Hasan Hınıslı

Tükenmez Kalem

hasanhinisli@gmail.com

Adalet Kurultayı sonrası aldığım birçok mail de neden ‘kurultaya yönelik’ bir yazı yazmadığım soruluyor.
Bu soruya çok kısa cevap vereceğim;
‘Adalet mitingi’, ‘Adalet Yürüyüşü’nden daha görkemli yapılarak yürüyüşü taçlandırdı. Adalet Kurultayı da Adalet Mitinginden daha görkemli olmalıydı…

Ben şahsım olarak bu etkinlikle alakalı olumlu hiçbir şey bulamadığım için olumsuzluklarından bahsetmemek adına tek satır dahi yazmayacağım… Demişim.

SÖYLENECEK SÖZ AĞZA HAPSEDİLMİYOR

Susmanın bize göre olmadığını bile bile haykırmadan durulmuyor… Kısacası; söylenecek söz ağza hapsedilmiyor.

Adalet Yürüyüşü; Başta Enis Berberoğlu olmak üzere tüm adaletsizliklere karşı bir refleks hareketi oup başarı puanı 10 üzerinden 10 oldu.

Yürüyüşün Maltepe mitingi ile taçlandırılması Kılıçdaroğlu’nun ödüllendirilmesi oldu… Başarı puanı 10 üzerinden 10’u zorladı.

YA DİĞERLERİ!

Peki, Adalet Kurultayı ne ola ki?

Adalet kurultayı da bol miktarda bulunan 2. Adamların koltuğunu garantilemek için bir girişimi oldu. Ne yazık ki başarı puanı ortalamanın üzerine çıkmadığı gibi oldukça diplerde seyretti!

Fındık, Üzüm Çalıştayı ise yerel olması gereken aktiviteler olup ülke gündeminde yer bulamadı. Oldukça lokal kaldı.

Birçok kereler söylemiştik; ‘CHP kurtulmadan ülke kurtulamaz’ diye. Yineliyoruz CHP bu hantal kof yapılanmadan, delege ağalarından, Müteahhit yerel yöneticilerden,  iki kelimeyi bir araya getiremeyen, konuşmanın bilgelik olduğunu sanan cahillerden kurtulmadan kendine gelemez. Kendine gelemeyen CHP’nin de iktidar şansı o-la-maz…

CHP YEREL İKTİDAR PEŞİNDE

Evet, CHP yerel iktidar peşinde. Yaptığım kulislerden, aldığım ‘aramızda kalsın’ cevaplarından, Genel Merkezde siyaset yapan birçok MYK ve PM üyesinin Belediye başkanlığını hayal ettiğini biliyorum. Zaten yerel seçimlerde adaylık sürecinde hepiniz bunlara şahit oluyorsunuz…

YEREL İKTİDAR BEKLEYENLERİN GENEL SEÇİM KAZANMA İHTİMALLERİ YOKTUR

Birinci adam olmaktan sürekli kaçınmış, lakin birinci adamı nasıl kullanırım mantığındaki şark kurnazları hiçbir zaman kendileri öne çıkmayıp, ateşe atacakları birilerini bulmak için kolları sıvalı gezerler. Bu delegasyonun nasıl ve ne için seçildiğini ki bizce bu seçim olmayıp “aynı özellikleri taşıyan bir grubun seçim adı altında atanmasıdır.” İşte bu delegasyonun teveccühü ile Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce birer kez denediler. Lakin onlarda mevcudiyetlerini korumak adına hemen geri vitese takıp kendi garajlarına çekildiler… Adalet Yürüyüşü ile hepimizin yeniden gönlünü kazanan Kemal Kılıçdaroğlu ne yazık ki o muhteşem insani tarafını liderleştirmemeye sanki yemin etmiş gibi. Lideri olmayan parti kim ne derse desin seçim kazanamaz… Tekrarlıyoruz; Lideri olmayan parti seçim kazanamaz.

Peki, iktidar olmak salt liderle mi olur?

Hayır, efendim. İktidar olmanın vitrini lider olmasına rağmen, ana kolonları çok güçlü inanmış, devlet ile ticari işi olmayan, birbirine güvenen dinamik bir kadro ile pekişir…

CHP’de ise mahalle delegesi olmak için olmadık entrika, yapılmadık ihanet dedikodularının sosyal medyada zirve yapması bile bir süre sonra yapılacak olan İlçe ve il kongrelerinde il ve kurultay delegesi olmak için neler yapılacağının bir işareti değil mi?

CHP kurtulmadan ülke kurtulamaz…

CHP derhal delege sisteminden kurtularak beldeden ilçeye, ilçeden ile, il den genel merkeze kadar tüm kademelerini tüm üyeler ile yapmalıdır….

Üyeler ise; mahalle kahvelerinde ilçe lokallerinde akşama kadar “o şunu yapmış, bu bunu yapmış” dedikodusundan uzak, bilimsel olarak belirlenen kriterlerden geçerek sıfırdan liyakat kazanan ve partiye aidiyet duygusu ile bağlı olan kişilerden oluşmalıdır. (Bu üyeden kastımız; görevlerini yerine getiren sadece okuma yazma bilen bir üyenin, görevlerini yerine getirmeyen bir profesörden daha değerli olduğu üyedir… )

 

Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.