CHP Ankara Milletvekili ve TBMM CHP Grup Başkanvekili Levent Gök “Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı bir işletme olan BELSO A.Ş’nin depolarında sağlığa uygunluk sorunları olduğu tespit edilmiştir” dedi.

Levent Gök yaptığı açıklamada “Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı bir işletme olan BELSO A.Ş’nin depolarında sağlığa uygunluk sorunları olduğu tespit edilmiştir. Çok fazla ürün alınması sebebiyle tüketilemeyen ve bozulan meyveler kasalardan ayıklanmamakta, çürük – küflü ürünler ve sıkılacak olan meyveler iç içe istiflenmektedir. Çürümüş olan ürünler depoları mikrop yuvalarına çevirmiştir. Ürün fazlalığı sebebiyle meyvelerin dondurulup sıkılacağı zaman açtırıldığı, vatandaşlarımıza taze meyve suyu adı altında dondurulmuş meyve suyu satıldığı belirtilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Levent Gök’ün soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

 

                                                                 Levent GÖK

Ankara Milletvekili

CHP Grup Başkanvekili

Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı bir işletme olan BELSO A.Ş’nin depolarında sağlığa uygunluk sorunları olduğu tespit edilmiştir. Çok fazla ürün alınması sebebiyle tüketilemeyen ve bozulan meyveler kasalardan ayıklanmamakta, çürük – küflü ürünler ve sıkılacak olan meyveler iç içe istiflenmektedir. Çürümüş olan ürünler depoları mikrop yuvalarına çevirmiştir. Ürün fazlalığı sebebiyle meyvelerin dondurulup sıkılacağı zaman açtırıldığı, vatandaşlarımıza taze meyve suyu adı altında dondurulmuş meyve suyu satıldığı belirtilmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

1- 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında BELSO A.Ş tarafından alınan sıkmalık meyve miktarları nelerdir? Her bir yıl için çıkan meyve maliyetlerini açıklar mısınız?

2- 2014, 2015,2016 ve 2017 yıllarında zayi olan meyve miktarlarını açıklar mısınız?

3- 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında zayi olan meyvelerin BELSO A.Ş’ye zararı kaç Türk Lirası’dır?

4- BELSO A.Ş bünyesinde donmuş ürün saklamak için kaç adet soğutucu – dondurucu bulunmaktadır? Bu malzemelerin hacmi kaç litredir?

5- Taze meyve suyu adı altında dondurulup tekrardan açılmış meyve suyu satılmasını doğru buluyor musunuz?Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.