Meme kanserine dikkat çekmek amacıyla gökyüzüne pembe balon uçurdular

Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Türk Kanser Derneği ve Aydın Üniversitesi Hastanesi iş birliği ile düzenlenen ‘meme kanserini birlikte göğüsleyelim’ etkinliğinde; ilk olarak kadınlar, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla gökyüzüne pembe balon uçurdular.

Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı’nda gerçekleşen etkinliğe sivil toplum örgütü üyeleri ve Bakırköylü kadınlarda destek verdi.

MEME KANSERİ KADINLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ
Öte yandan Bakırköy Belediyesi Tıp Merkezi Eğitim Salonu’nda etkinlik çerçevesinde, Op. Dr. Yaşar Doğan’ın konuşmacı olduğu meme kanseri paneli de yapıldı.
Bakırköy Belediyesi Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Yaşar Doğan kadınlarda en çok görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu fakat erken tanıyla çok önemli mesafe kat edilebileceğini belirterek şunları söyledi: “ Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. Erken fark edilirse çok şey fark edecektir. Son 20 yılda teşhis ve tedavi anlamında büyük ilerlemeler kaydedildi. 20 yaşından itibaren her kadın her ay adetinin ardından 4-5 gün sonra elle muayenesini yapmalı. 35-40 yaş arasında meme ultrasonografisi çektirilmesinin faydalı olduğuna inanıyoruz. 40 yaşından itibaren de her kadının yılda bir kez doktor muayenesine giderek mamografi çektirmesi gerekmektedir. Meme kanserinin oluş nedeni tam olarak bilinememekle birlikte günde iki bardak ve daha fazla alınması ile hayvansal yağların çok tüketilmesi meme kanseri riskini artırmakta olduğunu biliyoruz. Ayrıca aile öykülerinde meme kanseri bulunanların riski iki kat artmaktadır.”

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu da Bakırköylüleri sağlık alanında bilinçlendirmek amacıyla panel ve konferanslara devam edeceklerini açıkladı.

Yeni Soluk
YUKARI