• Yeni Soluk
 • Yeni Soluk

9 Temmuz 2017 tarihinde Adalet Yürüyüşü, Maltepe Miting Alanı’nda sona erdi ve hemen ardından Adalet Mitingi başladı.

Adalet Mitingi’ne kaç kişi katılacak sorusu, yürüyüşten bu yana soruluyordu fakat, katılım isteğinin ve desteğinin günbegün artmasıyla, sayının 2 milyona yaklaşacağı belirtiliyordu. Bakalım, katılım rakamları ile Adalet Mitingi’nde hangi sonuçlar ortaya çıkıyor?

ADALET MİTİNGİ’NE KAÇ KİŞİ KATILDI?

Tartışmalar şimdi tamamen Adalet Mitingi’ne kaç kişi katıldığı ile ilgili oldu. Bununla ilgili CHP’li bazı vekiller de açıklama yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel miting alanında 1 milyon 600 bin kişinin olduğunu açıkladı.
Meydanda vatandaşlar ellerinde Türk bayrağı, üzerinde “adalet” yazılı döviz ve bayraklar taşırken, “Hak, hukuk, adalet” şeklinde sloganlar atıyor. Sahneden müzik yayını yapıldı.

Miting için çeşitli şehirlerden ve İstanbul’un ilçelerinden Maltepe Etkinlik Alanı’na gelen vatandaşlar, iki ayrı güvenlik noktasından alana alındı.

Vatandaşlar, giriş kapılarına yakın yerlerde kurulan stantlardan, üzerinde “adalet” yazısı bulunan tişört, bayrak, şapka ve Türk bayrağı aldı. Bu arada Dragos sahilde dün gece Kemal Kılıçdaroğlu ile geceleyen vatandaşlar da miting alanına geldi.

MALTEPE MİTİNG ALANI KAÇ KİŞİLİK?

Konuşmaların gerçekleştiği Maltepe Sahil Miting alanı yaklaşık 275.000 m2‘dir. Ayrıca miting için trafiğe kapatılmış ve katılımcıların yer aldığı alan da yaklaşık 100.000 m2 dolayındadır. Toplamda 375.000 m2 alanda yurttaşlarımız mitinge katılım sağlamışlardır. Katılımcı sayısının hesaplanmasında teknik olarak genelde m2‘ye 3 ile 6 arasında insanın yer aldığı kabul edilmektedir. Dolayısıyla “Adalet Mitingine” en az 1.500.000 kişinin katıldığı ifade edilebilir.

Uzmanlar, miting alanının sıkışık düzen şeklinde olduğunun dikkate alınmasıyla bu rakamın 2 milyona kadar çıkabileceğini, ayrıca yan (kuzey tarafı) park alanlarının dolduğunun da dikkate alınmasıyla bu rakamın daha da büyüyebileceği belirtiliyor.

Bu hesabın üzerine, Özgür Özel’in verdiği rakam doğru çıkıyor.“Bilimsel hesaplama yöntemiyle ‘Adalet Mitingi’ne katılım sayısı” için 2 Yorum

 1. ozgun dediki : Cevapla

  Nasil dogru cikiyor abi?
  1.6 milyon / 30500m2 = 1 metrekareye 52 kisi sigar mi?

  • Yusuf altıntas dediki : Cevapla

   Metre kareye 6 kişi sığarsa= 2 milyon 250 bin kişi sığar
   Metre kareye 5 kişi sığarsa= 1 milyon 875 bin kişi sığar
   Metre kareye 4 kişi sığarsa= 1 milyon 500 bin kişi sığar

Yeni Soluk
YUKARI