düdük’ dedi ve melodisine kendini kaptırdı.

Kılıçdaroğlu, CHP’yi dönüştürdü, başkalaştırdı derken bizi kimse yanlış anlamasın.

Pozitif bir dönüşümden bahsetmiyoruz, tam aksine negatif bir dönüşüm ‘karşıtın eskisine yaklaşım’ oldu.

Zaman zaman CHP; DSP’leşiyor, CHP; SHP’leşiyor diye düşündük ve hep beraber yanıldık. CHP ne DSP’leşti ne de SHP’leşti.

CHP ne yazık ki ANAP’laştı.

Evet, ANAP’laştı ve CHP inişe geçti!

AKP neden ANAP ve DYP’nin bileşeni olmadı da yeni bir formatta çıktı?

Hemen 2002 öncesine dönelim.

AKP uzman bir grup ile çalışarak, ülke halkının ne istediğini araştırdı, buldu ve yaptı.

Özal’la beraber ‘benim memurum işini bilir’ formatında bir yurttaş figürü ortaya çıkmıştı. Toplum eskisi gibi ‘Vatan, Millet, Sakarya’ demiyor, yurttaş olma bilincinden uzak, tüketim toplumunu benimsiyordu. AKP’de bunun gereğini yaptı…

CHP ise böyle farklılaşan bir kitleye ‘10. Yıl marşı’ ile alternatif olunamayacağını kavrayamamıştı. Seçim alanlarında halen 80. yılda dahi 10 yıl marşıyla yarışı çok arkalardan takip ediyordu.

Bununla birlikte Baykal ile bu yola devam edilemeyeceği ortaya çıkınca ne yazık ki CHP’de yetişmemiş, emekli olduktan sonra siyasete giren Kılıçdaroğlu’ndan başka kimsesi kalmamış olan CHP dört elle bu dürüst emekli müdüre sarıldı.

Lakin Kılıçdaroğlu’nun; ya vizyonunun yetersizliğinden, ya da siyasi tecrübesizliğinden işte bugünkü duruma gelinmiş oldu sanılmasın. Kılıçdaroğlu etrafına örülen etten duvardan dolayı çevresinde olup bitenleri göremez oldu, asıl en büyük eksiklilte bu olmuş oldu.

Bakınız, Kurultaydan hemen evvel yazdığımız bir yazımızda Sayın Kılıçdaroğlu’na nasıl seslenmişiz:

“Görünen o ki, Kılıçdaroğlu bu kurultaya rakipsiz girecek, en azından şimdilik öyle görülüyor. Tek aday olsa dahi PM muhakkak çarşaf liste ile belirlenmeli. Kılıçdaroğlu olarak ne siz, nede size yakın olanlar anahtar liste çıkartmamalı-ki parti geleceğine kendi karar versin.

Nasıl olsa yakında seçim yok düşüncesiyle önümüzdeki kurultayda ‘geçiş süreci’ diye bir süreç başlatarak yine kendi Genel Başkanlığında Avrupa sol, soysal demokrat partilerinde ‘denenmiş tecrübe edilmiş’ bir tüzük ile yürüme kararı almalıdır.

Bu tüzük ülkenin en demokrat akademisyenleri ile hazırlanarak, parti içi eğitimi benimsemiş ve parti okulundan yeterlilik kazanmış eğitmenler tarafından siyasi becerileri pekiştirilmiş, vasıflı üyeler tarafından yönetilen il, ilçe ve genel merkeze kavuşturulmalıdır.

Kılıçdaroğlu’nun bu partiye ve ülkeye yapacağı en büyük iyilik; CHP’yi tam kapasite ile yönetecek yöneticileri seçecek bir üye yapılanmasına ve dünya standartlarıyla ülke standartlarının sentezi, içine 3 dönem kuralının da konulduğu bir tüzüğe kavuşturarak ‘Çağdaş Tüzüğe Kavuşturan Genel Başkan’ sıfatıyla Genel Başkanlığı bırakmak olmalıdır. Bunu yapan Kılıçdaroğlu özverili Genel Başkan olarak Türkiye siyasi tarihine altın harflerle yazılacak, aksine mevcut durumdaki gibi davranmaya devam ederse; sözüne güvenilmeyen, bu güne kadar PM ve MYK da onlarca yol arkadaşını yolda bırakan Genel Başkan olarak anılacaktır.

Ya ‘bu benim son dönemim, bugüne kadar yapılan tüm hataları tamir edip, partiyi yeni bir tüzüğe kavuşturup siyaseten emekli olacağım’ der ve önümüzdeki 2 yıllık süreci değerlendirir, hatta o 2 yıllık süreç öyle bir verimli olur ki ölene kadar o koltukta kalmasına kimse bir şey demez, ya da 2 yıl sonrasını da kendi varlığına endeksli devam ederek, başarısızlığına başarısızlık ekleyen bir Genel Başkan olarak bir şekilde bu makamdan yollanılır(!)

Evet, şimdi sıra Kılıçdaroğlu’nda…” Demişiz ancak Kılıçdaroğlu olumluluk yaparak tarihe geçeceğine tam tersiyle CHP’yi uçuruma götürüyor!

Bugün ne oluyor?

Kılıçdaroğlu artık koltuğunun derdine düşmüş durumda.

Nasıl mı belli oluyor?

İlk olarak lider kendisi değilmiş gibi sürekli ekip değiştiriyor. Son haliyle Sultanbeyli ilçe yönetimi ile MYK aynı ayardalar. Kimse bana bir ilçe yönetim kurulundan CHP MYK’sının daha vasıflı olduğunu söyleyemez.

MYK’yı Bypass eden Kılıçdaroğlu her yere el atıyor.

Bakınız Kılıçdaroğlu’nun danışman aşkına:

“CHP’nin 35. Olağan Kurultayı sonrasında yapılan tüzük değişikliği ile 17 kişilik MYK üye sayısını 13’e düşüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışman kadrosuna bir isim daha eklendi. Kılıçdaroğlu Seçilmiş kadın ve gençlik kollarını kendi atadığı danışmanlar ile yönetirken ‘Kılcal Damar Örgütlenmesi’ adı verdiği yöntemle de örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan yardımcısını bypass ederek danışmanları aracılığı ile örgütü de kendine bağladı.

Kılıçdaroğlu daha önce Parti Meclisi’ne giremeyen eski Refah Partili Mehmet Bekaroğlu‘nu ‘Parlamento ile ilişkiler’den, DSP kökenli eski Kültür Bakanı İstemihan Talay‘ı ‘Siyasi İşler’den, Ahmet Akın‘ı ‘Enerji Politikalarından, 30 Nisan 2010’da Cumhuriyet Hak Partisi Havsa İlçe Örgütü’ne üye olarak aktif siyasete başlayan Okan Gaytancıoğlu‘nu ‘Tarım’dan ve daha önce CHP Genel Merkez Basın Danışmanı olarak görev yapan Veli Özdemir‘in CHP liderinin tüm programları ile dış gezi planlama koordinasyonundan sorumlu danışman yaptı.

Kılıçdaroğlu, Anıtkabir Komutan Yardımcılığından emekli Dr. Recep Cengiz‘i Genel Başkan Özel Danışmanı görevinin yanı sıra Gençlik/Kadın örgütlenmesi ve Kılcal Damar Örgütlenme Sistemi’nin oluşturulması çalışmalarını yürütmek üzere görevlendirdi.”

Tabiki Genel Başkanın danışmanları olacaktır, lakin yaratıcılık, strateji, vizyon, gelecek kurgusu gibi bir takım vasıflar liderin kendisinde olmalıdır. Liderin danışmanı tekniktir. Mühendislik hizmetidir. Genel kurulun seçtiği PM’nin içinden tespit edilen Siyasi MYK’yı bypass ederek tüm görevleri kendinde toplaması ise diktatör dediği kişi ile aynı elbiseyi giymesi anlamına gelir(!)

İkinci olarak; Parti tamamen ‘Etnik kimlik’ ayarlı. Genel Başkan buna bırakın müdahale etmeyi, bizce göz yumuyor. Nereden belli deseniz, Genel Merkezi taşıyan kurultay delegesine ve delegeyi elinde tutan ‘ara’ liderlere bakmanız kâfidir.

Yine de tarihe geçmek için geç kalmış sayılmazsınız Sayın Başkan.

Geçen yazımızdan bir bölümü tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var: “Kılıçdaroğlu’nun bu partiye ve ülkeye yapacağı en büyük iyilik; CHP’yi tam kapasite ile yönetecek yöneticileri seçecek bir üye yapılanmasına ve dünya standartlarıyla ülke standartlarının sentezi, içine 3 dönem kuralının da konulduğu bir tüzüğe kavuşturarak ‘Çağdaş Tüzüğe Kavuşturan Genel Başkan’ sıfatıyla Genel Başkanlığı bırakmak olmalıdır. Bunu yapan Kılıçdaroğlu özverili Genel Başkan olarak Türkiye siyasi tarihine altın harflerle yazılacak, aksine mevcut durumdaki gibi davranmaya devam ederse; sözüne güvenilmeyen, bu güne kadar PM ve MYK da onlarca yol arkadaşını yolda bırakan Genel Başkan olarak anılacaktır.”

 

“Ne zaman gideceksiniz bilmiyorum, lakin artık ‘gitmeniz gerek’” için 7 Yorum

 1. MUSTAFA dediki : Cevapla

  Kendisi genel başkan seçildiğinde -ben koltuğa yapışmam başarısız olursam bırakır giderim demişti -daha kaç seçim kaybetmesi gerekir ki gitsin ,ben çok iyi hatırlıyorum ilk delege seçimlerinde hile yaptılar Atatürkçü üyelere delege seçim adresini yanlış adrese yönlendirdiler kendi yandaşlarına doğru adresi vererek koskoca CHP yi alevi partisi görünümüne soktular. ( yanlış anlaşılmasın alevi kardeşlerime saygım sonsuzdur )

 2. Hayri Yaman dediki : Cevapla

  Acelesi yok Tayyip Erdogani padişah yaptıktan sonra gider

 3. Mehmet dediki : Cevapla

  Referandumdan sonra ne CHP nede Kılıçdaroğlu kalmayacak. Bu nedenle boşu boşuna yorulmayın. 🙂

 4. Hayri Yaman dediki : Cevapla

  CHP YE ALTİ OK İLKE VE PROGRAMİNİ SAVUNACAK BİR GENEL MERKEZ YONETİMİ GEREKİYOR, ABD USLERİ KAPATİLİP EL KONULACAGİNİ SAVUNAN , TAM BAGİMSİZLİK İLKESİNDEN ODUN VERMEYECEK, GERİCİLİK VE BOLUCULUGUN KARSİSİNDA KARARLİ BİR DURUS SERGİLEYECEK, HALKCİLİK DEVLETCİLİK VE DEVRİMCİLİK İLKELERİNİ YASAMA GECİRECEK BİR GENEL BASKAN VE YONETİM CHP Yİ İKTİDARA TASİR

 5. Zahrettin Kaya dediki : Cevapla

  Chp’deki en büyük ve tek sıkıntı Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan ayrılmış olmasısdır!!
  Gerçek Cumhuriyet Halk Partililer sürekli saf dışı bırakılmış;atadan anadan-babadan Halk partililere görev verilmesi gerekirken kadrolara Mustafa Kemal düşmanları yerleştirilmiş;partiye sağ tabanlı insanlar yerleştirilip yönetime getirilmiştir..örnek vermeye gerek yok onlar hem kendilerini bilir hem herkes tarafından bilinmektedir!!
  Kayıtlı bir üye olarak Kınıyorum..Ve bu partiye tekrar genç Mustafa Kemaller yönetime gelene kadar mücadelemi sürdüreceğim..
  Elinize sağlık Muhteşem analiz ve tespitleriniz var..kutluyorum ve Mustafa Kemal’ler tükenmez diyor Cumhuriyet Halk Partimizi yeniden Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yola getirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz!!
  Saygıyla..

 6. Bora Gürer dediki : Cevapla

  Sayın Hınıslı,
  C.H.P.’nin resmi web sitesine bakınız.
  1.Sol üst köşede Kemal Kılıçdaroğlu’nun KRAVATSIZ bir resmi.
  Cumhuriyetin ve C.H.P.’ nin kurucusu Ulu Önder ATATÜRK yok.
  2.Bu başlığın sol alt tarafında “Yarım Surat ve Tek Gözlü mavi ATATÜRK silüeti” var.Karsısında da K.K.
  3.Resmi web sitesi C.H.P.’nin DÜNYAYA AÇILAN penceresidir.Solo tuvalet kağıdının web sitesinde İngilizcesi vardır.Web sitesinde en az İnglizce,Almanca,Fransızca alternatifleri yer almalıdır.
  1. ve 2. maddeler Ulu Önder ATATÜRK’e yapılan bir hakarettir.Bu web sitesini dizayn edenler ve internete konulmasına onay verenler ATATÜRK’E hakaretten dolayı partiden atılmalıdır.
  Bir vekilin ATATÜRK resmini indirmesi konusunda (acaba doğru mu?) kıyamet koparanların,ATATÜRK’süz bir resmi web sitesi için sesini çıkartmaması yorumlarınızı pekiştiriyor.
  Saygılarımla.

 7. Belgn doğru dediki : Cevapla

  Oluşturulmuş tüketim topluluğuna 10.yıl marşı ile altrnatif olmaya çalışmak,,,,, ne güzel bir tesbit işte bütün sorun alterntif olbilmekte değilmi zaten kaleminize sağlık,

Yeni Soluk
YUKARI