• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Bazı kadınların bazı hareketleri kadın olmama rağmen beni çileden çıkartıyorsa, bu tür kadınların etrafındaki erkekleri düşünmek bile istemiyorum.

Anne olmak 9 ay karnında bir çanlı taşıyıp onu dünyaya getirmek kadar kutsal güzel hiçbir şey olamaz ama diğer taraftan biz kadınlara verilmiş bu mucizeyi kullanmamıza sebep de olamaz diye düşünüyorum.

Doğurganlık, Dünya var olduğundan bu yana Dünya üzerinde ki sağlıklı tüm dişi canlıların yaşadığı bir evre yani bazı hamile kadınlara ayrı özel bir durum değil.

Tamam, kocanıza nazlanın şımarın ama onunda bir dozu olmalı artık kadın mı, hamile erkek mi hamile? Anlayamıyoruz, kadın hamilelik olayını öyle bir abartmış ki eşi biri soru sorduğunda hamileyiz cevabını veriyor düşünün artık adamın yaşadığı bunalımı.

Tanık olduğum birkaç olaydan birini anlatmak istiyorum size ama inanın bu örneklerden toplumumuzda çok var.

Kadın daha iki aylık hamile ve görseniz bütün sülale yere göğe sığdıramıyor, bir dediği iki edilmiyor, kadın nasıl nazlanıyor nasıl etrafındakileri dört dön deriyor, şaşarsınız.

Aş ermenin tamamen psikolojik olduğu kesinleşti belki duymuşunuzdur, hadi aş ersinde ermeye diyeceğimiz yok ama kadında ne akıl varsa akla hayale gelmeyecek şeyler istiyor, ona da eyvallah.

Daha iki aylık hamile olmasına rağmen elini karnının altına koyarak dolaşması yok mu artık bana etrafındakilere şu soruyu sormamı sağladı.

_ Tedaviyle falan mı hamile oldu ya da düşük tehlikesi mi var?

_ Hayır, sadece naz başka bir şey değil dediler ama buna da göz yumarak.

Ve kadının oturup kalkerken davranışlarını sokakta yürümesini görseniz hep beraber yuh çekerdiniz emin olun.

Bu kadın yakınımda olduğu için kadının doğumuna kadar olan süreci uzaktan seyretme gibi bir talihsizlik yaşadım ama etrafındakilerin hallerini görünce uzaktan seyreden olmanın şükrünü de yaşamadım desem yalan olur.

Doğum yaptıktan sonra sanki doğum yapan tek kendisi gibi davranmaya devam etti şimdi duyar gibiyim…

_ Sanane kardeşim onun hayatı, çocuk doğurmak kolay mı diyenlerinizi…

Kusura bakmayın ama gerçekten çekilecek çile değil bu.

Bu yazıyı kaleme almamı bir baba adayı istedi ve adamın halini bir görseydiniz inanın siz bile acırdınız.

Burada örnek gösterdiğim anne doğumunu yaptı ama bu yazıyı kaleme almamı isteyen baba adayının önünde daha yedi ayı var.

Yani upuzun bitmek bilmeyen yedi ay düşünmek bile beni yıprattı ki baba adayımızı ne yapsın?

Değerli hanımlar ben de bir kadınım ve bir anneyim evet canının içinde can taşımak kolay değil.

Dünya’ya bir mucize getiriyoruz elbette nazlanacağız ama abartmadan ve hayatı hem kendimize hem de çevremizdekilere zehir etmeden bu süreci yaşamalıyız.

Sizin hamileyken nazlanacağım muhabbetiyle hareketsiz kalmanız ve aş erme lakırtısıyla sağlıksız beslenmeniz hem bebeğinize hem de size zarar.

Bir düşünün Anadolu da ki kadınlarımızı, en yakın örnek annelerinizi…

Sizin davrandığınız gibi mi hareket ediyorlardı.

Birçok yerde hala var hamileyiz demekten bile çekinerek kadınlarımız ve kimse anlamasın diye normal çalışmalarına devam eden ve gayet sağlıklı evlatlar Dünya’ya getiren kadınlar.

Elbette kendinizi bebeğini koruyun ama çok takıntılı olarak değil bu takıntılı davranışlarınız sizi de gerer bebeğinizi de.

Araştırmalar gösteriyor ki anne karnında ki bebekler birçok şeyi sezinleyebiliyor onun için ne olur kendinize gelin, hamilelik gibi güzel olan bir süreci çevrenizdekilerle tadını çıkararak yaşayın onlara hayatı zehir ederek değil.

Yeni Soluk
YUKARI