• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
CHP’li Köksal: “Atatürk’ün müfredattan çıkarılma sebebi nedir?”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredatta yapılan düzenlemede Atatürk’ün isminin hangi amaçla çıkarıldığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesi ile yeni müfredatı sordu.

ATATÜRK’E İLİŞKİN BÖLÜMLER ÇIKARILMIŞ

Köksal, “Bakanlığınızca açıklanan müfredat taslağı incelendiğinde özellikle Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersinin İlköğretim ve Liselere yönelik müfredat taslağına baktığımızda Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin bölümlerin müfredattan çıkarıldığını gözlemledik” dedi.

MÜFREDATTAN ÇIKARILMA SEBEBİ NEDİR?

Köksal, “Bizim dinimiz, akla en uygun ve en doğal bir dindir ve ancak bu nedenledir ki son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla, tekniğe, bilime ve mantığa uyması gereklidir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur, diyen Müslümanlığın, aslında en geniş anlamıyla hoşgörülü ve çağdaş bir din olduğunu belirten Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının ve ona ilişkin bölümlerin müfredattan çıkarılmasının sebebi nedir?” ifadelerini kullandı.

BAZI KİŞİLER ATATÜRK VE CUMHURİYETLE HESAPLAŞMA İÇİNDE

Milletvekili Köksal, şöyle devam etti:

“Özellikle son dönemlerde bazı kişilerin Atatürk ve Cumhuriyetle hesaplaşma içinde olduğu düşünüldüğünde müfredatta yapılan bu değişikliğin bu kişileri daha çok cesaretlendirerek onlara fırsat vereceğini öngörmüyor musunuz? Cumhuriyetimizin kurucusu olan bugün sizin de dahil olduğunuz koltuklara oturmamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ün her alandaki görüşlerini gelecek nesillere taşımayı, anlatmayı en temel görevlerinizden biri olarak görmenin yanı sıra bir vefa borcu olduğunu düşünmüyor musunuz?”Yeni Soluk
YUKARI