• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
İkitelli Cemevi Gençliği Maraş katliamında katledilen canları andı

İkitelli Cemevi Gençlik Kolları 19-26 Aralık 1978 Maraş Katliamının 38. yıl dönümünde, İkitelli Cemevi Konferans salonunda STK’lar ve siyasi partilerin katılımıyla anıldı.

Gecede bir konuşma yapan İkitelli Cem Evi Gençlik Kolları Başkan Sinan Uysal şunları söyledi:

“Türkiye tarihinin en büyük insanlık katliamların yıldönümünde, kaybettiğimiz canlarımızı anıyoruz. Bu topraklarda insan olmak artık güncel bir tehlikedir: Unutmamak unutturmamak bir daha yaşamamak için katliamın gerçek yüzü konuşuyor olacağız. 19-26 Aralık 1978 Maraş Katliamını unutmadık unutturmayacağız, Kendi halinizde yaşarken bir gün, birileri;
‘Allah için savaşa’ diye naralar atarak topladığı kalabalığı, üstünüze salıverir’
‘Kadın, erkek, çocuk, demeden linç eder, katleder’
‘Maraş’ta, Allah’ın verdiği canı, allahsızlar almıştır’
‘Oruç tutmak namaz kılmakla hacı olunmaz’
‘Bir Alevi öldüren beş sefer hacca gitmiş gibi sevap kazanır’
bütün din kardeşlerimiz hükümete ve komünistlere, dinsizlere karşı ayaklanmalıdır
‘çevremizde bulunan Alevileri ve devrimcileri imansızları temizleyeceğiz’
İşte bu cümleler 22 Aralık 1978 günü Maraş Bağlarbaşı Camii imamının vaazıdır.
Sahi ne olmuştu o günde bu vaaz verilmiş. Bir gün önce 2 devrimci öğretmen öldürülmüştü. Cenazesine almaya gelen halk hastane önünde toplanan faşist zihniyetli insan sürüsünden şu sloganları duymuştu. “komünistlerin, Alevilerin cenaze namazı kılınmaz” Bir gün önce evinde çay içtiği komşusunu bir gün sonra Allah için katleden bir anlayışla IŞİD’in ne farkı var?
Bugün dünyanın gözü önünde sergilenen vahşeti, o yıllarda kapılarına çarpı konulan Aleviler en acı şekilde yaşadılar Maraş Katliamıyla yüzleşmeyenler, hesabını vermeyenler, hala bu katliamın işbirlikçileri olarak yaşamaya devam ediyorlar.
Maraş’ta yapılmak istenen anma etkinliklerini engelleyen zihniyet, o günden bugüne kanayan yaralarımıza saygı gösteremeyecek kadar vicdanlarında körleşmiştir. Her şeye rağmen, unutmayacağız, unutturmayacağız”ifadelerini kullandı. Gece film gösterimi ile son buldu.

marasYeni Soluk
YUKARI