• Yeni Soluk
 • Yeni Soluk

Hilal Dokuzcan

9'Canlı Yazılar

hilaldokuzcan@yenisoluk.com

Yapılacak bir işin hedefine ulaşması, ilk adımın sağlam atılmasına, geçmiş ve gelecek arasında köprünün kurulmasına ve güven oluşturmasına bağlıdır.

Kişiler üzerinden değil ilkeler üzerinden hareket etmek, her türlü bilginin dolaştığı sosyal medyada sağlıklı bilgiye ulaşmanızı sağlamak, doğruları paylaşmak, paylaşırken tüketmeyen, kutuplaştırmayan bir dil kullanmak yazılarımızın temelini oluşturacak.

İşte bu yüzden “Yeni Soluk” okuyucuları ile birlikte olmak, bazen nefeslenmek bazen de yeni bir soluk olarak bu sayfalarda yer almak benim açımdan oldukça önemli.

Baharın başlangıcında, doğanın yeniden hayat bulduğu ve yaratıcılığını tüm görkemiyle ortaya koyduğu bu dönemde, “9CAN’lı Yazılar” a başlamak değerli.

Ve bunun kadınların yüz yıllardır yaşadığı acıların ve verdiği mücadelenin sembolü haline gelmiş 8 Mart’ın hemen ardından yazıya dökülmesi ise daha da değerli.

Kadınlar dünyanın her yerinde, başta yaşam hakkı olmak üzere aynı haklar için benzer mücadeleler den geçiyorlar, her geçen gün daha da güçleniyorlar, örgütleniyorlar. Dünya’nın her yerinde yaşam, eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinde hayatını kaybeden bütün kadınları buradan bir kez daha anarken, yaşanılan acıların tekrarlanmaması için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmak, örgütlülüğü yükseltmek, dayanışma ruhunu büyütmek her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

Geleceğimizi kimsenin eline bırakmaya niyetimiz yok.

Kadınların yaşadığı acılar, travmalar ve bunun sonucunda oluşan ortak kadın bilinci dünyanın geleceğini belirleyecek. 20. Yüzyılın başında “Ekmek de istiyoruz, Gül de” diyen kadınlar, 21. Yüzyılı kadın yüzyılı yapacaklar.

Kadınların yetenekleri, deneyimleri ve kadının gücünün uyanışı aynı zamanda insanlığın kaderini değiştirecek potansiyele sahip. Bunu görmekte zorlanan varsa etrafına biraz daha dikkatli bakmak durumunda.

Emek, adalet ve vicdan üzerinden hayatı her gün yeniden yaratmak mümkün. Bunun izini sürmek mümkün. Kadın ve erkek beraber yeni bir hayat mümkün.

Bu nedenle bu satırları okuyan herkese koskocaman bir “MERHABA” demek istiyorum.

Bir merhaba yeter mi? Yetmez! Öyleyse Yaşar Kemal’in yazdığı, Zülfü Livaneli’nin söylediği gibi merhabalar çoğalsın. “Dünyanın ucunda bir gül açılmış Efil efil esen yele merhaba Karanlığın sonu bir ulu şafak Sarp kayadan geçen yola merhaba Acıda kahırda çekmiş geliyor, Güneşten boşanmış kopmuş geliyor, Bir ışık selidir sökmüş geliyor, Işıldayıp gelen sele merhaba”

Kelimelerin gücü sayesinde, samimi içten ve candan cana bir paylaşımı yakalayabileceğimizi, bu platform üzerinden yapacağımız buluşmalar ile hayatın anlamını yeniden üretebileceğimizi düşünüyorum, bazen düşünmek yetmiyor aynı zamanda hissediyorum.

Süreç içinde ne olacağını birlikte yaşayacağız, birlikte yazacağız, birlikte okuyacağız hatta bu sayfada hangi konuyu yazacağımıza, neyi tartışacağımıza birlikte karar vereceğiz. Röportajlar yapacağız. Görülmeyenleri görünür kılmaya çalışacağız. Hayattan, sanattan siyasetten ve spordan payımızı artık ne düşüyorsa yazacağız.

Zaman zamanda sizden gelen mesajları ve yazıları burada paylaşacağız. Bunun için yapacağınız tek şey hilal9can@gmail.com adresine mesaj atmanız ve iletişimimizi güçlü kılmak. Hayatınızdan huzur ve barış eksik olmasın. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın ve bir kez daha MERHABA.

 

“İnsan hayatında başlangıçlar değerlidir” için 12 Yorum

 1. Z.Nurfeşan Ağra dediki : Cevapla

  sevgili Hilal, kadınların dayanışma ülküsünden hayli uzak olmalarına rağmen, onları bir arada tutabilen masum ruhlarının bir yoldaşı olursun yazılarınla… başarılar diliyorum.

 2. Candan dediki : Cevapla

  Yeni Soluk hayirli olsun. 9Can’li yazilarinizin aydinlatici fikir yazilari olacagina inaniyorum. Yazilarinizi zevkle takip edecegim.

 3. Sezer Zekiye Turaçlı dediki : Cevapla

  Merhaba…….

 4. Ayça Taşkent dediki : Cevapla

  Sadece gözle değil, yüreğiyle bakan birinin yazıları her zaman gerçeği gösterecektir bize. Dolayısıyla “9CAN’lı Yazılar”ı zevkle ve merakla bekliyoruz..

 5. ernsl Banu dediki : Cevapla

  9Can’lı yazıları severek takip edeceğim. En çok şiddet gören kadınlar için konuşalım.Ne yapılabilir?
  Dünya İzleme Enstitüsü; Türkiye’de kadınların yüzde 58’i şiddet görüyor. Bu oran Etopya’dan bile fazladır.

 6. Fatma Dağlıoğlu dediki : Cevapla

  Buyuk bir zevkle takip edeceğim yazılarınızı.hayırlı olsun

 7. Hamiyet Eraslan dediki : Cevapla

  Hayırlı olsun,sevgili başkanım.. Takip edip katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana.. Sevgilerimle. 🙂

 8. fatmakuyucu dediki : Cevapla

  Ruhun+ Beynin Özgür kalması = yaratıcılığın başlangıcı

 9. GÜLSEREN dediki : Cevapla

  hayırlı olsun mutlaka ki takip edeceğim, güzel bir başlangıç olmuş

 10. Kaya Çetin dediki : Cevapla

  Demokrasisini geliştirememiş toplumlarda demokrasi temeli üzerinde şekillenebilecek olan insan hakları / kadın hakları, hukuk devleti, sosyal devlet, laiklik… gibi kurumların geliştirilmesi olanaksız sevgili Başkanım. Bence başlama vuruşunu “demokrasimizi geliştirmek” noktasından başlatmak gerekir. Kadını meta olarak değerlendiren bir tutumun egemen olduğu ortamda sizin özverili ve değerli çabalarınız ne derece etkili olabilir ki? Esenlik ve başarı dileklerimle.

 11. Leyla Tatar dediki : Cevapla

  Sevgili 9’can Merhaba.. Güzel paylaşumlar olacak eminim.. Ama en çok #eşitlikiçin konuşalım.. Sevgiyle..

 12. Zahrettin Kaya dediki : Cevapla

  “Kişiler üzerinden değil ilkeler üzerinden hareket etmek”
  İşte her dem ve her platformda her bireyin yaşamına alması gereken tek gerçek!!
  9CANL’lı yazılar için süper bir başlangıç..
  Başarılar..

Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.