• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, TBMM’de görüşülen Anayasa teklifini “Tek kişinin iki dudağı arasından her çıkan sözün kanun olduğu, yeni bir sultanlığa, diktaya dönüşebilecek bir sistem” sözleriyle eleştirdi. Yüceer, AKP ve MHP milletvekillerine yönelik de, “Aklınızı, iradenizi niye ipotek altına aldırıyorsunuz? Burası, Türkiye Büyük Millet Meclisi, burası milletin Meclisi ve asla da külliyenin Meclisi olmayacaktır” dedi.

ANKARA
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, TBMM Genel Kurul’da Anayasa Mahkemesinin yarısının kadın olmasını öngören, Anayasa Mahkemes’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi üzerine söz aldı. Yüceer, AKP Grubunun bundan önce olduğu gibi kadınlara yönelik ayrımcılıkla, şiddetle mücadelede muhalefetin verdikleri tüm tekliflere ezberden hayır diyeceğini kaydetti. Yüceer, 81 validen yalnızca 2’sinin kadın olduğu, sadece tek bir kadın bakanın bulunduğu, bürokraside, yüksek düzey bürokratların yüzde 9,4’ünün kadın olduğu; kadınların uğradığı ayrımcılıkla, şiddetle, cinayetle ilgilenmeyen, sadece aileyle ilgilenen bir iktidarın çoğunluğunun aksi bir şekilde hareket etmesinin de zaten abesle iştigal olduğunu söyledi.

AKP’NİN KADINLARA ALERJİSİ VAR
Yüceer, “Kadınların yüksek yargıda, bürokraside, siyasette olmasına, aslında daha doğru bir ifadeyle, evin dışında olmasına niyeyse AKP’nin bir alerjisi var. 2010 yılında Anayasa değişikliği teklifi geldi. Burada da halka sunulurken vitrin maddelerinden biri de kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacağına dair bir hükümdü ama o günden bugüne yapılan hiçbir şey maalesef yok, koca bir hiç. Şu açıktır ki AKP söz konusu kadınlar olunca, kadın hakları olunca maalesef kulağının üstüne yatmayı bir politika hâline getirdi” dedi.

İKTİDAR KULAĞININ ÜSTÜNE YATMAYI TERCİH ETTİ
2010 Anayasasının Türkiye’yi değiştireceği, dünyada, Türkiye demokrasisini en önde götüreceği masalıyla halkın önüne getirildiğini kaydeden Yüceer, yüksek yargının hallaç pamuğu gibi atıldığı, FETÖ’nün yargıya iyice yerleşmesini, çöreklenmesini sağlayan bu teklif hakkında çok sayıda eleştiride bulunduklarını ancak iktidarın dinlemediğini, kulağının üstüne yatmayı tercih ettiğini bildirdi. Yüceer, AKP’nin kol kola, aynı menzile koşarken “sen, ben kavgası” olunca sorumluluğu kabullenmek yerine “Kandırıldık” demeyi tercih ettiğini söyledi.

BOŞ KAĞIDA ATTIĞINIZ İMZALARLA REJİMİ DEĞİŞTİRİYORSUNUZ
Yüceer, AKP’nin şimdi de boş kağıda atılan imzalarla Anayasa değiştirmek istediğini, belirterek şunları kaydetti:
Hem de yetkisini elinden almaya çalıştığınız, içini boşaltmaya çalıştığınız Meclisin huzuruna bir rejim değişikliği teklifiyle geliyorsunuz. Buraya, bir tek kişinin iki dudağı arasından her çıkan sözün kanun olduğu, yeni bir sultanlığa, diktaya dönüşebilecek bir sistemin teklifini getiriyorsunuz. Alışıldığı üzere, şimdi de kimseyi dinlemiyorsunuz. Hadi bizi dinlemiyorsunuz, tamam, biz muhalefetiz ama peki, bilim adamlarını, sivil toplum kuruluşlarını, halkı niye dinlemiyorsunuz? Madem bunları dinlemiyorsunuz, niye geçmişe, çevrenize bakmıyorsunuz? Geçmiş, tarih, maalesef, böyle tek bir elde toplanan gücün, diktatörlüklerin ülkesine ve dünyaya yarattığı acılarla dolu. Bunca yakıcı sorunun içinde, terörün, kanın, gözyaşının içinde, ekonomik krizin içinde ve maalesef, rezil bir duruma düşen dış politikamızın içinde sizin tek bir derdiniz var; bir tek adamın istediği gibi at koşturacağı, denge ve denetlemenin olmadığı bir sistemi oluşturmak, rejimi değiştirmek. Bunun sonu hüsran. Daha önce de söylediğim gibi, Nazi Almanyası’nda, faşist İtalya’da ya da Orta Asya’da ya da Latin Amerika’da bunun örnekleri ziyadesiyle var.

AKLINIZI NEDEN İPOTEK ETTİRİYORSUNUZ?
AKP’nin Anayasa oylamasında açık oy kullanmasını da eleştiren Yüceer, mahalle delegelerini bile seçerken bile bu manzarayla karşılaşmadıklarını söyledi. Yüceer, AKP’li milletvekillere yönelik, “Aklınızı, iradenizi niye ipotek altına aldırıyorsunuz? Bakın, aklını, iradesini, vicdanını ipotek altına aldıranların 15 Temmuzda bu ülkeye nasıl zarar verdiklerini hep beraber izledik, hep beraber şahit olduk. (CHP sıralarından alkışlar) Kendilerini Meclisi bombalarken, halkını öldürürken buldular. Biz sanıyorduk ki onlar askerler, biz sanıyorduk ki onlar hâkimler, polisler ama meğerse birer kuklaymışlar. O yüzden sizler de aklınızı, iradenizi kimseye ipotek ettirmeyin” ifadelerimi kullandı.

BURASI KÜLLİYENİN MECLİSİ OLMAYACAK
CHP’li Yüceer, konuşmasını “Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi, burası milletin Meclisi ve asla da külliyenin Meclisi olmayacaktır” sözleriyle bitirdi.

MECLİSİN İTİBARI ZEDELENDİ
AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı’nın sözlerine de cevap veren Yüceer, Gazi Meclisin bir itibarı olduğunu, herkesin geçmişten bugüne darbeye karşı mücadele etmiş, bedel ödemiş, işkence görmüş, şehit olmuş bütün yurttaşlara bir borcu olduğunu kaydetti. Genel Kurul’da oy kullanırken yaşanan manzaranın Meclisin itibarını zedelediğini bildiren Yüceer, “Bu durum Anayasa’ya aykırıdır ve gerçekten, bize oy veren, o yetkiyi veren insanlara da yapılacak en kötü şeydir” dedi.Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.