• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Ayten Turan

Kalemin Gölgesi

aytenturan@yenisoluk.com

Her zaman kadınlar haklı, her zaman kadın hakları diyip duruyorum ama beyler öyle isyandalar ki artık Ayten hanım bizde haklıyız, biraz bizi dinle biz anlatalım sen yaz dediler, bende hadi dedim bir kere de olsa onları dinleyelim.

Nasıl da dertlilermiş, nasıl da isyan dalarmış dinledikçe şaşırdım, şimdi ilk önce evde oturan hanımlar için beylerin en büyük şikâyeti… Hafta boyu evde olup da şu çamaşır gününü eşinizin evde olduğu güne neden denk getirirsiniz?

Yazık ya adam bir gün evde, o gün çamaşır yıka balkona as gel de adam kızmasın? Kızar tabi adam haftada bir gün sizin yüzünüzden balkon keyfini yapamasın, hanımlar tamam biz hep haklıyız da onlara da yazık…

Bunu tabii evde oturan bayanlar için diyorum gerçi çalışan bayanlarda bunu ayarlayabilir, hafta ortası akşamdan bu işleri yapabilirsiniz sizde hafta sonu eşinizle rahat rahat balkon keyfi yaparsınız bu zor değil.

Diğer bir konu pazar sabahı elektrik süpürgesini açan bayanlar, işte erkeği en çok çıldırtan şey, ya sen kadınsın hafta boyu adam evde yokken temizle dur. Pazar sabahı süpürge açmanın sebebi ne? Canın sıkılıyorsa Pazar sabahı uyan misler gibi eşini de uyandır bak yapacak neler bulursunuz adam da senin kölen olur, her şeyi de ben mi anlatayım? Adamlar sonra isyanda haklılar bu kadar da acımasız olmayalım yazık onlarda can taşıyorlar.

Kadınlarımızın en büyük hatası evlendik den sonra kendilerini tamamen bırakmaları kocayı bulduk nikâhı da yaptık öyle de böyle kocam beni beğenmek zorunda alan almış satan başından sağmış, yapmayın hanımlar! Öyle olur mu? Öncelikle kendinize olan saygınızdan kendinize bakacaksınız.

Sabah sen kocayı pijamalarla işe yolcu et, akşam da kocan seni yine sabah ki pijamalarla görsün hiç olur mu, Hiç yakışır mı?

Ondan sonra kocam beni aldatıyor, Adamın gözü tabi dışarıda olur sen evlendiğin güne kadar hep adama güzel yanlarını göster evlendik den sonra hepsini kenara bırak. Olmaz sahip çıkacaksın erkeğine öyle bizim erkeğimiz bakımlı cilveli kadını sever sen bak kendine iki de Cilve ağam diyen erkek kurban olur sana sen yeter ki iste.

Hani deriz ya, erkekler aptal kadını sever, aslın da tam tersi erkeklerimiz akıllı kocasının yanın da olan kadını sever.

Erkeğine destek vereceksin, beni kendine karı yaptı bana bakmak zorunda diyen kadınlarımız var. Ne kadar yanlış bir şey kendine saygısı olmayan kadın der bunu.

Çalışmak her zaman kadına ayrı bir güç verir ama kadın çalışmak istemiyorsa çocuklara bakmak zorundaysa evde oturacaksa da eşine psikolojik destek verir ona gücünü hissettirir eşinin yanın da olduğunu hissettirir sen eşinin derdini dinlemesen onun yanın da olduğunu hissettirmezsen kocanızı dinleyen başka bir kadın çıkınca da adamı suçlamayın.

Ha unutmadan hanımlar şu başım ağrıyor modun dan çıkın artık, konuşun eşinizle bahaneye ne gerek, ben şu yüzden seninle birlik de olmak istemiyorum diyin, elbet bir sebebi vardır yoksa Rabbim kula verdiği en güzel şeyi neden yaşamak istemezsiniz elbet bir sebebi vardır onu araştırın kocayı böyle cezalandıramazsınız, unutmayın Türkiye de başa ağrımayan kadın çok var, bak onlardan biride sizin kocanıza rastlarsa vahlamayın.

Evet, beyler sizi dinledim hanımları da uyardım, bana tek taraflı diyemezsiniz ama şunu da belirteyim sizin dertleriniz biz kadınları dertleri yanın da ne ki? Tabi bu yazımda bunlara değinmeyeceğim ama kadının canını da yakarsanız unutmayın dünyayı size dar ederler, kadın olsun erkek olsun birbirimize ihtiyacımız var birbirimizin kıymetini bilelim bol muhabbetli sevgi dolu bir hayat hepimizin olsun.

Yeni Soluk
YUKARI