Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iradesinin seçim ittifakında olduğunu belirterek, Bahçeli’nin önerdiği model hakkında bilgi verdi.

Selvi, MHP ile AKP arasında yapılması planlanan seçim ittifakının adı hakkında “Cumhur ittifakı” ya da “Yerli-milli ittifak” tanımları üzerinde duruluyor. Ama henüz işin adı konulmuş değil” diye ifade etti.

Abdulkadir Selvi’nin “Abdullah Gül konusu ve seçim ittifakı” başlığıyla yayımlanan (4 Ocak 2018) yazısının ilgili bölümü şöyle:

Uyum sürecinde, üzerinde en çok durulan üç nokta var. Bu noktada siyasi iradenin tercihi belirleyici olacak.

1- Seçim ittifakı.

2- Seçim sistemi.

3- Seçim barajı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 10 barajının düşürülmesine sıcak bakmadığını ifade etmişti. Erdoğan’ın seçim ittifakını önermesi nedeniyle çalışmaların ağırlığı o yöne kaydırıldı. Seçim ittifakıyla ilgili modeller inceleniyor. Karmaşık değil, pratik bir model üzerinde duruluyor. Seçim sisteminde ise dar bölgeden ziyade daraltılmış bölge üzerinde duruluyor.

Şimdi gelelim işin en can alıcı noktası olan, AK Parti ile MHP’nin seçim ittifakı yapıp yapmayacağı konusuna. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna liderlerin karar vereceğini belirterek, “Bu sürece limon sıkma gibi bir yanlışı hiç kimse yapmamalı” diye uyarıda bulunmuştu. Erdoğan ve Bahçeli’nin iradesi, seçim ittifakı yönünde. Bahçeli’nin önerdiği gibi, “Cumhur ittifakı” ya da “Yerli-milli ittifak” tanımları üzerinde duruluyor. Ama henüz işin adı konulmuş değil.Yeni Soluk
YUKARI