• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
CHP’li Kaya: Bilim yuvasına kilit vurulamaz

CHP PM üyesi Yıldırım Kaya, “Ege Üniversitesi Rektörü, ihraç edilen muhalif akademisyenlerin odalarına ‘alarmlı asma kilit’ taktırarak,  bilime ve  ‘Bilim İnsanlığı’na yakışmayan yüz kızartıcı bir uygulamaya imza attı. FETÖ Terör Örgü ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan, muhalif bilim insanlarının odalarına ‘alarmlı asma kilit’ taktıracak kadar acizleşen bir anlayış bilimsel bir kurumu yönetemez. Değil Rektör, ‘Yandaşlıktan’ öteye geçemez” dedi.

Kaya konu ile ilgili bir açıklama yayımladı. Kaya açıklamasında ihraçların Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra, Ege Üniversitesi Rektörü’nün ihraç edilen akademisyenlerin odalarına “alarmlı asma kilit” taktırarak, bilime ve “Bilim İnsanlığı”na yakışmayan yüz kızartıcı bir uygulamaya imza attığını söyledi.

Kaya açıklamasının devamında şunları söyledi:

“FETÖ Terör Örgü ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan, muhalif bilim insanlarının odalarına ‘alarmlı asma kilit’ taktıracak kadar acizleşen bir anlayış bilimsel bir kurumu yönetemez. Değil rektör, ‘yandaşlık’tan öteye geçemez.

Bizler; odalarına “alarmlı asma kilit” takılıp, kitaplarını ve özel eşyalarını almalarına dahi izin verilmeyen “Bilim İnsanları”; Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, Prof. Dr. Nilgün Toker, Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu, Prof. Dr. Melek Göregenli, Doç. Dr. Hediye Aslı Davas, Yrd. Doç. Dr. LülüferKörükmez, Yrd. Doç. Dr. Hanifi Kurt, Yrd. Doç. Dr. Ali Serdar Tekin, Araştırma Görevlisi Cansu Akbaş Demirel’in yanındayız.”Yeni Soluk
YUKARI