• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan CHP Parti Meclisi toplantısı sona erdi.

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Parti genel merkezinde, basına kapalı gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.

Edinilen bilgiye göre, toplantıda ağırlıklı olarak TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeye başlanacak olan anayasa değişikliği teklifi konuşuldu.

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın sürece ilişkin sunum yaptığı toplantıda, PM üyeleri de söz alarak görüşlerini açıkladı. Toplantıda, anayasa değişikliği teklifinin, ekonomi ve terör başta olmak üzere Türkiye’nin yaşadığı sorunlara çözüm olmayacağı savunularak, bunun halka çok iyi anlatılması gerektiği ifade edildi.

Söz konusu teklifin bir ‘uzlaşı metni’ olmadığı görüşü dile getirilen toplantıda, yetkilerin tek kişinin elinde toplanmasının, güçler ayrılığı ilkesine ters olduğu kaydedildi.

CHP’nin, anayasa değişikliği teklifine neden karşı olduğunun halka ayrıntılarıyla anlatılmasının önemine vurgu yapılan toplantıda, milletvekillerinin de TBMM’de ‘direniş’ini sürdürmesi gerektiği belirtildi.

Söz konusu değişikliğe karşı yol haritasının belirlenmesi için parti içinde çalışma grupları kurulması fikrinin ağırlık kazandığı toplantıda, ülkenin geleceğini düşünen demokrat, laik kesim ile sivil toplum kuruluşlarının harekete geçirilmesi konuşuldu.

Anayasa değişikliği teklifinin Türkiye’nin terör ve ekonomi başta olmak üzere sorunlarına çözüm olmayacağının halka anlatılması, teklife neden karşı olunduğunun maddeler halinde bilgilendirilmesinin yapılması kararı alındı. Alan çalışmalarıyla birlikte, milletvekilleri de TBMM’de “direnişlerini” sürdürecek.

Öte yandan parti içinde çalışma grupları kurulması da ön plana çıkarken, ülkedeki tüm laik, demokratik kesim ile partili eski milletvekilleri, il başkanları ve sivil toplum kuruluşları da harekete geçirilecek.

CHP DİKMEN KAPISI’NA ÇAĞRI

Ankara Barosu’nun çağrısıyla yarın siyasi parti, STK ve sendikaların da katılacağı bir eylem düzenleniyor.

Eylem saat 13.00’de TBMM Dikmen kapısında başlayacak.

CHP’nin de çağrı yaptığı eyleme 100’e yakın STK katılacak.“CHP’nin kritik ‘Parti Meclisi toplantısı’ sona erdi” için 1 Yorum

  1. Hayri Yaman dediki : Cevapla

    O komisyona katılıp üye vererek komisyondan çekilin çağrılarına kulak tikayarak komisyona meşruluk tanımak vahim bir hataydı

Yeni Soluk
YUKARI