CHP’ye göre “Faizlerin yükselmesinin nedeni?”

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, faizler konusunda hükümetin kamuoyunu büyük bir aldatmaca ile oyaladığını belirtti…

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, faizler konusunda hükümetin kamuoyunu büyük bir aldatmaca ile oyaladığını belirterek, “Her şeye kendisi karar veren AKP’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütçe ve borçlanma uygulamaları, faizleri yükseltti” dedi.

Erdoğdu, bütçe açığı ve Hazine’nin ihtiyacının üzerinde borçlanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Eylül 2016’da 12 milyar lira olan 9 aylık bütçe açığının bu yıl Eylül sonunda 32 milyar TL’ye yükseldiğine işaret ederek şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan perde önünde faiz düşmanı görünüp kamu bankalarına faizi düşürün diye talimat veriyor, diğer yandan Hazine’nin aşırı borçlanıp faizleri yükseltmesine ses etmiyor. Oysa mühürsüz referandumu çalabilmek amacıyla bütçe kullanılınca gelirler azaldı, giderler arttı. Bu nedenle de bütçe öngörülenin çok üzerinde açık verdi. Bütçe açığının patlaması, artan borçlanma nedeniyle faizler üzerinde baskı oluşturdu. Bu yetmezmiş gibi Anayasa ve yasa hiçe sayılarak Hazine, bütçe açığının da çok üzerinde borçlandırıldı. Sonuçta piyasanın sınırlı kaynakları Hazine tarafından toplandığı için faizler yükseldi.”

Hazine Müsteşarlığı’nın2018 Finansman Programını açıkladığını kaydeden Erdoğdu, açıklamada ‘neden aşırı borçlanıldığı’nın izah edilmediğini kaydederek, şu görüşleri dile getirdi.

“Halbuki herkesin gözü Hazine’de ve Merkez Bankası’nda. İş dünyası, borçlu halk, herkes doğru pozisyon almak istiyor. Zarar etmemeye, ürünü doğru fiyatlamaya çalışıyor. İnsanlarda tedirginlik had safhada. Dolar 1 kuruş yükseldiğinde dolarla borçlanmış şirketlerin kârları eriyip gidiyor, vatandaşın borcu yükseliyor. Hazine dün yaptığı açıklamada aşırı borçlanmadığını belirterek, ‘kısa vadeli bakmayın bu işe’ diyor. Hazine, referandum için har vurup harman savurmasaydı açık iki kat artmayacak ve bu kadar çok borçlanmayacaktı. Bir de bunun üstüne ihtiyacının çok üzerinde borçlanınca faiz kanatlanıp uçuyor.”Yeni Soluk
YUKARI