• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Hasan Hınıslı

Tükenmez Kalem

hasanhinisli@gmail.com

Bu kaos ortamından ülkeyi ancak CHP düzlüğe çıkartabilir. Lakin önce kendisini; güçlü, iradeli, herkesi kapsayan bir öncü konumuna getirmeli. Bunun içinde ilk işi makam koltuk menfaat için köşeleri kapmış (özellikle Müteahhit) olanlardan silkelenip derhal kaos ortamından kurtuluş mücadelesi başlatmalı…

CHP, tereddütlü, çekimser, korkak, silik bir yol izlediği sürece hiçbir şeye alternatif olmaz…
CHP pasif liderlik ve inisiyatif kullanma ‘yeti’sinden ve sokaktan uzak, bulundukları parti binalarını ofis yerine kullanan, sürekli önümüzdeki dönemler için milletvekilliği, belediye başkanlığı, meclis üyeliği gibi makam mevki hayalleri kuran il ve ilçe başkanlarından kurtulmadığı sürece bir adım dahi yol alamaz…
CHP derhal bu zaaflardan kurtularak önderliği ele almalıdır…

Peki, bunun için CHP ne yapmalı, nasıl bir parti olmalıdır?

İşte cevabı;

Delegelik sistemi muhakkak kaldırılmalı. Partideki her aşamadaki yönetici, üyeler tarafından geniş katılımla seçilmeli veya aktif/pasif üye seçeneğine geçilerek tabanda muhakkak en geniş şekilde aktif üyelerin belirleyeceği temsilciler ile kademeli seçimler yapılmalı!

Bu temsilciler tabandan tavana en genişten başlayarak makul kurultay yapabilecek sayıya ki en az 2500 en fazla 5000 civarında olacak sınıra getirilmeli ki en fazla katılım sağlansın.

Gençlik kolları 25 yaş ile sınırlandırılmalı. 18-25 yaş arası gençler bir süre siyaset akademisi diye bir kurstan akademik ders almalı…

Kadın kolları muhakkak ama muhakkak kaldırılmalı. Kadının elinden oyalanması için verilen adına “kol” denilen oyuncak alınmalı, hatta kadınlar bunu elinin tersi ile itmeli!

‘Çarşaf’ listeli üst kurul belirlenmelerinde ve nahai seçim olan kurultayda kesinlikle cinsiyet kotası aranmamalı, ancak ‘blok’ liste de kesinlikle kotadan en ufak taviz verilmemeli.

En küçük birimin yöneticisinden Genel Başkana kadar tüm yöneticiler eğitimden geçirilmeli…

Hayatını idame ettirmek için her insanın çalışması gerekliliğinden yola çıkılarak, zaman darlığı düşünülüp ‘çoklu görev’lerden kaçınılmalı.

‘Her üyenin yapacağı bir iş var’ düşüncesinden yola çıkılarak ‘bir kişiye bir görev verilmeli’ asla ikinci görev verilerek; kişiye torpil gibi duran etiket sağlanıp kurum ‘zarara’ uğratılmalı.

Bu zararlar sırasıyla; Üyeler arasında moral düşüklüğü, partiye kırgınlık, verilen göreve motife olamamak vb. olduğu gibi çoklu görev alan kişinin aldığı her iki veya daha çok görevin hiç birini tam olarak yerine getirememesine yol açabiliyor…

‘İl ve ilçe yöneticileri’ asla ve kata özellikle tabanda yapılacak örgüt çalışmaları için zamana ihtiyaç olduğundan dolayı “Belediye ve İl Genel Meclisi üyesi ve Parti Okulu Eğitmeni” olmamalı. Şuana kadar olanların “Eğitmenlikleri veya yöneticilikleri” bitene kadar askıya alınmalı!

TBMM hariç, parti dışında görevi olanlar(Belediye Başkanı, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri) parti içi göreve, parti içinde görevi olanlar parti dışı göreve getirilmemeli! İmkânsızlık ve zorunluluk(özel durum) haricinde her bireyin tek görevi olmalı.

Yerel siyasette Belediye Başkanlığı, Meclis Üyesi gibi görevlere tartışmaya açık bazı meslek grupları getirilmemeye özen gösterilerek farklı görevlerde yararlanılmalı…

Belediye başkanlarının, il ve ilçe örgüt yönetimlerine karışması müdahil olması, delege ve başkan belirlemeye kalkması muhakkak engellenmeli. Aksi durum disiplin suçu olarak ceza görmeli…

En doğru olanı ise; Biraz para ayırarak, parmak izi tanıyan cihazlar alınıp o cihazlar ile 10-12 gün atta 1 ay süren seçimler yapılarak, her üyenin tabandan tavana ilçe, il ve genel merkeze kadar en geniş katılımla parti yönetiminin belirlenmesi için muhakkak çalışmalar yapılmalı. Bu durumda delegeye sıkışmak yerine üyeye açılmak gerekliliğinden yola çıkan yönetici adayları “en az hata yapan” yöneticiler olacaktır(!)

 

“CHP nasıl bir parti olmalı?” için 1 Yorum

  1. Nurten Koca dediki : Cevapla

    Kadın kolları ilce yönetim toplantısına katılıyor fakat oy hakkı yok! Oysa oda secimle sandıktan çıkıyor.Kadinlar gücünü bilmelidir.
    Bencede kesin kaldırılmalı direk yönetime girmeli ve ilçe yönetiminlerinde söz sahibi olmalı vitrin olmaktan kurtulmalıdır.

Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.