• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

KHK sonucunda ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 149 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için her Cuma günü Kadıköy’de yapılan eyleme polis müdahale etti.

Nuriye ve Semih için Dayanışma Platformu tarafından her hafta Cuma günü yapılan yürüyüş, bu hafta polis tarafından engellendi.

Yürüyüşün başlangıç noktası olan Süreyya Operası önünü abluka altında alan polis, platform üyelerinin toplanmasına, araç trafiğinin engellenmesi gerekçesiyle izin vermedi. Engellemeyi protesto etmek için Süreyya operası karşısında oturma eylemi yapan kitleye ise polis müdahale etti. Eylemcilere müdahale eden ekipler, 33 kişiyi gözaltına aldı.

Müdahale sonrası Kalkedon Meydanı’nda toplanan eylemciler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Gruptakiler, “Nuriye ve Semih yalnız değildir” pankartı taşıdı.

Basın açıklamasına müdahale sonrası gözaltına alınanların listesi:
Songül Yücel, Nurten Karahancı, Ezgi Yergin, Hüseyin Demir, Av. Barkın Timtik, Meryem Göktepe, Ümit Efe, Cihan Kaplan, , Emine Cansever, Furkan Çelik, Tolga Akyıldız, Ülkü Gündoğu, Ulaş Metin, Murat Yıldırım ve Onur Eyidoğan.

Fotoğraf: Kerim ErenYeni Soluk
YUKARI