Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılan kongrede yeniden aday olan Cemal Canpolat aday olma kararını ilçe başkanlarının ve delegelerin isteği üzerine aldığını belirtti.

İşte Canpolat’ın konuşmasından satırbaşları:

Değerli arkadaşlar Enis Berberoğlu ve yaklaşık 6 milyon oy alan başka bir partinin iki eş başkanı ve belediye başkanları için özgürlük talebimizi yineliyorum.

İl kongresinde yarışmak için Genel Başkanımdan izin aldım. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kurduğu anlayışı yaşatacağız. Atatürk’ünde söylediği gibi CHP kimsesizlerin babasıdır. Yüz kere bin kere milyon kere Mustafa Kemal’in askeriyim, bununla da onur duyuyorum. Var mısınız Mustafa Kemal olup bu gericiliğe, faşizme karşı, emperyalizme ve AKP’ye karşı bizimle savaşmaya? Başta İstanbul olmak üzere 81 ilde oylarımızı yüzde 50’lere çıkarmak için adayım.

Bağdat’ta Suriye’de sahipsiz çocukların ziyaretine gittik. Kürt Türk Nusayri diye birbirlerine kurşun sıkanları gördük. Şimdi birbirimize sarılma vaktidir. Bu ülkede bizleri ayrıştırmak isteyenlere karşı duracağız. Bir olacağız.

19 Mayıs Mustafa Kemal’in gençliğe sunduğu bayramdır. İstanbul’dan 5 bin genci Yoğurtçu Parkında Genel Başkanımızla buluşturduk.

12 bin partilimize eğitim verdik. Sandıklarda 200 bin arkadaşımız görev aldı. Onlara teşekkürlerimi borç bilirim.

Anketlerde yandaş medya İstanbul’u yüzde 35’le başlattığında ben genel başkanımı arayıp yüzde 52 oy alacağımızı söyledim. Tüm örgütüme partime bu noktada minnettarım.

958 mahallede komiteler kurduk. Bu komiteler sayesinde referandumda Hayır oyu çıktı. İstanbul’a AKP’yi dar ettik dar edeceğiz. Biz Anadolu’dan dişimizle tırnağımızla mücadele ederek buralara geldik. Biz el bebek gül bebek bugünlere gelmedik. Saraylardan, polis koridorlarından değil; işkence tezgahlarından geldik.

Tek seferde 18 İlçe Başkanını görevden alanlar burada demokrasi dersi veremezler. Önce dönüp geçmişlerine baksınlar.

Ben 2 yıl boyunca partimden ihraç edildim. Ama ihraç edildiğim süreçte de partim içi çalışmaya devam ettim. Genel Başkanımızın önüne mermi atıldığında kaçtılar. Ama biz orada yumruk yumruğa dövüştük.

Tek seferde 18 İlçe Başkanını görevden alanlar burada demokrasi dersi veremezler. Önce dönüp geçmişlerine baksınlar.

Genel Başkanımıza lafla sahip çıkmak olmaz. İki gerici gücün çatışmasından demokrasi çıkmaz dedik. Taksim’e 30 bin kişi gelmez diyenler mahcup oldu. 1 buçuk milyon insan geldi. Genel Başkanım 15 maddelik demokrasi bildirisini okudu. Genel Başkanın arkasında durmak böyle olur. Dersim’den yetişen, yokluktan gelip Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturan Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında durmak onurumuzdur

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinin en büyük yürüyüşününü gerçekleştirdi. İçerideki ve dışarıdakilerin hakkını savunmak için Ankara’dan İstanbul’a yürüdü. Hak için hukuk için adalet için. Her türlü gericiliğe baş kaldıran herkese saygılarımı sunuyorum.

Bu ülkede çağdaş Atatürkçü laik askerleri içeri attılar. AKP, darbe ortaklarıyla 16 yıldır bu ülkeyi yönetiyordu. Atatürkçüleri içeri attılar. Ortaklarına ihale verdiler, kozmik odayı verdiler, ne zaman terör örgütü ilan ettiler? Bunların hesabını soracağız.

3,5 MİLYONU EĞİTTİK: 300 örgüt projesi başlattık bir günde 12 bin partilimize eğitim verdik. 12 bin partili 3,5 milyon insanı eğitti.

ISLAK İMZALAR İLK KEZ GELDİ: Sandıklarda 200 bin insan görev aldı. Bu bir ilktir. Islak imzalar her dönem aranıyordu. Her dönem sandık başı boştu. Biz bu dönem her sandık başına 15 kişi diktik. Bütün sandık sonuçlarını YSK’dan önce aldık. Anketlerde yandaş medya İstanbul’u yüzde 35 ile başlattığında, ben Genel Başkanı arayarak, bunlar doğru değil yüzde 52’lerde dedim. Bütün bunu bize sağlayan örgütüme saygılar sunuyorum.

SIRÇA KÖŞKTEN GELMEDİM: Biz öyle sırça köşklerden gelmedik. El bebek gül bebek gelmedik. Anadolu’nun her alanında mücadele ederek buralara geldik.

ÖRGÜTLE UĞRAŞMAYA BAŞLADILAR: Şimdi hayatımda hiç ön seçime girmeyenler, örgütle bağı olmayanlar örgütle uğraşmaya başladılar. Ben oradan geldim arkadaşlar.

DEMOKRASİ DERSİ VEREMEZLER: 1992 yılından 1994 yılına kadar partimiz koalisyon ortağıydı. Türkiye’nin en başarılı Adalet Bakanı Seyfi Oktay vardı. 11 bakanlık vermişlerdi bize. 2 saatte Kıbrıs’ı alanlar 9 saatte Sivas’a gidemediler. Buna karşı bildiri yayınladık. Bizi ihraç edenler demokrasiden söz edemezler. Ben partiminden ihraç edildim ama başka saflara gitmedim. Partim için sokak sokak çalışmaya devam ettim.Bizi İstanbul’da il başkanlığından görevden alanlar bize demokrasi dersi veremezler.

ÖRGÜTTEN EMİR ALIRIM: Ben bu partide asla emir almadan, sadece örgütün emir alan birisiyim, bundan sonra da örgütümün emrindeyim.

LAFLA SAHİP ÇIKILMAZ: Genel Başkanımıza, İstanbul’da Fatih Camii’nde saldırdıklarında, önüne mermi attıklarında kaçanlar vardı, biz yumruk yumruğa dövüştük. Genel Başkan’a lafla sahip çıkmakla olmaz.

MÜCADELE EDEREK GELDİM: Sahada faşizme karşı mücadele ederek geldim. Hayatında sadece dört kişi bir araya gelerek, bildiri yayınlamakla solcu olunmaz. Solculuk cesaret ister.

YARIŞIN DEDİ: İl Başkanlığı’nda iki yılımı tamamladım. Genel Başkan’a gittim. ‘Memnun musunuz’ dedim, ‘memnunum’ dedi. Yaptığım yanlış var mı, dedim, hayır dedi. Desteklediğiniz aday var mı, dedim. Hayır dedi. Desteklediğiniz aday varsa tek aday olarak gitmesinden fayda var, dedim. Eğer il başkanını ben atayacaksam, delege seçimleri niye yapıldı? Gidin yarışın dedi. 83 il başkan adayı Genel Başkan’ın koridorlarını aşındırdı. Bu partinin Genel Başkanı’na haksızlık yapmaya ne hakkınız var? Haddiniz de değildir, hakkınız da değildir. Ben bu partide en fazla haksızlığa uğrayan bir arkadaşınızım.

İNCE PARTİNİN EVLADIDIR: Şimdi Yalova’ya dönelim. Muharrem İnce, bu partinin evladıdır. Grup Başkanlığı yapmış, her kademesinde görev yapmış, Muharrem İnce, birlikte olmak, arkadaş olmak, beraber olmak elbette onurdur. Ama şimdi kendince her seferinde, “Bir tek canım vardır” diyen, o da milletime feda olsun” diyen Dersim’de yetişmiş, yoksul bir aile çocuğu, dişiyle bugünlere kadar gelmiş Genel Başkanımızın yanında olmak onurlu bir davranıştır. Sonuna kadar arkasında olacağız.

EMİR ALARAK ADAY OLMADIM: Ben belediye başkanlarından emir alarak il başkanı adayı olmadım. Ben örgütle beraber il başkanı oldum. Bunların emrine girmeyeceğim dedim becerdik mi bırakmadılar arkadaşlar. Her geçen gün birisini döndü genel başkan yardımcının koluna girdi. Genel Başkanın talimatına rağmen genç arkadaşları işe alın dememize rağmen, bir belediye hariç hiçbirisi bunu yerine getirmedi. Pazartesiden sonra herkes bunu bilecek. Belediye Başkanları kendi alanlarında olacaklar. Ama son kez söylüyorum bu örgüt buna izin vermez, baskıya zulme boyun eğmez.Yeni Soluk
YUKARI