Esra Tanrıverdi

Hayatın Pusulası

esratanriverdi@yenisoluk.com

Sevgili okurlarım,

Bu aralar çok üzgünüm, Can’ım yanıyor…

Bu hafta size küçük bir çocuğun hikayesini ve ona bağlı olarak bir okulu anlatmak istiyorum. Darüşşafaka Lisesi. Çok ünlü bir okul, hepimiz tanıyoruz. Nasıl bilirsiniz diye sorsalar çok iyi bilirim, derim. Hatta pek çok aileyi de bu okula yönlendirmişliğim vardır. Ama bugün gelse biri sorsa  artık düşünürüm. Neden mi? Anlatayım:

Bu aralar görsel ve sosyal medyada sürekli bir reklam spotu dönüyor:  “ Bu bayram siz de annesi babası hayatta olamayan çocukların eğitimine destek olun! “ Reklam spotundan da  anlaşıldığı gibi bu okul annesi veya babası olmayan çocuklara eğitim veriyor. Hatta eğitimde fırsat eşitliği sağlıyor. Çok eski çok tarihi bir o kadar da çok başarılı bir okul. 1873 yılında bir sivil toplum örgütü tarafından Türkiye’de açılan ilk okul hattal. 2012 yılında annesi vefat etmiş öğrencilere de bu hakkı tanımaya başlamış. Bugün Darüşşafaka, koşullarına uyan öğrencilere ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim veriyor. Okulun sayfasına baktığınızda şu cümlelerle karşılaşıyorsunuz: “ Eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak Cumhuriyet değerlerini özümsemiş, yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvenli, topluma, çevresine ve ailesine karşı sorumlu liderler yetiştirmeyi hedefleyen Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu hedef doğrultusunda her yıl ülke çapında sınav düzenliyor ve koşullarına uyan Türkiye’nin en ücra köşesindeki çocuğun bile bu olanaktan yararlanabilmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Eğitimde bölgeler arasında görülen farklılıkları dikkate alarak sınav sistemini 2008’de değiştiren Darüşşafaka, o tarihten beri bünyesine katacağı öğrencileri, zihinsel ve yaratıcı düşünme yeteneklerini ölçen bir sınavla alıyor.”

Buraya kadar her şey çok güzel. Fakat geçenlerde öyle bir ayıp yaptı ki bu Darüşşafaka adeta donup kaldım. Elim kolum bağlandı. Çaresizlik içinde kıvrandım. Sokakta dilenirken birkaç kişinin tecavüzüne uğrayarak  hamile kalan işitme ve konuşma engelli, komşuları tarafından ve benim bireysel desteklerimle hayata tutunmaya çalışan bir kadının kadın sığınma evinde doğan, babası bilinmeyen çocuğunun sınav başvurusunu kabul etmedi ve dahası okul birincisi bu çok zeki çocuğu sınava almadı. Oysa Can ilkokul 2.ci sınıftan beri Darüşşafaka hayaliyle derslerine daha çok sarılıyor, geçmiş yılların sorularını bulup çözüyordu. Üstelik en fazla bir yanlışı çıkarak. Adeta şafak sayar gibi sınav gününü bekledi bu çocuk:  “ Esra abla tam 9 ay kaldı Esra abla 3 ay kaldı Esra abla 1 ay kaldı. Esra abla sınav yarın. Esra abla????”  Maalesef ne yaptık ne ettiysek o katı kuralları esnetemedik, derdimizi anlatamadık. Bırakın anlatmayı dinleyen dahi olmadı! Çocuğun babası var deniliyor, yaşamadığına dair bir ölüm raporu isteniyor. Oysa Can babasını hiç görmedi, hiç tanımıyor. Adamın adını, sanını, memleketini hiç ama hiç bir şeyini bilmiyor. Biz de bilmiyoruz. Annesi Bingöl doğumlu. Engelli olduğu için sokağa atılmış bir kız çocuğu, İşitme ve konuşma engelli. Okuma yazma bilmiyor. Uzun süre kadın sığınmaevlerinde kaldıktan sonra kendisine belediye tarafından verilen 2 odalı derme çatma bir evde oğlu ile benim ve arkadaşlarımın destekleriyle yaşıyor. Oturdukları mahalle tehlikeli bir yer. Her an cemaatlerin, din tacirlerinin, uyuşturucu satanların  eline geçecekler diye çok korkuyoruz. Okuldaki öğretmeni de bizi sürekli uyarıyor:  “ Bu çocuk çok özel, çok çalışkan ve çok zeki. Onu sakın kaptırmayın, buralardan uzaklaştırın” İşte tek umudumuz vardı: Can’ı Darüşşafaka’ya emanet etmek ve onu buralardan kurtarmak! Olmadı, kocaman sert bir duvar önümüze çıktı, o duvarı aşamadık. Yetkililerin verdiği yanıt şu: “Genel kurullarda tüzük değişmedikçe yapabilecek bir şey olmuyor. Bize her gün böyle tecavüz sonucu doğan çocuk vakaları geliyor fakat bir şey yapamıyoruz, babasının olmadığı kanıtlanmak zorunda” deniyor. “Yahu bu çocuk size her gün gelen komşu ya da arkadaş çocuğu değil. Devlet korumasında kalan, devletin imkanlarıyla doğan, babası hiç bilinmeyen bir çocuk. Nüfusa anne üzerinden kayıtlı. Kadın sığınmaevi’nden geliyor. Raporları var. Üstelik ben şahidim, o dönem ben kadın sığınmaevi müdürüydüm ve tüm hikayeyi biliyorum. Kimseleri yok, çok fakirler. Çocuk okul birincisi, size bunları belgelerim. Eğer kabul etmezseniz Can’ın bütün hayalleri yıkılacak. İlkokula başladığından beri bu okula hazırlanıyor. Kimbilir belki sınavda birinci olacak. N’olur bir şans verin. Can okulunuzda ki çocuklardan çok daha mağdur. Sadece babası yok değil annesi de yok sayılır. İşitme ve konuşma engelli, sınırda zekası olan bir annesi var. Yani çocuk kimsesiz. Eğitimi için bir fırsat verin, işte tam zamanı!” Diyorum ama o kadar sert ki duvarlar esnemiyor bile.

Peki nerede kaldı eğitimde fırsat eşitliği ey Darüşşafaka? Sana babasının mezarını bile bilmeyen, başında ömrü boyunca hiç dua edemeyeceği en babasız bir çocuk geldi ve sen ona sahip çıkmadın!

Hani nerede kaldı senin babası anası olmayan maddi durumu bozuk zeki ve çalışkan çocuklara sahip çıkman? Nerede kaldı bir çocuğun hayallerini gerçeğe dönüştürmen? Bir de bayram bağışı istiyorsun? Can’ın hakkını nasıl ödeyeceksin acaba? Kurallar dedin,  tüzük dedin, 1800’lü yılların kurallarını 2018’de önümüze getirdin. Siz yetkililer bilmez misiniz artık şartlar, yaşamlar, durumlar değişiyor. Her kural içinde bulunduğu şartlar göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Doğa da bile elementler N.Ş.A  ( normal şartlar altında) olarak değerlendirilir. Hadi Can’dan geçti, bari bundan sonra o katı tüzük kararları tekrar değerlendirilsin ve canlar telef olmasın!

Sözlerime Nazım Hikmet’ten bir dörtlükle son veriyor ve bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum.

 

“ Koşuyor altı yaşında bir oğlan,
uçurtması geçiyor ağaçlardan,
siz de böyle koşmuştunuz bir zaman.
Çocuklara kıymayın efendiler.
Bulutlar adam öldürmesin…” 

 

 

“Darüşşafaka Lisesi’ni nasıl bilirsiniz…” için 15 Yorum

 1. Kenan Şenel dediki : Cevapla

  Kusura bakmayın ama yazınızın özeti:

  “Ben kıçımı kaldırıp en fazla 5 dakika harcayarak okulun öğrenci kabul şartlarını öğrenmedim, kendi kafamdan planlar yapıp bir çocuğu yalan yanlış ümitlendirdim, planım kurallara uymayınca da ağlaşıp sızlaşmaktan medet umdum…” olmuş.

  Evet Darüşşafaka bir hayır kurumudur ama KURUMdur, her kurumun yapması gerektiği gibi de kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır. Bugüne kadar varlığını da (yanlış veya doğru) o kurallar sayesinde sürdürmüştür.

 2. Ömer Eskin dediki : Cevapla

  Bir buçuk asırlık bir çınar Darüşşafaka.
  Kuralsız ve sizin istediğiniz gibi iş yapmasını umup, olmayınca kızmak, kızıp da kötü konuşmak yok öyle.
  Keşke yazınızın sonunda, “Darüşşafaka nuh dedi peygamber demedi ama bu yavrumuzu ben bağrıma bastım ve adam olana kadar tüm eğitimi ile maddi manevi ben ilgileneceğim” deme yüreğiniz olsaydı da görseydiniz o zaman Darüşşafaka’dan yetişenler de nasıl omuz verirdi size.
  Biz dünyanın en büyük ailesiyiz, bir yolunu bulurduk…

 3. Ismail Atasoy dediki : Cevapla

  Bu yaziyi cok uzulerek okudum ve kirginim. Darussafaka, kurallari dogrultusunda benim de dahil oldugum binlerce cocuga kucak acmis iyi bir kurumdur.

 4. Hasibe Tuna dediki : Cevapla

  Hanımefendi,söz konusu çocuğun durumu üzücü ancak farklı çözümler bulunabiliyor.
  Burada sizin şartlarınıza uymadı diye kutsal bir müesseseyi karalamanız hiç hoş değil.
  Umarım hatanızın farkına varırsınız.

 5. Mehmet Alagöz dediki : Cevapla

  Yorumunuz tamamen tarafli ve araştirilmadan yazilmis belli.inanin bizim icin hic birsey ifade etmiyor.Ayrica yorumlardan birinde Darussafakanin icinde ketum oldugu yazilmis. Cok normal aile sirlarimizi sizinle paylasmak zorunda degiliz. Saygilar

 6. Şale sert dediki : Cevapla

  Bir Darüşşafakalı olarak,yazınızı üzülerek okudum.tabi ki böyle bir çocuk iyi bir eğitim almalı,topluma kazandırılmalı.ama bundan sorumlu olan Darüşşafaka değil,devlettir.Darüşşafaka’nın imkanları sınırlı olduğundan dolayı,giriş şartlarını da sınırlanmak durumundadır.keşke bu çocuk Darüşşafaka hayali kurmadan önce,araştırıp,doğru yönlendirilmiş olsaydı.eminim ki,böyle bir çocuğun eğitimini üstlenecek bir vakıf okulu bulunur.siz Darüşşafaka’yı nasıl bilirsiniz bilmem ama biz ÇOK İYİ biliyoruz..

 7. Mehmet TUĞTEPE dediki : Cevapla

  Hanımefendi,
  İyi niyetli olduğunu düşüdüğüm davranışınızla, hem köklü ve asil bir kuruma, hem de pırlanta bir yavruya zarar vermektesiniz. Profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.

 8. Ahmet Oğuz dediki : Cevapla

  Sn. Tanrıverdi,
  Bir Darüşşafakalı olarak yazınızı her açıdan üzülerek okudum. Can için çabanız takdir edilecek bir harekettir.Kuruluş tüzüğü, öğrenci alım kriterleri belli olan, Cumhuriyet için binlerce ‘Can’ yetiştiren bir okulu ve yöneticilerini tüzüğüne aykırı hareket etmesi için zorlamak yerine yüzlerce özel okuldan birine yönelseydiniz muhtemelen bir sonuç alırdınız, ve 1863’den bu yana halka mâl olmuş, böyle nadide bir kurumu ve mensuplarını incitmiş olmazdınız.

 9. Serap marsan dediki : Cevapla

  Kusura bakmayin ama tabiki bir kurali var tüzüğü var okulun… Çocuğun durumu tabiki üzücü binlerce diğer çocuğun olduğu gibi.. Sadece siz istedini ve tüzüğünü delmedi diye böyle bir kuruma nasıl çamur atarsınız? Bu ne haddini bilmemezlik!!!!İnsanları nasıl yanlış yönlendirirsiniz!
  Çocuk o kadr zeki ise toplanın bir özel okula sokun burs ile hepsi burs veriyor … Benim okulumla, bu şerefli kurumla uğraşmayın!

 10. Cidal Cabbar dediki : Cevapla

  Darüşşafaka hantal bürokrasisi, son derece dışa kapalı iç işleyişi, ketum yöneticileri ile tam tamına bir ortaçağ mantığı ile yönetilen gerici bir kurumdur. Vitrinde ki yöneticiler ne kadar çağdaş bir izlenim verselerse ne yazıktır ki kapalı kapılar ardında durum budur. Can kardeşimizin hayal kırıklığına uğraması buna da tüzüğün gerekçe gösterilmesi çok üzücü bir durum. Bu kurumun başında ki zevatın bu ilk vukuatı değil. Gençlerin hayatını zehir etmek bu çetenin işidir. Dava konusudur.

 11. Mustafa Evyapan dediki : Cevapla

  Darüşşafaka bügüne kadar ayakta kaldıysa hep katı prensipleri sayesindedir. Ülkemizde maalesef sizin verdiğiniz örnek gibi bir çok çocuk var. Eğer bu tüzük maddeleri bir kez dahi istisnaya uğratılırsa,o emsaldeki tüm çocuklar için geçerli olacaktır. Bu istisnai vicdanları sızlatan taleplerin arkası da çokça gelecektir. Darüşşafaka sadece bağışlarla ayakta kalabilen güzide bir kurumdur ve ayrıca bir köşe yazarının ayıplaması ile tüzüğünü değiştirmeyecek kadar köklüdür.

 12. Mennan Akgül dediki : Cevapla

  Can için uğraşınızı takdir ediyorum. Ben Darüşşafaka mezunuyum,
  Darüşşafaka Cemiyetini de bu toplum kurdu.
  Ben Cemiyet Genel Kurul üyelerinden biriyim..
  Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu kuralları esneterek bir işlem yapamaz.
  Kurallar katı olmazsa Darüşşafaka yaşayamaz.
  Bu ülkede kuralsızlıklar nedeniyle pek çok Can’lar yitip gidiyor.
  Konu elbette ciddidir. Genel Kurul’da gündeme gelmesini umuyorum.

 13. Elvan.colakoglu dediki : Cevapla

  Merhaba;
  Öncelkle bir Darüşşafakalı olarak yazıyorum.
  Tabi ki çocuğun durumu üzücü. Ama bizim okulumuzun sizinde bahsetmiş olduğu gibi belli kuralları bar ve bu kurallar her başvuran kişinin durumuna höre anında değiştirelemeyecek kurallardır. Siz ki bu yazınızla Darüşşafakayı bilmeyenleri yanlış düşüncelere sevk ediyorsunuz asıl sizin yaptığınız çok AYIP HEM DE ÇOK!
  ANNESİ YA DA BABASI HAYATTA OLMAYAN kişilerin başvurduğunu keza sizdr cümlelerinizle belirtmişsiniz.
  Yazınızı kamuoyundan uzak tut

 14. Serdar Kilic dediki : Cevapla

  Darüssafaka mezunu olarak yazinizi üzüntüyle okudum.Tabikide bu cocuk kazanilmali belki ama sonucta okulun tüzügünde yazan duruma uyulmus.Yazinizdan anlasilacagi üzere okula giris sartlarini cok iyi biliyorsunuz.Keske bu cocuga gerceklesmiyecek hayaller kurdurtmasaydiniz.Sizin amaciniz üzüm yemekmi bagci dövmekmi anliyamadim.Bu arada sormussunuz ya,ben Darüssafakayi cok iyi bilirim…

 15. Yıldız deveci dediki : Cevapla

  Çok üzüldüm, üzülerek okudum. Esra hn. Başarılı bir çoçuk dışkanıyor ve en çok istediği bir okul babası yok daha neyle ispat istiyorlar.Umarım iyi bir okulda okur.

Yeni Soluk
YUKARI