• Yeni Soluk
 • Yeni Soluk

Hasan Hınıslı

Tükenmez Kalem

hasanhinisli@gmail.com

Dost acı söyler…

Uzun zamandır süren tedavi olmamam nedeniyle de halen devam eden rahatsızlığımı bir kenara koyup, “Bugün itibariyle hastalanmak, moral motivasyon eksikliği, şu işim vardı, bu işim vardı gibi bahaneler yasaklanmıştır. Hayırlı bir iş için alanlardayız.” dedik ve sokağa çıktık.

İlk iki günkü izlenimim:

“İki günde 7 ilçe gezdim. İkisi hariç diğerlerine ‘varla yok arası’ demek bile zor. Nede olsa amacı sadece ‘parti içi seçim kazanmak’ olanlardan başkaca bir şey beklenemezdi. Kimsenin moralini bozup motivasyonunu düşürmek istemiyorum. Lakin, sonuç ne çıkarsa çıksın, referandumdan sonra başta İstanbul, Ankara İl yönetimleri ve birçok ilçe işimiz var sizle… İyi ki halkın duyarlılığı var…” demişiz…”

Ve üçüncü gün:

Üçüncü gün, Gürsel Tekin ve Bihlun Tamaylıgil İstanbul üçüncü bölgedeydi. İlgi çok yoğun insanların yüzünü güldüren cinstendi. Gürsel Tekin’li CHP’nin sokakta karşılığı vardı. Bir zamanlar Gürsel Tekin’den de bahseden “Bizim mahallenin çocuğu” isimli bir yazı yazmıştım. Tekin karşıtlarından çok yoğun tepki de anında gelivermişti. Ben ısrarla Gürsel Tekin’in ‘sokakların adamı’ olduğunu savunurken, karşıtları ‘popülizm yapıyor’ demişlerdi. Tarih beni dün yine haklı çıkarttı.

İstanbul, birinci, İkinci, üçüncü bölgelerin  önseçim birincilerini de sokağa çıkartın Gürsel Tekin’i Muharrem İnce’yi de sokağa çıkartın, bakalım rağbet kime? Mardin, Şırnak, Diyarbakır, Denizli, Uşak, Aydın, Tokat, Yozgat, Amasya gibi kentlerin il başkanları, kurultay delegeleri kimi bulursanız onlarıda sokağa çıkartın, Gürsel Tekin’le Muharrem İnce’yi de çıkartın bakın ilgi alaka kime?

Seversiniz sevmezsiniz, o tarafı beni ilgilendirmez; bugün sokağa Muharrem İnce ve Gürsel Tekin’den başka çıkartabileceğiniz, kitleleri peşinden sürükleyen on kişi getirin, referandum ‘ÇANTADA KEKLİK’ demektir.  Lakin bulamazsınız; lider özellikli, halktan biri olmuş, halkın içine girip “bende sizdenim” diyebilecek kimsecikleri bırakmamış yukarıda hakim kalmak isteyenler!

CHP’de ön seçimden çıkan birçok vekilin sarhoşluğu halen devam ediyor. Hiç kimse kusura bakmasın; “örgüt tarafından sevilmek ile halktan biri olmak” çok farklı şeylerdir.

Bu parti de, bundan sonra; ya önseçimden çıkacaksınız, ya da önseçime dahi gerek duyulmayan seçkin bir özelliğiniz olacak! Yani; halkta karşılığınız olacak…

Bugün vitrinde olanlar; siz çok doğru, çok güzel faaliyetler yapabilirsiniz, lakin yaptığınız ‘kalıcı mı yoksa uçucu mu?’ Bunu zaman gösterecek…

Mehmet Bekaroğlu, Rize’ye, Engin Altay Sinop’a, hadi geçmişte birlikte çalışmamızın hatırına ‘torpil yapayım’ Erdoğan Toprak sende Beykoz’a gitseniz ‘kaç EVET’ten kaç HAYIR çıkartırsınız?’

Her şeye rağmen önseçimden çıkanların örgütle çalışmaya ‘hem hakkı var, hem de yüzü var!’ Peki, siz hangi yüzle örgüte “hadi sokağa çıkalım” diyeceksiniz? Bu örgüt sizinle sokağa samimi bir ortamda çıkar mı sanıyorsunuz?

İşte en büyük sorun burada. Biz bunu hep yaşadık, gördük; CHP’de Genel Sekreter, Sayman, Örgütlenmeden ve yerelden sorumlu Genel Başkan yardımcıları sürekli kurultaylarda en düşük oyu alırlar. Sebebini herkes bilir ki bu ülke de kurultaylar “parti içi iktidar” için yapılır. Bu saydığımız görevde bulunanlar hemen hemen parti de kimseyi memnun edemezler. Doğal olarak ta ‘en düşük oy’ sürekli onların olur. Yıllarca Önder Sav örneğinde olduğu gibi.

Dönelim biz konumuza:

Israrlıyız; kendi kişiliği dışında, partili kimliği ile sokağa kim çıkarsa çıksın öteki yaratacaktır. Birçok fanatik taraftarı olan vekil var, onların taraftarı kadar da karşıtı var. İşte en önemli nokta da burası! “Halka mal edilmeyen hiçbir başarı” devamlı değildir. Bir balon gibi söner. Bu nedenle halkta karşılığı olan lider vasıflı, görevli ya da görevi olmayan birilerini muhakkak sokağa çıkartmalı.

Aklıma gelmişken; Parti Okulu kurucu Başkanı Perihan Sarı! Buyurun size ‘parti okulu eğitmenlerini’ harekete geçirecek isim. Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, son günlerde Kocaeli’nde, Necati Yılmaz, Şenal Sarıhan Ankara’da başarı grafiği yükselenlerden, Candan Yüceer, Tekirdağ’ın yerlisinden bile fazla sevilen bir isim. Aykut Erdoğdu’yu unutmamak gerek. Erdoğdu AKP’ye yaptığı sert çıkışlarla kendisine çok kemik karşıt yaratmasına rağmen örgütü motive etmek için isabetli karar olur. Ali Şeker önseçimden çıkıpta bölgede halkta karşılığı olan tek vekildir, sokakta sürekli getirisi olacaktır. Başka bir formül ise; kendi bölgelerinde örgütle uyum bozukluğu olan vekilleri başka bölgelere çekerek çalışmalarından verim alına bilinir. İşte sana sokağa çıkacak elemanlar…

CHP Genel Başkanının başlattığı ve bir kısmını duyduğumuz referandum çalışmaları  an itibariyle yüzde yüz olmasa da, birçok yanıyla doğrudur.  CHP’li hiç kimse partili kimliğiyle sokağa çıkmamalıdır. Lakin CHP’nin PM’sinin çok büyük bölümü sokaktaki üyenin değil, delegenin gücüyle makam sahibi olduğu için gazete, televizyon yada medyanın herhangi bir yerinde reklamını yapıp, kendini göstermek adına, bunun sonucunda gözaltına alınmak bile olsa,(bazıları) çeşitli atraksiyonlara girecektir. Muhakkak önü alınmalı.

Parti Meclisine seçim ittifakıyla giren birçok ismi sakın ola ki sokağa salmayın. Bunlar örgütü küstürürler. Ehven-i Şer deyip geri hizmete verin!

Üç büyük kentin İl örgütlerini yönetenlerin sokakta hiçbir karşılığı yok. İstanbul’u çok iyi biliyorum; Canpolat her ne kadar bir şeyler yapmak istese de  ‘marifet usta da değil alettedir’ sözünden anlaşılacağı üzere ‘kongre kazanmak için oluşturulan ittifakların ürüne 40 kişilik yönetim kurulu’ndan sokakta karşılığı olan 5-10 kişi bulursa Canpolat ömür boyu İstanbul il başkanı olarak kalır, o kaldığı ömür boyu süresince bende ona ‘süpürgecilik’ yapacağım, buradan söz veriyorum(!)

Ankara; Sahi Ankara il Başkanı Adnan Keskin mi, yoksa Fethi Yaşar mı? Daha fazla söze gerek var mı?

Dost acı söyler; CHP ne yazık ki her seçimde olduğu gibi bu referandum içinde hazır değil. Hantal anlayış halen örgüte hakim! Kısacası daha en az iki ay varken, CHP elini çabuk tutmazsa; bundan sonra tutacak eli de kalmaz(!)

“CHP Referandum da ne yapabilir?” için 1 Yorum

 1. Hayri Yaman dediki : Cevapla

  UMİT KOCASAKAL
  METİN FEYZİOĞLU
  BİRGÜL AYMAN GÜLER
  HULKİ CEVİZOGLU
  SEBAHATTİN ONKİBAR
  YİLMAZ OZDİL
  SONER YALCİN
  UMİT ZİLELİ
  MEHMET DURAKOGLU
  BEKİR COSKUN
  ABDULLATİF SENER
  UMİT OZDAG
  SİNAN OGAN
  MERAL AKSENER
  VB TOPLUMUN HER KESİMİNDEN KARSİLİGİ BULUNAN İSİMLER SAHAYA İNMELİDİRLER Kİ BU İSİMLERİN BİR KİSMİ ZATEN SAHAYA İNDİLER ULKEYİ KARİS KARİS DOLASİYORLAR REFERANDUM DA HAYİR CİKACAK BU CHP İL İLCE ORGUTLERİNİN CALİSMASİ İLE DEGİL OLUSAN HALK HAREKETİ VE LİDER KADROSUNUN CALİSMASİ İLE O

Yeni Soluk
YUKARI