• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
Didem Engin “Ekonomi tepetaklak gidiyor!”

Hükümet’in 2016 yılındaki başarısız ekonomi yönetiminin 2017 yılında da devam etmesi halinde ekonomideki kırılmanın ciddi boyutlara ulaşmasından endişe duyduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, “Dün Türk Lirası gelişmekte olan ülkeler içinde en çok değer kaybeden para birimi oldu. Aralık ayında ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre %18.5 azaldı” dedi.

Engin, açıklamasını şöyle sürdürdü; Hükümet’in 2016 yılındaki başarısız ekonomi yönetiminin 2017 yılında da devam etmesi halinde ekonomideki kırılmanın ciddi boyutlara ulaşmasından endişe duyduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, “Dün Türk Lirası gelişmekte olan ülkeler içinde en çok değer kaybeden para birimi oldu. Aralık ayında ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre %18.5 azaldı. Üçüncü çeyrekteki küçülme, OHAL’in uzatılması, terör saldırıları, sosyal medyada eleştirel görüş ifade eden neredeyse herkesin gözaltına alınıyor ya da tutuklanıyor olması, Anayasa değişiklik teklifiyle rejim değişikliğinin hedeflenmesi, yargı bağımsızlığı ve ülkemiz geleceğine yönelik endişeleri derinleştiriyor ve tüm bunlar demokrasimiz üzerindeki kara bulutların yoğunlaşmasına neden oluyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar uzun zamandır AKP Hükümeti’nin söylemlerini, ekonomik, sosyal ve siyasal politikalarını ve hukuki düzenlemeleri endişe ile izliyor, geleceğe yönelik öngörüde bulunamıyor ve buna bağlı olarak yatırımlarını öteliyor veya başka ülkelere kaydırıyorlar. Bugün ülkemizde yaşanmakta olan bu kaosun bizatihi sebebi AKP Hükümetidir!” dedi.

AKP ARTIK ÜLKEMİZDE İSTİKRARSIZLIK SEBEBİDİR!

Ekonomik güven endeksinin Aralık ayında bir önceki aya göre %18.5 azaldığını hatırlatan Didem ENGİN, “Son açıklanan GSYİH verilerine göre Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde %1.8 küçüldü. Bu küçülme ile ekonomimiz 2009’un üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez küçülmüş oldu. Dün Türk Lirası gelişmiş ülkeler içinde en yüksek değer kaybı yaşayan para birimi oldu. Özel sektör dış borçları ciddi risk oluşturuyor. Son yıllarda sürekli gerileme trendi içinde olan ihracatımız 2016 yılında bir önceki yıla göre düşmeye devam ederek %0.8 azaldı ve 142.6 milyar dolara geriledi. İşsizlik vahim boyutlara ulaştı, resmi rakamlara göre %11.3’e yükseldi. Genç işsizliği ise %19.9. En önemli beşeri sermayemiz olan gençlerimiz Hükümet’in başarısız istihdam politikaları sebebiyle ekonomiye, kalkınmamıza katkı sunamıyor. Acil önlemler alınmazsa 2017 yılı ekonomik olarak bir kayıp yıl olacaktır.” diyerek ekonomik gidişattaki olumsuz duruma vurgu yaptı.

AKP Hükümeti’nin ülkemizdeki tüm ekonomik, sosyal ve toplumsal sorunları görmezden gelerek, kişisel menfaatler için Anayasa değişiklik teklifi konusunda ısrarcı olmasının, ülkemizde çok ciddi bir istikrarsızlık ve gerginlik yarattığını belirten Didem ENGİN, “Ülkemiz suni gündemlerle oyalanırken, ekonomi tepetaklak gidiyor! AKP Hükümeti ekonomiyi yönetemiyor ve söylemleri ne yerli ne de yabancı yatırımcıya artık güven vermiyor” dedi.

VATANDAŞ EKMEK KAVGASINDA, AKP PADİŞAHLIK HEVESİNDE!

Didem ENGİN, “Ne yükselen işsizlik, ne vatandaşlarımızın günden güne artan borçları, ne halkımızda yaygınlaşan karamsarlık ve endişe Hükümet’in gündeminde değil. AKP’nin tek derdi OHAL’i fırsata çevirerek rejimi değiştirmek, tek adam diktasını ülkemize getirmektir. ” dedi.

Hükümet’e ekonomik gidişatı bir an evvel öncelikli gündem maddesi olarak ele almaları yönünde uyarıda bulunan Didem ENGİN, “Vatandaşlarımız size ülkemizi kalkındırın, ekonomiyi canlandırın, refah düzeyini yükseltin diye oy verdi, kendi kişisel çıkarlarınız için yasa yapın diye değil! Halkımız bunun hesabını sandıkta soracaktır!” dedi. ​Yeni Soluk
YUKARI