• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
Gürer: “Gençlik elden gidiyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, gençliğin sorunları için verdiği Meclis Araştırma Önergesi genel kurulda görüşüldü. CHP, MHP ve HDP’nin araştırılması yönünde oy verdiği önerge AKP milletvekilleri oyları ile reddedildi. Gürer TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, yaptığı konuşmada gençliğin sorunlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gürer, “Eğitimden iş ve yaşamsal sorunlara kadar pek çok olumsuzlukla boğuşan gençler arasında işsizliğin hat safhaya ulaştığını, madde bağımlılığının ortaokullara kadar düştüğünü, kumar ve şans oyunlarına yönelişin arttığını ve şiddet olaylarındaki ciddi oranda yükseliş olduğunu belirten Gürer, “Gençlerimizin sorunu tüm partilerin ortak çalışmasıyla çözülebilir. Gençlik geleceğimizdir ve gençlerimizi sorunlarından arındırmak hepimizin görevidir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak ulusal mücadeleyi başlattığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Mustafa Kemal, vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu görerek, azim ve kararlılıkla başlattığı mücadelesini bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayarak tamamladı” dedi.

GENÇLER GELECEKTEN UMUTSUZ

AKP’nin uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle, eğitim ve istihdam sorununun gençleri sorunlu hale getirdiğini belirten Ömer Fethi Gürer, nüfusun yarısının gençlerden oluşan ülkemizde gençlerin önemli bir kesiminin mutsuz ve gelecekten umutsuz olduğunu ifade etti. Ömer Fethi Gürer, gençler arasında şiddet bağımlılığı, kumar, taciz gibi olumsuz örneklerin olağanlaşır hale geldiğine değinerek, “İnternet ortamı amacının dışına çıkarak, şiddet içerikli oyunların izlendiği alana dönüşmek üzeredir. Evde, okulda, sokakta şiddet gençler arasında özenti durumundadır. Yaşama isteğini yitiren, gelecek kaygısı olan gençlerin sayısı artmaktadır. Suriyeli mülteciler de yeni sorunlar üretmeye başlamıştır. Gençlerin neden şiddete yöneldiği araştırılması gereken bir durumdur” diye konuştu.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ BASKI ALTINDA

Gençlerin kendilerini ifade edememeleri ve sorunlarına çözüm bulamamalarının şiddeti beslene unsurlar arasında yer aldığını vurgulayan Ömer Fethi Gürer, düşünce ve ifade özgürlüğünün baskı altında olduğunu, YÖK’ün katı disiplin uygulamalarının 12 Eylül sürecini bile aratır hale geldiğini kaydetti.

MADDE BAĞIMLILIĞI ORTAOKULLARA KADAR İNDİ

PİSA verilerine göre OECD ülkeleri arasında en mutsuz gençlerin Türk gençleri olduğunu söyleyen Ömer Fethi Gürer, aynı verilere göre hiç mutlu olmayanların oranının yüzde 29, kendilerini okula ait hissetmeyenlerin oranının ise yüzde 41 olmasının dikkat çekili olduğunu belirtti. Gürer, AKP döneminde madde bağımlılığı kullanımının ortaokullara kadar indiğini, her türlü kumarın yaygınlaştığını, şans oyunlarının yaşlardaki çocuklar arasında bile oynandığını ifade ederek, “Sigarayla mücadele adına TEKEL fabrikaları kapatılırken, tütün üreticilerinin üretimi azaltılırken, yabancı ülkelerden getirilen sigaralarla toplumda sigara kullanma alışkanlığı düşmediği gibi artmış ve okul önlerinde tek sigara satışları çoğalmıştır. Gençlerin madde bağımlılığı, kumar gibi olumsuzlardan arındırılması için aile, okul, öğretmen, muhtar, emniyet, belediye, demokratik kitle örgütleri ile iş birliği halinde soruna çözüm yolları aranmalıdır” şeklinde konuştu.

Madde bağımlılığı yaşının düştüğünü, okullarda tuvaletlerde bile madde bağımlılığına tabi Çocukların bulunduğunu söyleyen Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında ülke çapında 674 bine yakın öğretmen, 10 milyondan fazla öğrenci ve 2 milyona yakın aileye bu konuda bilgilendirme ve eğitim verilmiş olmasının da düşünmeye değer olduğunu belirtti.

GENÇ İŞSİZLER ÇOĞALIYOR

Gençlerde işsizlik oranının yüzde 24’e çıktığını, kayıt dışı çocuk ve genç işsiz sayısının arttığını vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sigortasız, sendikasız ve sosyal güvenceden mahrum, iş kazası riskiyle çalışan gençlerin yanısıra, köylerde iş ve aş peşindeki gençler nedeniyle göç oranlarının da yükseldiğini ifade etti.

1 MİLYON DİPLOMALI İŞSİZ

Atama bekleyen öğretmenler ve işsiz üniversite mezunlarının iş ve aş beklediğini anlatan Ömer Fethi Gürer, lise üzerinde eğitim alan işsiz sayısının 577 bini geçtiğini, umudunu yitirdiği için iş aramayan üniversite mezunlarıyla birlikte işsiz lise ve üniversite mezunu sayısının 1 milyona dayandığını vurguladı.

SANAT ETKİNLİKLERİ İÇİN OLANAKLAR SINIRLI

Gençlerin ilgi alanlarının, tiyatro, müzik, kitap ve spor gibi alanlar olması gerektiğini kaydeden Gürer, gençlerin spor yapma olanağından mahrum bırakıldığını belirterek, “10 milyon 595 bin okulda 4 milyon 226 bin 482 öğrenci eğitim almaktadır. Beden eğitimi alanında normu bulunan okul sayısı 6 bin 856’dır. Beden eğitimi öğretmeni sayısı ile 6 bin 280’dir. Okullarımızda kütüphane sayısı 8 bin 509’dur. Spor için, kitap için diğer sanat etkinlikleri için olanaklarımız sınırlıdır” dedi.

ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN; GENÇLERE SAHİP ÇIKIN

Ülkemizde kızların okullaşma oranının düşük olduğunu, genç kızların erken yaşta evlendirildiğini, engelli gençlerin sorunlarına çözüm bulunamadığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Eğitimden, iş ve yaşamsal olanaklardan, sosyal sorunlarına değin gençlerin sorunları çok yönlü ele alınmalıdır. Çözüm tüm partilerin ortak çalışmasıyla, bu alanda yapılanları görmek, sonuçlara bakmak, gerekenleri konuşmaktır. Gençlik geleceğimizdir ve gençliğimizi sorunlarından arındırmak hepimizin görevidir. Hepiniz elinizi vicdanınıza koyun. Memleketlerinizde çevrenize bakın, bu sorunları göreceksiniz. Sorun vardır, çözüm ülkenin geleceği içindir, gençlerimiz içindir” diye konuştu.

Etiketler: , , ,


Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.