CHP’nin Meclis Başkanı adayı belli oldu

CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi için başkan adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel oldu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi için başkan adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel oldu.

Meclis Başkanlığı için gelecek hafta seçim yapılacak. AK Parti’nin adayının yarın belli olması bekleniyor. CHP’nin adayı ise İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olacak.

Zekeriye Temizel kimdir?

Zekeriya Temizel, 1948 yılında Tokat’ın Yeşilyurt ilçesinin Çırdak köyünde doğdu. Sivas Lisesi’nde tahsil gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1971 senesinde de Maliye Bakanlığı’nda gelirler kontrolörü olarak çalışmaya başladı. Daha sonra AİTİA Maliye Enstitüsü’nde vergi muhasebesi ve Türk vergi sistemi konusunda dersler verdi. 1980-1982 yılları arasında da Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı.

1983’de de araştırma için bulunduğu Fransa’da çeşitli incelemelerde bulundu. 1984 yılında da Gelirler Genel Müdürlüğü’nde daire başkanlığına getirildi. 1993 senesinde de maliye bakanı müşaviri oldu. 1995 Türkiye genel seçimlerinde de Demokratik Sol Parti’den İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Bunun yanında Maliye Bakanlığı da yaptı. 6 Eylül 2014 tarihinde de Cumhuriyet Halk Partisi’nin meclisi üyeliğine getirildi. 2015 yılında yapılan seçimlerde de İzmir milletvekili oldu.Yeni Soluk
YUKARI