• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Hasan Hınıslı

Tükenmez Kalem

hasanhinisli@gmail.com

“İstanbul Türkiye’nin en büyük kenti, bu kenti kazanan ülke siyasetinde en yetkin duruma gelir, bu nedenle İstanbul’u çok önemsiyoruz”.

Yukarıdaki sözün CHP Genel Başkan yardımcısı Nihad Matkaba ait olduğunu duymuştum.

Teyit etmek için Nihad Başkanı telefonla aradım. MYK olarak Sivas’ta yoğunlarmış o an cevap veremedi. Ertesi gün aradı, konuştuk. Sözünün arkasında olduğunu, “İstanbul un sosyoekonomik yapısından tutunda ülke siyasetindeki etkinliğine kadar birçok konuda İstanbul un önemini” anlattı “ve bu kente çok önem verilerek fazla mesai harcanması gerektiğini” tekrar etti.

Evet, bu söz CHP açısından çok doğrudur. CHP ne yapıp edip; İstanbul’a “fazla mesai” vererek, daha fazla emek harcanması gerektiği idraki ve inancı ile bu şehri bu kez kazanmak zorundadır…

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde; AKP 3.083.593 oy alarak seçimi kazanırken, CHP ise 2.578.623 oy alarak 580 bin oyla seçimleri kaybetti!

Peki, CHP bağımsız adaylarının İstanbul genelinde aldığı 600 bin oyu ile TKP, ÖDP, EMEP, ESP ve sol STK ların oylarını da alabilecek bir alternatif proje ve aday çıkartırsa seçimleri alabilir mi?

Bunun için CHP’nin yapması gereken saydığımız tarafların gönlünü alabilecek birini aday yapmasıdır.

Bu adayı çok uzakta da aramasına da gerek yok!

Bizce siyasete sade parti üyeliği ile başlayıp, delegelik, Belediye meclis üyeliği, İl yöneticiliği, İl başkanlığı, PM üyeliği, Genel Başkan yardımcılığı ve Milletvekilliği yaparak siyaset basamaklarının sırayla çıkan Gürsel Tekin bu iş için biçilmiş kaftan.

Sol gelenekten gelen biri olarak görüştüğüm tüm eski arkadaşlarımda Gürsel Tekine karşı “Bizim mahallenin çocuğu” yaklaşımı var.

Bu aralar kendine solcu yakıştırmasını yapan bazı “eskimiş solcuları” çıkartırsak tüm sol STK’larının maksimum desteğini alacağından hiç kuşkumuz yok.

Gürsel Tekin dünden bugüne görevlerini sindire sindire pekiştirmiştir.

Bu nedenle bundan sonraki görevinde başarılı olacağından hiç kuşkumuz yok.

Biliyorum bu yazıyı okuyan bir çok kişi şunu soracak; Gürsel Tekin İstanbul’daki siyaset baronlarının kutsal ittifakını yıkabilecek mi?

Bizce yıkar.

Nasıl mı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şimdiden, Gürsel Tekini çağırıp; “Tüm yetki senindir, il ilçe başkan ve yönetimlerinde istediğin değişimi yap. Seçim bölgelerine parti emekçilerini görevlendir. Uzmanlardan oluşan İl ilçe ve kılcal damar örgütlenmesine şimdiden başla. Mali sorunları düşünme, arkanda CHP var” diyerek önü açık sınırsız yetki vermelidir.

Böylece İstanbul’da son üç yıldır süren başıboşluk azda olsa giderilebilinir!

Bu arada Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Kuruluşlarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap’a da ağır bir sorumluluk düşüyor; Matkap Başkan, beşeri ilişkilerde oldukça samimidir. Bu samimiyetini sorumluluk alanı olan Sivil Toplum Örgütlerini CHP adayına desteğe dönüştürürse; CHP’nin buradan da artı puan çıkartacağına inanıyoruz.

İlçe Başkanları, yönetimleri ile birlikte İlçe Belediye Başkan adayı ile beraber; Büyükşehir adayını ayırmadan yapacakları iç içe ortak çalışmada; halka daha fazla güven verecektir. Şayetki bencilce kendilerine çalışırlar ise ortak çalışmadan daha az oy alacaklardır. Çünkü halk birlikteliğe güven duyuyor!

Aksi durumda CHP’nin en fazla alacağı oy 2009 yılındaki gibi 2.578.623 sayısından ya 100 bin fazla ya da 100 az olur.

İYT05092012

Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.