Erdoğan, İsmail Kahraman’ın adaylığını gerçekten yeni mi öğrendi?

AKP’nin, TBMM Başkan adayı yeniden İsmail Kahraman oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesinde bir gazetecinin Kahraman’ın adaylığıyla ilgili sorusuna “Şu anda İsmail Bey’in adaylığını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen hayırlı olsun demektir. Benim oy kullanma hakkım da yok” diye yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasındaki “yeni öğrenmiş bulunuyorum” ifadesi dikkat çekmişti.

“KARAR, CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE BAŞ BAŞA YENİLEN YEMEKTE ALINDI”

Hürriyet gazetesinin hükümete yakın yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yeni öğrendim” sözlerinin aksine “İsmail Kahraman” kararının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde alındığını belirtti. Abdulkadir Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmail Kahraman’ın Meclis başkanı olarak devam etmesi kararını verdi. Karar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa yenilen yemekte alındı. Dün iki kişinin telefonları çok yoğundu. AK Parti milletvekilleri, tebrik etmek için İsmail Kahraman’ı aradı. AK Parti yöneticileri ise ikna etmek için Burhan Kuzu’nun telefonlarını susturmadı. Bülent Arınç ve Cemil Çiçek iki dönem Meclis başkanlığı yapmıştı. İsmail Kahraman’ın da iki dönemi tamamlaması uygun görüldü” diye yazdı.

“DÜN SABAH ERDOĞAN TARAFINDAN KABUL EDİLİNCE ADAYIN BELİRLENDİĞİNİ DÜŞÜNDÜM”

Hürriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek ise Hürriyet’teki bugünkü yazısında, kararın Erdoğan nezaretinde alındığını şöyle kaleme aldı:

“AK Parti, TBMM Başkan adayını açıklamadan önce Bekir Bozdağ, Hayati Yazıcı, Burhan Kuzu gibi önemli isimler Başkan adayı olarak gündeme geldi.Yeni Soluk
YUKARI