• Yeni Soluk
 • Yeni Soluk

Doğuda doğdum. 18 yaşıma kadar orada yaşadım. Rahmetli babamın keyifli günlerinde o çok güzel sesiyle söylediği Kürtçe türküler hâlâ kulağımda.

Fakat hayatımın hiç bir döneminde etnik bir aidiyet hissetmedim. Sanırım bunda inanç aidiyetimin kuvvetli olmasının etkisi çok büyüktü. Çünkü inancın birleştirici olacağını düşünüyordum.

Evet, Levent Gültekin diken de böyle yazmış. Bakın Gültekin nasıl devam ediyor:

Bu yazı istisna

Anladım ki inanç da etnik köken kadar ayrıştırıcı bir işleve sahipmiş. Çok şükür, inancı yegane birlik unsuru sayan anlayıştan da kurtuldum.

Son beş yıldır yaşadıklarım, gördüklerim şunu anlamam sebep oldu: İnanç da, etnik köken gibi, toplumsal ve kişisel ilişkilerde belirleyici bir fonksiyona sahip değil.

Asıl mesele insan olabilmektir. Kürtlerle, Türklerle, Araplarla, Müslümanlarla değil, hangi dinden, hangi inançtan, hangi mezhepten, hangi ideolojiden olursa olsun iyi insanlarla bir arada yaşamayı tercih ediyorum. Toplumsal ilişkilerde liyakatin ve dürüstlüğün belirleyici olmasını savunuyorum.

Bu nedenle yazılarımda kimliği öne çıkaran, onu temel alan yorumlardan özenle kaçınıyorum.

Bu yazı istisna. Bugün size, bir Kürt olarak yazıyorum.

Ülkeyi onlara terk mi edeceğiz?

Son dönemde kimi yazarlardan, gazetecilerden, aydınlardan sıklıkla şöyle sözler duyuyorum: “Kürtler duygusal olarak ülkeden kopuyor.”

Ülke on yıllardır kifayetsiz, çıkarcı, çatışmadan ve kavgadan beslenen siyasetçiler tarafından yönetiliyor. Toplumu birbirine düşman ederek iktidarlarını sürdürüyorlar.

Demokratik terbiyeden yoksun bu siyasetçiler insan gibi yaşamamıza müsaade etmiyor. Huzurumuzu kaçırıyor. İktidarları için çocuklarımızı öldürüyor.

Ne yapacağız böyle bir durumda? Ülkemizi, evimizi, doğup büyüdüğümüz yuvamızı bu despotlara terk mi edeceğiz?

Onlar bize huzur vermiyor diye ülkemizden mi kopacağız? Onurumuzu kırıyorlar, çocuklarımızı öldürüyorlar diye “Lanet olsun, alın sizin olsun” deyip ülkeyi onlara terk mi edeceğiz?

İstanbul’da, İzmir’de, Mersin’de, Adana’da, Bursa’da yaşayan milyonlarca Kürt var. İktidarlar ve onların soytarısı olmuş üç-beş kendini bilmez istedi diye evimizden mi çıkacağız?

Her millet bir özelliğiyle ön plana çıkar.

Mesela “Almanlar” denildiğinde akla disiplin gelir. “İngilizler” denildiğinde akla ince espri gelir. “Kürtler” denildiğinde de akla onur, yiğitlik gelir.

Hayatı, onuru için mücadeleyle geçmiş insanlar için böyle düşünmek, kendini bilmezliktir. Kürtler bu ülkenin her karış toprağında var. Bu ülkenin her noktasında onların kanı, onların emeği var.

Duygusal olarak kopan Kürtler değil

Duygusal olarak kopması gereken birileri varsa Kürtler değil, yıllardır bu ülkede her dönem toplumun farklı bir kesimini düşman ilan eden devlet yöneticileridir. Bu ülkeyi çöplüğe çevirip bizi bu şartlarda yaşamaya mecbur edenlerdir. Buna çanak tutanlardır. Olup biteni görmezden gelen, mesleğinin hakkını vermeyen gazeteciler, yazarlar, kanaat önderleridir.  İşini yapmayan yargı mensuplarıdır.

Eğer duygusal kopuş yaşaması gerekenler varsa onlar Kürtler değil, toplumun bütün kesimlerine haysiyetli bir yaşam olanağı sunmayanlardır. Faili meçhul cinayetlerle, işkencelerle; insanları köylerini, evlerini terke zorlayanlardır. Bu insanlıktan uzak muameleye suskunluğuyla ortak olanlardır. Beypazarı’nda Trabzon’da, Rize’de, İstanbul’da, Ankara’da, Nevşehir’de ve daha birçok ilde hiçbir günahı, suçu olmayan garibanlara insanlık dışı muamelede bulunanlardır. Kürtçe konuşuyor diye o genci öldürenler ve bu cinayete insan gibi tepki vermeyenlerdir.

Eğer duygusal olarak kopması gereken birileri varsa, onlarca yıldır sırf iktidar hırsı için bu ülkenin evlatlarını birbirine kırdıranlardır.

Benim gördüğüm duygusal olarak kopan Kürtler değil. Maddi durumu iyi olan herkes, kapağı Batı ülkelerine atma planı yapıyor.

Hastalıklı kafalar

Mesele sadece bu değil.

Kimileri de PKK’nin cinayetlerinden bütün Kürtleri suçlu tutuyor. Faşizan duygularını her ortamda belli ediyorlar. Kimisi Beypazarı’nda gariban esnafa saldırarak belli ediyor. Kimisi öğretim görevlisi olarak yaptığı konuşmalarla bu faşizan ruha katkı sağlıyor. Kimi memurlar, mesai arkadaşlarına psikolojik baskı kuruyor.

Genel itibarla, PKK’nın yaptıklarına hiç bir katkısı olmayanlar suçlanıyor.

Üstelik o kadar akıl fukaralığı içindeler ki böyle yaparak PKK’nın ekmeğine yağ sürdüklerini de anlamıyorlar.

Biliyoruz ki bu tür faşizan ruh taşıyanların sayısı bu toplumda çok değil. Gene de sesleri çok çıkıyor.

Kaldı ki ülkenin içinde bulunduğu şiddet sarmalından utanması gereken biri varsa onlar Kürtler değil, PKK’yı var eden iktidarlardır. Bu sorunun büyümesinin sorumlusu Kürtler değil, bu ülkenin çocuklarına onurlu, haysiyetli, özgür, eşit bir hayat sunamayanlardır.

30 yıldır “Mücadele ediyoruz” diyerek, yaptıklarıyla PKK’nın değirmenine su taşıyan, garibanları zorla PKK’nın yanına iten hastalıklı kafalardır.

Eğer dağa çıkan çocuklar hainse, teröristse suç Kürtlerde değil, bu çocuklara iyi bir eğitim, iş, huzurlu bir yaşam sunamayan kifayetsiz yöneticilerdedir. Tek bir gün kendi vatandaşına “Senin derdin ne? Ne istiyorsun, niçin huzursuzsun?” diye sormadan kaba kuvvetle, işkenceyle, öldürerek sorunu çözmeye çalışanlarındır. Hem eğitimsiz, hem işsiz bırakıp üstelik bir de onuruyla oynadığı insanlara üstünkörü “Silah bırakın” demekten başka hiç bir çözüm üretemeyen akılsızlarındır.

Metropol araştırma şirketinin son anket çalışmasında, “PKK silah bırakmalı” diyen HDP’lilerin oranı yüzde 84.2. Bu tabloya göre siyaset geliştiremeyenlerindir.

Kürtler değil, ülke elden gidiyor

Bu ülkeye eninde sonunda eşitlik, özgürlük ve barış gelecek. Ve tüm bu belalara sebep olanlar bu ülkede yaşamaya utanacaklar. İnsanların içine çıkacak yüz bulamayacaklar.

İnanmıyorsanız dünya tarihine bir bakın.

Kendi halkına zulüm eden hangi iktidar, hangi zihniyet ilelebet varlığını sürdürmüş ki bunlar da sürdürebilsin? Kendi halkının özgürlüğünü, en doğal insan haklarını elinden alıp üstelik bir de onların üzerinde terör estiren hangi yönetici ayakta kalmış ki bunlar da kalsın? Bu ülkenin çocuklarının canını iktidarının malzemesi yapan hangi siyasetçi rezil olmadan gitmiş ki bunlar da öyle gitmesin?

Ve bu siyasetçilerin insanlık dışı politikalarına ortak olan, destekte bulunan kimler hayatlarını utanç içinde geçirmemişler ki günümüz iktidar yandaşları geçirmesin?

“Kürtler duygusal olarak kopuyor” diyenler şunu söyleyebilirim: Kürtler değil, ülke elden gidiyor. Ülke sadece Kürtler için değil hepimiz için yaşanmaz hale getiriliyor

diken.com.tr“Gültekin: ‘Bu yazıyı bir Kürt olarak yazıyorum’” için 52 Yorum

 1. Dicle anter dediki : Cevapla

  Bu ülkeyi bu hale getirenler ve halen de devam eden anlayislar hukik onunde hesap vermedikce daha kötü duygularda ortaya çıkacaktır

 2. ŞEVKİ ATİK dediki : Cevapla

  SN. GÜLTEKİNİ İLGİ İLE TAKİP EDİYORUM. KENDİMİ ONDA BULUYORUM. BENİM DÜŞÜNDÜKLERİMİ İFADE EDİYOR SANKİ EKSİĞİ VAR, FAZLASI YOK. BÜTÜN TESPİTLERİNE HARFİYEN KATILIYORUM. IRKÇI FAŞİST SİSTEM SAHİPLERİ; “KARDEŞ” SÖZCÜĞÜNÜ DİLLERİNE PELESENK EDEREK KÜRDÜN SAYESİNDE IRKÇI TEMELE DAYALI DEVLET KURUP, KÜRDÜ ÖLDÜRMEYE DEVAM ETTİLER. DİLİNİ YASAKLAYIP, CEHALETE, FUKARALIĞA VE EN KÖTÜSÜ DE ŞİDDET KULLANMAYA MAHKUM ETTİLER. “PKK, 10-15 ÇOCUK YAPIYOR, SİZ DE YAPIN,” DİYEREK, KÜRT MİLLETİNİ TERÖRİST İLAN ET

 3. Mirfet dediki : Cevapla

  Sayin göltekinin yorum ve
  Bakış açısı oldukça deyerli
  Analiz ve tespitleri doğru
  Ayrica kendi hatasını anlamış
  Olmasıda çok erdemli bir yaklaşım
  Kürtlerin sorunlarını anliyabilmek için
  Kürtler gibi kürt küylerinde yaşamanız
  Gerekmektedir orda yapılan
  Yanlışları görmek gerek orda devletin
  Ana olmadığını zorba şidet uygulayan
  Hukuk yoksulu bir kabadayi olduģunu
  Göreceksiniz siz hak aramak için adalete
  Gitiģinizde adaletsizlikle karşılandınızmı

 4. nasuh yılancı dediki : Cevapla

  ülkenin kötü yönetildiği doğru lakin işsizlik eğitimsizlik sade kürtlere mahsuzmu türk gencleri işe giriyor ünüversiteye giriyor kürtlermi girmiyor hakakrideki ne kadar işsizise burdurdaki, kırşehireki rizedeki mersindekide o kadar işsiz onlar neden daha cıkmıyor gültekin efendi

  • Selman dediki : Cevapla

   Zaten böyle cahilce konuşmalarınız Türkiye’yi yaşanmaz hale getirdi. Batı, Güney, Karadeniz illerinde de hırsızlık, soygun, tecavüz, intihar, oğlunu kızını vuranlar çoğaldı. Dağa gitseler sen daha güvende gezersin. Dağa gitseler sen eşinle, cocugunladaha güze gezersin. Daha huzurlu. Tatlı rüyalar görerek. Kıçını başını kaşıyarak uyursun. Yanlış mı dedim yoksa. 😐😐😐 Beyninizde bir DÜŞMANLIK TOHUMU YEŞERTMİŞ bu sistem. Kurtulmam gerek. Yoksa ABD-İNG hazır bekliyor, bölmek için

 5. mehmet fethi karsli dediki : Cevapla

  Birbirine rehber olmayan, ama ahlak ve maneviyat edebiyatı yapan, ama bu özelliği taşıyanlardan nefret edenlerden oluşmuş, sızmaların kabul edebileceği, ve de dünyada kabul görülecek liyakatlı, dürüst, ilime, bilime bıçak atmamış, tecrübeye inat olmaz diyenlerin dünyasının da ışığı var ve halen de yanmaktadır……

 6. kudret öçbe dediki : Cevapla

  GÜLTEKİN BEYİN GÖRÜŞLERİNİ İKİ YADA ÜÇ YILDIR TAKİP ETMEKTEYİM İSABETLİ TESPİTLERİ VAR DİNCİLİKTEN HİÇ KİMSEYE HAYIR GELMEMİŞ BİZİM GİBİ CAHİL OLAN DİNCİLERDEN DİNE DE ZARAR GELMİŞ HALKADA O YÜZDEN DİNCİLERDEN ÇOK SOLCULARA KEMALİS LERE HIRİSTİYAN LARA GÜVENİR OLMUŞ MUTEDİL HALK MENFAAT GURUBU İKTİDARI ESİR ALMIŞ GÖRGÜSÜZ YÖNETİCİLERDE VE ONLARIN YALAKALARIDA HALKIN KANINDAN İKTİDARLARINI SÜRDÜRMEKTELER İLELEBET BU BÖYLE GİTMEZ TAKİ MAZLUMLAR SES ÇIKARANAKADAR kimse yaptıklarını çekmeden ölmeyecek

 7. İnsanlığa , ırksal , yöresel , Dinsel yada MEZHEPSEL Yaklaşanlar MAALESEF siyasette EN ÖN sıralarda yer Alıyorlar. O aşağılık Anlayışa , bizim toplumumuz pirim ve destek veriyor. İktidara da getiriyorlar. ?? CAHİL toplumlar araştırmalı yorum yapma yoksunudur. Doldurma akıl onlar için yetiyor. OYSAKİ insana yalnızca insan olduğu için İNSANİ değerlerle yaklaşmak ŞARTTIR. OY,devşirme cambazlığı ile hareket eden SİYASİ cambazlar TÜRKİYE yi Bu çıkmazın içine sokmuşlardır. TEK SORUMLU SİYASETTEKİ CAMBAZLIK YAPAN FAŞİST, İLKEL,DİNCİ ÜMMETÇİ KAFALAR ve ÇIKAR SAĞLAYICI MENFAAT ŞEBEKELERİDİİİRRR.

 8. Avukat Ali Guvercin dediki : Cevapla

  Bu konusmayi ve yaziyi HAALK TV dfe dinlemistim ve orda okumuslardi sanirim yanlis hatirlamiyorsam ilk orda dinledigimi saniyorum.

  Bey efendiyi cesaretli ve erdemli cikisindan dolayi kutluyorum. Yanlisini kabullenmek ve gercekler kendizine zarar dahi verse hatalarini ortaya koyarak memleket meselleri gudenler durus olarak solcudurlar. Bu arkadas sol durus sergilemistir .

  • Bu anlayış İNSAN olmanın gereğidir. Yıllarca Siyasetin içinde olup Doğru bildiğini söyleyenler de , Mücadele vermesi gereken ÜST noktalara getirilmezler. Çünkü Siyasetin içinde bir yığın Madrabaz, Riyakar, Yalaka, Yateneksiz, Niteliksiz, Birikimi,olmayan, Yalakalar, Çıkarcı, El etek öpenler VARKEN. Kafa kol ilişkileriyle Siyasetin EENN ÜST tepelerine Yerleşir kalmak içinde her türlü ENTRİKAYLA yerini korur. ÜLKEYİ DE bu Karakterler YÖNETİRLER. KUZU halk de MELEYİP giderler. ÜLKE de BU HALLERDEEE, onlara benzeeerrr. BUYRUUN.!!??

 9. Kamber Sertbaş dediki : Cevapla

  İlk okula başlayınca ilk öğretilen
  Uyu uyu yat uyu
  Oldu.ne yazıkki uyanmak istemeyenlerin sayısı oldukça fazla
  PKK 15 ağustos 1984 te ilk eylemini yapınca zamanın başbakanı Demirel
  Üç beş çapulcu demişti
  Kırk bin insanımız öldü ülke kaynakları gelene gidene peşkeş çekildi insanımız aç biçare bırakıldı hala aynı nakarat
  Neden bu şehitler hep gecekondu dan çıkıyor
  Yoksa zenginler şehit olup cennete gitmek istemiyormu
  17 bin TL si olan nin ustunde keyif çattiği parası olmayanın toprağın altında yattığı beni yaşatmayan ve çocuklarimi yaşatmayacak olan vatan yaşamış ölmüş bana ne

  • Kamber sertbaş 1984 yılında Demirel değil, Özal başbakandı,!

   • münir dediki : Cevapla

    Ben Demirel’in üç beş baldırı çıplak dediğini çok iyi hatırlıyorum hatta o zaman doğuda Süleymancılar diye bir dini harekette başlamıştı. Gazeteci her iki oluşup için Demirel’e ne diyorsunuz demişti. Demirel’ de üç beş baldırı çıplaklarla beni meşgul etmeyin demişti. PKK ilk hareketini 1984 taptıysa da kuruluşu ve devletçe fark edilişi 1984 değil.

 10. Gazi Biliz dediki : Cevapla

  Gültekin;Yazınızı okudum.Yazdıklarınıza katılıyorum.Ülkenin sizin gibi düşünen gençlere ihtiyacı var.Yazmaya ve söyleşilerde bulunmaya devam edin.Sizi candan kutluyorum.

 11. Yiğit Görmez dediki : Cevapla

  Ben bir kürdüm ile başlamışsın yiğitlikten boşlamışsınız.
  Gerçekten çok yiğitlerdir bu arkadaşlar eşinin yanında arkasından askeri öldürürler, fistan giyer okul, kamu malına zarar verirler, otobüsleri yakarlar, asker, polis, öğretmen, hakim, savcı, dinlemez öldürürler, baraj hava alanı dinlemez yakmak yıkmak isterler iş makinelerini yakarlar, bunlar yetmez PKK ya sırtına dayayan bir partiye ses çıkaramazlar ama devletin kaymakamını bomba ile öldürürler.
  Anlayacağın yiğitliklerini anlatmaya ne zaman ne de kelimeler yetmez.

 12. Ali Taşar dediki : Cevapla

  Tek sözcükle HARİKA bir yazı… Onurlu olmak böylesi günlerde belli olur…Kürt ,Türk , şu veya bu olanak önemli değil…Aslolan empati yapabilmek. Onurlu-dürüst insan kendinden fazla başkasının onuruna değer verir…Yanisi ÖNCE İNSAN OL, SONRA ŞU veya BU OL…LEVET GÜLTEKİN’İ KUTLUYORUM…Yalcı / yemci biri değil o…Bu ülke hepimize yeter… Herkesin hakkına hukukuna sahip çıkalım…Esas itibariyle Türk ve Kürtler birbirlerine düşman değiller…Düşmanlık çıkaranlar bu iki halkın dışındaki unsurlardır…Kardeş olmak varken, düşmanlık niye…Kabil-habil kardeşi olmayalım, İbrahim-Halil kardeşliğini tesis edelim…Kahrolsun düşmanlık, yaşasın kardeşlik…Ama İbrahim-Halil kardeşliği… Esas itibariyle mesele bu kadar basit. Ülke kan deryasina döndü…Hep birlikte yeter diyelim… Kan akmasın… İnsanlar kardeşlik içinde yaşasınlar…Çıkarcı politikacılara alanı bırakmayalım. Halk çocukları ölmesin…Fakir-fukaranın çocukları ölürken onların çocukları keyif çatıyorlar…Yabancı ülkelerin maşası olmadan rahat içinde yaşamaya bakalım..Kötülükten bir şey çıkmaz… Evet , böyle gelmiş ve ancak böyle gitmesin, ölümler son bulsun, halkın çocuklarının birbirlerini kırdırmasına seyirci kalmayalım..Demokratik hakkımızı kullanalım… Ülkeye sahip çıkalım..

 13. Gökhan arslan dediki : Cevapla

  Mesele, önümüzdeki yüzyılda Kürtlerin statü sahibi olmasını istememekten geliyor, yoksa hdp, PKK, dbp, yada herhangi bir Kürt hareketi, yazarı çizeri değil. Çözüm sürecini bitiren hamlenin Ceylanpınar’da öldürülen iki polisin yada pkk’nin saldırılarının olmadığını bilmek için deha olmaya gerek yok. 2002 de Irak’ta yaptığımız hatayı Suriye’de yapmayacağız derken aslında tamda demek istediği şey, içerdeki Kürt’le barış, dışarıdaki Kürt’le savaş olzmaz mantığına sahip olmalarıydı. PKK yi kendine saldırtıp pyd ve ypg ye saldırı mdşrutiyetini kazanmaktı. Tabiki bunu ne dünya nede akıl sahibi olan insanlar yedi. ama PKK bu tuzağa düşerek 40 yıllık Kürt kazanımlarına zarar verdi…

 14. Zeki dediki : Cevapla

  Sayin Gültekin Malesef bu ülkede Basini yayini toplumu dogru Bilgilendirseydi Bu yasadigimiz acilari Ölümleri Trajedileri yasamiyor olacaktik.savas yerine Baris,i Ölüm yerine Yasami secerdi. bunu bize secenek olarak koyanlarin hak ettigi cevabi verirdi.

 15. İsmail dediki : Cevapla

  Levent Gültekin kardeşime,Türkiye’nin günümüzün en önemli konularından biri olan,ırkçılık,mezhep ve kimlik gibi ayrıştırmalara,düşünmeden,insanları tanımadan,önyargıyle ve akli mizandan geçirilmeden yapılan sosyal paylaşım sitelerinde olsun,günlük yaşamdaki,irade dahilinde ve dışında,saf tutarak yapılan,yapılmış bulunan konuşma ve diyalogların hiç kimseye zarardan çok yarar getiremeyeceğini hatırlatır,üst kimlik olan insanlıkla,sağduyuyla ve aklıselim davranarak,birgün vicdani suçluluk duymamak,utanmamak adına etnik kimlik,mezhep ve bireysel yada grupsal çıkarlar doğrultusunda atılacak adımlardan uzak durmanın bu ülkeye ancak yarar getireceği gözardı edilmemelidir.

 16. Suat dediki : Cevapla

  Kürt halkının,ezici bir çoğunluğu,türkiyei bölmek deyil,bölüşmek ister.bu adil bölüşmenin önündeki tüm engeleyici zihniyetler,türkiyenin bölünmesine hizmet eder.artık,et ve tırnak teranesine , kimse itibar etmiyor unutmayın.

 17. halis dediki : Cevapla

  Yazinizi cok begendim.Tamamina katiliyorum.Evet ben de insan olmak lazim diyorum.Butun kimliklerin ustu insan olma kimligi.kolay mi tabiki degil.Amma bedeli cok agir ve sonucu buyuk bir bahtiyarlik.

 18. Gültekin Bey. Facebook sayfamda sizinle ilgili tüm detayları arayıp buluyorum. Bu adam bu gün neler yazmış diye.. Bu makalende gerçek bir umanist olduğnğzu gördüm ya.. Ban yetti. Diline sağlık. Ülkemin güzel insanı!!

 19. SARIKA dediki : Cevapla

  Sayın Gültekin, AB, ABD-Canada-Avustralya, yani bilumum GAVUR ülkelerine, `sığınmacı-kaçak köçek, göçmen`olarak gelen Müslümanlar, `seve seve, kendi istekleriyle, geldikleri bu GAVUR ülkelerinde, IRKÇILIK var, diye ŞİKAYET ettikleri zaman, aynen`siz TR`de KÜRTLERE ERMENİLERE IRKÇILIK yaptığınız zaman, İYİ, kaldı ki, KÜRTLER ve ERMENİLER, 5000 yıldan beri ANADOLUDALAR, dediğimde de saldırıyorlar…yazınızı İNGİLİZCE ve Fransızcaya çevirip, bi çok kişiye gönderdim…SAĞOL, HAS INSAN

 20. uykusuz dediki : Cevapla

  ingilizler dendiğinde aklına ilk olarak ince espriler geliyormuş hele bakın hele.
  hele bir sor bakalım vatandaşın aklına neler geliyor.işte sizler bu millete bu kadar uzak
  ve kimlik karmaşasında bir o kadar dibe vurmuş kişilersiniz.bir türk vatandaşı olarak iktidarı desteklesemde desteklemesemde en az %50 nin mutluluğu huzuru,beni de olumlu etkiliyor.ama ne hikmetse gültekin gibileri bu büyük mutabakat herdaim çıldırtıyor.kimseyi eli kanlı terörislerle bir tutma.çünkü sizlerden başka kimse,bir ömür aransa dahi kendi milletine,değil bir kurşun sıkmak tek bir acı söz söyleyecek kara vicdanı kendinde bulamaz.vicdansızlar,hayırsızlar.

  • Neriman dediki : Cevapla

   De demek istediginiz, biraz zor anlasiliyor. Yalniz % 50 sini mutlu gören bir zihniyetin, sayin Gültekin beyi anladiginizida zannetmiyorum. iNSAN OLMAK icin demirden leblebileri yemek, atesten gömlek giymek gerekir ki, hayat sizi pismis bir ekmek gibi insanliga sunsun. Ne yazikki ben yurt disinda yasamama ragmen, o sizin mutsuz olarak degerlendiginiz icin derim acilar cekiyorum. Kaldi ki % 50 ninde mutlu oldugunu neye dayanarak degerlendiriyorsunuz, buda bir ön yargi.Iktidarin % 50 aldigi reyide, her halde nasil aldigi da malumunuz olsa gerek diye düsünüyorum.

 21. uykusuz dediki : Cevapla

  bu yazı ve sahibi bir kez daha türkiye seçmeninin en az %50 sini yerden yere vurmuş,
  bu kitlenin gayet medeni beklenti ve gelecek vizyonunu yine aşağılamıştır.
  yazar kendine istediği gibi yönetip hakaret edebileceği bir kabile uydurmalı yada biran önce kininden kurtulmalıdır.bu kişi hiçbir zaman eleştiride bulunmamış katiller falan diye yerli yersiz ithamlarda iftiralarda hakaretlerde bulunmuştur. allah bu türün bu cinsin derdine derman versin yada bu milletten uzak belalarını versin.

 22. fuat dediki : Cevapla

  Aynştayn derki yahudi yada hristiyan yada Müslüman diye bir şey yoktur. Bunların tamamı bir olgudur. Bunuda şöyle açıklar “-8 derece bir sıcaklığı ifade ederken insanlar bunu soğukluk olarak olgular.” Yani demem oki kürt yada Türk yoktur iyi ve kötü insanlar vardır dünyada o kadar. BİRGÜN MUTLAKA İYİLERİN İKTİDARI HAKİM OLACAKTIR İŞALLAH U

 23. fuat dediki : Cevapla

  Aynştayn derki yahudi yada hristiyan yada Müslüman diye bir şey yoktur. Bunların tamamı bir olgudur. Bunuda şöyle açıklar “-8 derece bir sıcaklığı ifade ederken insanlar bunu soğukluk olarak olgular.” Yani demem oki kürt yada Türk yoktur iyi ve kötü insanlar vardır dünyada o kadar. BİRGÜN MUTLAKA İYİLERİN İKTİDARI HAKİM OLACAKTIR İŞALLAH

 24. mehmet avan dediki : Cevapla

  iyi yoldasınız,insanlığın ayakkabı numarası yoktur!insanlığın kanında ne türklük,ne müslümanlık,ne hırıstıyanlık,ne musevilik ne yahudilik dolaşmaz!bütün bunlar ıdeolojık ve politik kavramlardır,bu dünya mazlumlar ve zalimler vardır,zalimlerden mi mazlumlardan mı yanasınız!?bu soruya yanıt verdiğiniz an saflarınızı belirlemiş olursunuz!

 25. gülseren dediki : Cevapla

  hayırdır. şimdiye kadar nerdeydin,inanırmısın hemen hemen katıldığın programları izliyorum . hep din iman konularına daha yakın görüyordumki her fırsatta dile getiriyordnuz.bu gün dindar değil, kürt sünüz. 15 gün öncede Atatürk ü övüyor haksızlık yapdığınızı söylüyordunuz..bence biraz kafanız karışmış

 26. KADRI RODOP dediki : Cevapla

  SAYIN GULTEKIN; IFADE ETMEKTE SAKINCA GORMEDIGIM BIR TURK MILLIYETCISI OLARAK, YORUMUNUZU OKUDUM.BİR TÜRK OLARAK,BİR KÜRT OLARAK ŞEKLİNDE BAŞLAYAN,BAZILARI AMIYANE CEVABİ YORUMLARI DA OKUDUM.GÖRÜLMEKTEDİR Kİ, MALUM KONUYA İLİŞKİN AÇILMIŞ BİRÇOK PENCEREDEN GÖRÜNEN PANORASMA; FARKLI VE UYUMLU SESLERİN BİRBİRLERİNİ TAMAMLAYAN KORO NİTELİĞİNDE OLUŞUDUR.ARKA PLANDA SAZ HEYETİ YOK İSE DE,BU KOROYU GENEL MANADA BEĞENDİĞİMİ İFADE ETMELİYİM.ÜLKEMİZDE İLK KEZ İCAD EDİLEREK,UÇURUMUN KIYISINA YOLCULUK BAŞLATAN VE ASLI,(NE PAHASINA OLURSA OLSUN!) GUNEYDOGUNUN OYLARINI ALMAYA YONELIK ÇÜRÜMÜŞ BİR AHLAKIN ÜRÜNÜ OLAN KÜRT SORUNU! İFADESİNİN BEDELİDİR SON ZAMANLARDA ÖDENEN….!DOĞU VE GÜNEYDOĞU, SÜREGELEN İKTİDARLAR DÖNEMİNDE,PAYINA DUSEN HAKKI ALMASI MANASINDA ISKALANMIS BÖLGELERDIR.NASIL BİR ŞUUR, NASIL BİR AHLAKSA, KÜRT SORUNU,KÜRT AÇILIMI,DEMOKRATİK AÇILIM GİBİ HANGİ TÜR AHLAKIN DIŞA VURUMU OLDUĞUNA BARİZ BİR ŞEKİLDE İŞARET EDEN BU İFADELER! CAHIL BIRAKILMIS BÖLGE HALKINDA OTOMATİK BİR GÖRÜŞ HAKİM KILARAK,DOĞRU YANLIŞ ŞUURSUZ BİR BEKLENTİ YARATMIŞTIR. ÜLKEMİZ; İÇİNDE BULUNDUĞU SOSYAL EKONOMİK VE SİYASAL DURUŞUNDA YAŞAMAKTA OLDUĞU SORUNLAR SARMALİNA, BİR ADLANDIRMA YAPMAKSIZIN SESSİZCE MUAYENE,TEŞHİS, VE TEDAVİYE YÖNELİK İVEDİ BİR TAVIR SERGİLEMELİYDİ.AMAÇ;SEÇİLMİŞLER OLARAK MİLLETE HİZMET YOLUNDA ŞEREFLİ BİR YÖNETİM TAVRI SERGİLEMEK OLMAYINCA. ….OY KAYGISI,BAŞKANLIK TUTKUSU DA İŞİN İÇİNE GİRİNCE BÖLÜNME Kİ (ONA BİZİM ÜLKEMİZDE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ)VE TERÖR MUBAH HALE GETIRILMISTIR. ORDU DA.ÖYLE OLMAZ,BÖYLE OLUR MANASINDA HAD BİLDİRME OPERASYONLARINA BAŞLAMIŞ,BEDELİNİ DE MASUM BÖLGE HALKI ÖDEMEK DURUMUNDA KALMIŞTIR. PKK VE PKK YANLILARINI,BİZİM KURD’LERIMIZDEN AYIRD ETMEKTE AYRI BİR SIKINTIDIR.NETİCE İTİBARİYLE İSTANBUL’UN BAŞROL DİĞER KENTLERİN FİGÜRAN ROLÜNÜ OYNADIĞI BİR YÖNETİM SİSTEMİNDE;KANDİL KAPILARINA KURBAN GÖNDERMEK DE ZOR OLMAMIŞTIR.BU VATAN HEPİMİZİNDİR, BAYRAK HEPİMİZİNDİR, MADDI MANEVI TUM DEGERLERI HEPIMIZINDIR, SIKINTILAR HEPİMİZİNDİR, ÜLKE İMKANLARI EŞİT OLARAK HEPIMIZINDIR, DEMOKRATİK HAKLAR EŞİT OLARAK HEPİMİZİNDİR.AİDİYET RUHU, KENDIMIZI NE KADAR SAMİMİ VE NE KADAR SORUMLU HİSSETTİGMİZLE İLGİLİDİR. ……

 27. mehemede abe dediki : Cevapla

  öncelikle bunları dile gitirmeniz azıcıkta olsa bir kürt gibi düşünmeniz ve bu yazıyı yazmanız iyi olmuş ama tam olarak bir kürt olarak düşünüp yazmanız icin devlet tarafından her türlü zulum ve işkencelere maruz kalmanız gerekiyor yoksa o duyguları tatmadan gercek anlamda bir kürt olarak ne düşünebilirsiniz nede yazabilirsiniz sadece empati kurabilirsiniz

  • Doğukan Baykan dediki : Cevapla

   Gültekin’Adeta Şark kurnazlığı yapıp görmeden cebime koyun; siyasi yuvarlanma yaparak..utanmadan arlanmadan azda diyecekki Bende Surda,şırnakta cizrede vanda licede Askerleri polisleri pusuya düşürüp canlarını alanların suçsuz ve zavallı konumunda görenim..çünkü beraber savaşmışız falan filan…Gültekin…İstanbulluların çok eskiden kullandıkları halk lafı vardır….Bırak bu.g……..y….Ayaklarını…bağlama çakme sana karnımız tok…..işine bak habire düzgün diksyonla lah üret….yemezler…

 28. Hakim dediki : Cevapla

  Çok geç bir uyanis fakat gene de tebrik ederim lütfen kendine dikat et biliyorsun kurt olmak bedel demek bu gün atatürk mezardan kalkıp benim aşkım kurd derse türkiye bir heykeli namaz imha ederler…..

 29. Yaşar aras dediki : Cevapla

  Sayın gültekin sizi tebrik ediyorum. Devlet kürtlere hiç bir zaman sosyal hukuk devleti anlayışıyla yaklasmadi.hep öcü olarak gördü. Bu öcü kartını kulanarak ta kürtlerin dışında kalan ülkenin gerisini de bağımlı bir sürü haline getirmiş…..

 30. AV.YETER KILIÇ dediki : Cevapla

  Samimi bir duyguyla yazılmış olup, birçok gerçeği kimsenin anlatamadığı detaylarıyla anlatarak ve ayrıca gerçek problemin nerelerde olduğunu işaret eden hatta günümüzde algı yanılgısını görebilen bir yazı olup gerçek problemin neler olduğunu belirtmektedir.Tüm İNSANLARIN uyanması gerekir gelecekte doğru bir yolu bulma umudu ile…

 31. Rıdvan dediki : Cevapla

  Pkkya maddi manevi her türlü destegi veren hdp yede iki cift sozun olsaydı tarafsizligina inanirdim. Lakin demedin çünkü hukumete sovebilirsin bile ama hdp ve pkk ya biraz sıkar. Bu mertçe değil…

  • KUDDUSİ dediki : Cevapla

   YAYLAMIZDA VARDI YUVAMTDA HAYVANLARIMIZ YAYLADA OTLANIRKEN DOĞANIN HUZURU VARDI TAKİ BUĞDAYLAR BAŞAK ÇIKARIRKEN KİMLER TARAFINDA BİÇİLDİĞNİ KÜRTLER UNUTMADI TÜRÇE BİLMİYEN ANNEM TÜRÇEYİ BLMİYORDU BABAM TORUNLARI İLE KONUŞAMADAN ÖLDÜ ÇÜNKÜ YOLUN AYIRIMI OLMUŞTU YENİ KÜRT NESİL KÜRTÇE BİLMİYECEK ÇİZDİĞİ ULUS TÜRK OLARAK YETİŞECEKTİ TANRININ VERDİĞ ULUS OLAN KÜRTLER DEĞİLBUNLAR İMAH EDİLECK BENİM ZAMANIMDA ESKİ ADI İZOLLU OLAN YENİ ADI KALE OLAN BÖLGE HEPSİ KÜRTÜ YANLIZ BİR TANE KÖY VARDI KÜRT OLMİYAN O KÖYDE KÜRTLERE NELER YAPMIŞTIR ORDAKİ HALKA SORUN ANLATIRLAR NE YAPTIKLARINI ŞİMDİ BU BÖLGEDE TANRININ VARLIĞI OLAN KÜRTLER NESLİ TÖKENMEK ÜZEREDİR BU NESLİ TÖKETENLER ZATEN TANRIYA İNANSALARDI BUNLARIN AĞÇLARINI KESMEZ VE HALKI BİR BİRİNE BIRAKMAZ UYSAL OLAN KÜRTLERİ ŞEHİRLERE GÖÇE ZORLANMAZLARDI DOĞUDA YAPILANLAR KÜRTLERE HİÇ BİR KORUM AÇIKLİYAMAZ UYSA OLAN KÜT HALKI HEP ÇAREYİ KAÇMAKTA BULMUŞTUR KÜRTLERİ ARAP OLAN BARZANİ ASLEN ERMENİ KÖKENLİ OLAN APTULLAH ÖCALLANLA DİZAYNA ETMEYE ÇALIŞMIŞLARSA KÜRTLERİNDE GÖRDÜKLERİ VAR KÜRTLERE YAPANLAR SONUNDA BİR BİRİNE GİRDİLER BU KÜRTLER İÇİN HAYIRLIDIR AMA TANRININ VARLIĞI OLAN İNSANLARIN BİR BİRLERNİ ÖLDÜRMELERİ KÜRT HALKINI ÜZMÜŞTÜR BUNA TAKTİRMİ DİYELİM NEFSİNE SAHİP OLMAMAMI DİYELİM GELİN SİZ KARAR VERİN

 32. SEVİM dediki : Cevapla

  GÜZEL BİR YAZI AMA BU KONUDA BİREBİR SİZİNLE TARTIŞMAK İSTERİM

 33. Adnan dediki : Cevapla

  Yüreğine sağlık. Mükemmel yorum. Bütün bürokratlar, elçiler lütfen okusun.

 34. Amedli dediki : Cevapla

  Ülkenin elden gidişiyle Kürtlerin bir arada işlenmesinin bir anlamı var mı acaba
  ülke kavramından yola çıkan biz Kürtler Bunu İsrail’in İngilizin conisinin ajanlarının yanında dururken veya kandırılırken yanıbaşımızdaki Türk kardeşimiz ısrarla kardeşlik nöbeti tutarken biz suru Cizre’yi Şırnak’ı pkk ya teslim ederken ben bir Kürt olarak Türk kardeşimden özür dilerim

 35. Hikmet öztürk dediki : Cevapla

  Ağzınıza yüreğinize sağlık çok güzel ifade etmişsiniz keşke bu yazıyı herkes okuya bilse

 36. Güzel insan, ağzına, yüreğine, kalemine sağlık.

 37. Hüsnü Bediroğlu dediki : Cevapla

  Bazı yorumcular. kökenleri ve soyundan bihaber olmalarından olsa gerek.Levent Gültekinin tespitlerini tepkiyle karşılık veriyor. Levent Bey doğruları sonradanda olsa dile getirmiş ve savsa hiç bir eksiklik yoktur.

 38. k.aslan dediki : Cevapla

  Hala akp nin yanında olan bel kemiksiz bir durus sayin gultekin.kurd un model değerine saldırarak kurt luk savunulamaz

 39. Ferhat aslan dediki : Cevapla

  Adamsin be …. 100 de 1 keske onlarin hali olsa…ama alsa ozmaz kardesim bunu herkes iyi biliyor…yolun sonuna kadar gitmeliyiz…artik geri yol yokdur…ic savas yakin…ezilenler ama belli..malesef..ama sonuc sonucta iyi olacak..

 40. gülistan kitap ve poster dediki : Cevapla

  biz toplum olarak koyun olmuşuz bu hastalıklı kafaların peşinden gitikce hep ölüp ve öldürecez am sanırım kürt sorunu artık tc nın sorunu değil dunya sorunudur

 41. leheng dediki : Cevapla

  Sevgili hocam ben bir kurt olarak diyorum yüreğine sağlık bu ülkede her şey olduk sadece insan olamadık ben rusyadan geldim 3gun oldu benim sevgili ülkem İstanbula geldim sanki bi arap ülkesine geldim sandım biz Kürtler senelerdir bunun direnişini yaparken bir kurtçe işin bir tabele yazık ya İstanbul un her köşesi Arapça yazılar tabelalar kahr oldum … yarın

 42. Bu yazı çok samimi bir duyguyla yazılmış olup, birçok gerçeği içinde bulunduran , problemin nerelerde olduğunu işaret eden bir yazıdır….tüm entelektüellerin enaz bu çizgiyi tutturabilmesiyle belki gelecekte olumlu bir yöne doğru gelişme umuduyla……

 43. Rifat budak dediki : Cevapla

  Keşke bu yazıyı herkes okusa biraz düşünse sonra karar verse meda Levent beye kapalı ama Yağcı yalaka yüzsüzlere açık umudumuzu kaybedmiyelim kendimize güvenelim ezilenler cesurlar yalan söylemeyenler kazanır Allah çok çooook büyüktür

 44. Besey Altın dediki : Cevapla

  yazınızı çok beğendim.Emekli bir hemşireyim.25 yıl yurtsever bir anlayışla halkımı severek ,sayarak …Kürt olarak demokrasi ile sorunlarımızın çözümü var diyorum . Yeterki toplum kışkırtılmasın . hükümetin görevi yaşatmak olmalı… Cizreye yapılan muamele kabul edilemez…bir Hemşire gibi yaşamı savunmalı milletvekilleri ,doktorlar gibi dertlerin çaresini Anayasaya reçete etmeli…Benim gibi annelerde o zaman gurur duymalı meclisimizle.

Yeni Soluk
YUKARI