• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
Kocalarınızın suçu yok mu?

Şimdi burada aldatılmanın ne kadar kötü olduğundan etik olmadığından falan bahsetmeyeceğim.

Çünkü bunları hepimiz biliyoruz keşke Dünya üzerinden aldatma kavramı diye bir şey olmasaydı ama maalesef ki var.

Ne kadar kabul etmesek de bu bir gerçek, İnsanlar tek eşli hiçbir zaman olmadı olmayacakta.

Bu kadın olsun erkek olsun böyle kendimize bile itiraf edemediğimiz bir gerçek olarak kalacak.

Belki bedenen eşine sadık kalsa bile ruhen ve görsellik olarak asla sadık olmadı insanlar.

Kadın belki bir noktaya kadar sabırlı olabilir buda analık güdüsüyle alakalı yetişme tarzı da buna etken.

Ülkemizde kızlarımıza ilk öğrettiğimiz şeyler itaat et ve sadık kal ne olursa ol kendini boş ver.

Bu yetişme tarzı olduğu sürece en çok aldatılan kadın olacak. Ha sanmayın kadın aldatmıyor emin olun kadınların aldatma oranı da azımsanmayacak kadar yüksek. Lakin kadın erkekler gibi bununla gurur duymuyor. Tam tersine yetişme tarzı olsun annelik güdüleri olsun kendinden nefret bile edebiliyor, hayatı boyunca suçluluk duygusu altında ezilebiliyor.

Benim bugünkü yazımda değinmek istediğim, diğer kadınlar yani bazı kadınların eşlerini o kadınla aldattığını öğrendiği zaman direk suçlanan kadınlar.

Aman sakın yanlış anlamayın burada, ‘o diğer kadınları’ savunacak değilim, lakin suçlayacakta değilim. Evet aldatmak hoş bir şey değil ama, ‘aldatmalar iki kişiyle’ olur, bir kadın ve bir erkek. Yani bu aldatma olayında tek biri suçlu kabul edilemez.

Fakat bazı kadınlardan şu söylemleri duyarız…

‘Aslında kocam beni çok seviyor ama o kadın var ya o kadın kocamın peşini hiç bırakmıyor.’

Şimdi ‘o kadın’ olmasaydı sizce eşinizin hayatına ‘başka bir kadın’ girmeyecek miydi?

Önce bunu sorgulayın diğer kadını suçlamak sizi daha mı rahatlatıyor da eşinizi değil de diğer kadını suçlamayı seçiyorsunuz?

Şimdi bu sorular devam edip gider, ama aldatılan kadın öncelikle diğer kadını suçlar kendini dahi yargılamadan çünkü adam iki taraflı oynamayı iyi becerir ‘evdeki bulgurdan da dışarıda ki pirinçten’ de olmak istemez.

Evdeki eşine öyle sevgi dolu davranır ki, evdeki kadın o kadar çok sevildiğine inanır ki, aldatıldığını duyduğu zaman eşinden önce diğer kadını suçlamak ona daha kolay gelir. O diğer kadın kocasının peşinde olmasaydı eşi onu aldatmazdı, kocası ak kaşık ya, diğer kadın neredeyse eşini zorla ayarttı ve koynuna girdi.

Yapmayın kadınlar, bu tür davranışlar sadece kendinizi kandırmak ve eşinizin gözünde de sizi aptal konumuna koymaktan başka bir işe yaramaz

Aldatılmak gerçekten hoş bir duygu değil. Kimse başına gelmesini istemez. Adil değil ettik. değil.

Lakin sizin davanız diğer kadınla olmamalı. Öncelikle kendinizi bir sorgulamalısınız. Eşiniz neden başka bir kadını seçti bir eksik mi vardı?

Yoksa heyecan mı eksikti, ya da kocanızın arsızlığı nefis pisliğimiydi?

Bunları yargılayıp doğru cevabın ne olduğuna emin olmalısınız. Eğer o evliliği kurtarmak istiyorsanız eşinizi karşınıza alıp konuşma cesaretinde göze almalısınız.

Eşiniz eminim kendini savunmaya geçecektir, ama olsun, siz yinede soruları eşinize sorun suçlamak eşinizi itmek çözüm olmaz eşinizi sadece sizden uzaklaştırır. Eğer bu evlilik devam edecek diyorsanız savaşın.

Ama diğer kadınla değil eşinizle…

Sizde bilmiyorsunuz; diğer kadına eşiniz ne dedi nasıl davrandı da bu kadın eşinizin evli olduğunu bildiği halde bu ilişkiye evet dedi? Emin olun bir kadın zorla kimsenin kocasına dönüp bakmaz. Sizde kadınsınız, kendinizden pay çıkardın.

Diğer taraftan kocanız sizinle de kötü olmak istemez. Bir erkek evliliğinin bozulmasını isteseydi bunu çok kolay başarırdı, ama sizden gizli hayatına başka bir kadın alıyorsa sizi de hayatında istiyordur.

Çünkü evde bir ortamı olsun, çocuklarının düzeni bozulmasın, toplum önünde bir görüntüsü olsun ister. Belki sizi diğer kadından daha da çok seviyordur.

Şimdi o zaman neden sizi aldatmayı seçti diyebilirsiniz.

Belki sizin iyi bir eş olacağım iyi bir anne olacağım diye atladığınız bir nokta var.

Kendinize özentisizsiniz beklide hayatın kargaşasında evliliğinizin ilk günlerinde yaşadığınız heyecanı yok ettiniz. Bu eşinizle beraber yaptığınız hatadır sakın kendinizi suçlamayın.

Erkeklerin toplumda bir adım daha önde bir rahatlıkları olduğu için siz evde kendinizi parçalarken kaçırdığınız ayrıntıları dışarıdaki diğer kadında görmüş olabilir böyle düşünün.

Sakın kendinizi suçlamayın. Evet, yargılayın kendinizi ama asla suçluluk duygusuna kaptırmayın ve asla eşinizin suçu yokmuş diğer kadınlar eşinizin peşinde koşuyormuş gibi davranmayın. Belki eşinizde size böyle empoze ediyordur. Sakın unutmayın hiç kimse Hint kumaşı değil. Eşiniz size değerlidir. Emin olun dışarıdaki kadın eşinizi hayranı olup da onu yoldan çıkartmıyordur.

Burası Türkiye istisnalar hariç bizim ülkemizde ilk harekete geçen erkektir ve toplumda kadınlara bunu benimsetmiştir. Bir kadın aşkında ölse hiçbir erkeği ayartmaya çalışmaz. Bu birde evli bir erkekse hiç şansı yoktur.

Bu tür ilişkilerde iki taraflı bir çaba sonucu olur. Kadında da bir eksik varsa, eşinizde bu boşluğu hissettiği kadına yanaşmışsa, karşılıklı bir elektrik alınmışsa, kaçınılmaz bir birlikteli olabilir.

Bu sadece diğer kadının değil eşinizin daha çok suçlu olduğunu gösterir.

Onun için eğer eşinizi tekrar istiyor evliliğinizi bitmesinden yana değilseniz diğer kadınları suçlamak yerine eşinizle oturup olayları tartışın. Emin olun eşiniz dışarıdaki kadın için ölse de bitse de sizi tercih edecektir ve sizi belki de eskisinden daha da mutlu edecektir.

Yeter ki siz doğru hamleyi yapın.

Yeni Soluk
YUKARI