• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Piyanist İdil Biret’in Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın (ÇDSO) kuruluşunun 25’inci yılı ve kentin kurtuluş günü kutlamaları nedeniyle vereceği konser, Adana Valiliği tarafından iptal edildi. Valilik, iptale gerekçe olarak ‘meydana gelen terör olaylarını’ gösterdi.

Büyükşehir Belediyesi tiyatro salonundaki konserle birlikte Uğur Mumcu Meydanı ve Büyüksaat’te yapılacak bayrak çekme törenindeki halk oyunları gösterileri, 6 Ocak’ta Öğretmenler Korosu’nun vereceği konserin de yapılmayacağı belirtildi.

Adana Valiliği’nden, ilgili makamlara gönderilen iptal kararında şöyle dendi:

“Ülkemizde meydana gelen terör hadiseleri sebebiyle, 5 Ocak 2017’de yapılacak Adana’nın kurtuluşunun 95’nci yıldönümü programında yer alan bazı etkinlikler ülkemizde meydana gelen terör olayları nedeniyle Valilik makamının 4.1.2017 tarih ve 466 sayılı oluru ile iptal edilmiştir.”

İDİL BİRET KENTTEN AYRILDI

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; valiliğin bu kararı üzerine Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Yönetim Kurulu iptal kararı alarak, durumu İdil Biret ve orkestra şefine iletince her ikisi de kentten ayrıldı. Ancak kararın duyulması ile Valilik’te sonradan bir değerlendirme daha yapılıp, şenlikli gösterilerin iptal edilmesinin düşünüldüğü, senfoni konserinin bu kapsamda düşünülmeyeceği ÇDSO yönetimine iletildi. Senfoni yönetimi de bunun üzerine yeni bir değerlendirme yapmak üzere toplandıysa da, İdil Biret’in kentten ayrıldığı anlaşıldı.

Etiketler: , , ,


Yeni Soluk
YUKARI