• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

Deniz Baykal: “Bana yapılan kaset komplosunu aydınlatacak iki kişi vardır. Biri dönemin Başbakanı’dır, biri de Kılıçdaroğlu’dur” Niçin Sayın Kılıçdaroğlu? Çünkü o “Başbakan’ı o kaseti seyrederken çekilmiş görüntüsünü gördüğünü” söylüyor. Yani o kaseti izlerken, “gözlüğünü takıp” diye anlattığı, “onu biz gördük, tamam bunu gönderin, yayımlayın” dediğini gördüğünü iddia eden Anamuhalefet partisinin lideri var.

 

CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk’te Ahmet Hakan hazırlayıp sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programına katılarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Programın sonlanacağı sırada İsmail Saymaz’ın sorusunun üzerine, kendisine yönelik olarak yürütülen kaset komplosuna ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunan CHP’nin Eski Genel Başkanı, kaset skandalının ancak “dönemin Başbakanı’nın ve Kılıçdaroğlu’nun aydınlatılmasıyla çözüleceğine” inandığını söyledi.

İşte o ifadeler:

İsmail Saymaz: Mağdur olduğunuz kaset operasyonunun bugün iktidar cemaatle bağlantılı olduğunu iddia ediyor. Sizce bu doğru mudur?

Deniz Baykal: Bağlantısı var mı yok mu bir şey söylemek için elde kanıta ihtiyaç var. Bak, o konuda ben aynen Ergenekon’un tümü için yaptığım değerlendirmeyi yapıyorum. O günkü yüksek siyasi iradenin talimatı, onayı, kararı olmadan böyle bir iş yapılamaz. Benim o kanaat, ilk gün söyledim, bugüne kadar onu değiştirecek hiçbir somut gelişme sağlanamadı. Bana işte gizli tanık bilmem kim şu ifadeyi verdi, gizli tanık inceledi, bunların hepsinin doğru olmadığını ben biliyorum. Çünkü her birisi yalan yanlış laflarla mantık götürüyorlar, görüyorum. İkna olmuyorum, ikna olmaya hazırım. Bana altı yıldır hükümet o konuda somut bir şey getirsin. Bak, ‘falan’ desin. Bu gelmiyor.

Ahmet Hakan: Cemaat diyorlar.

Deniz Baykal: Demekle olmuyor ki Ahmetciğim, getirsin göstersin. Ya bir itirafçı veya bir delil bulsun. Bu konuyu aydınlatacak gözümde iki tane isim vardır. Birisi zamanın Başbakanıdır. Yani, çilingirden filan yürüyerek halletmeye çalışıyorlar. Bırakın o çilingirle, milingirle olmuyor. Çilingirlerin söylediklerinin doğru olmadığını ben biliyorum. Bu işi çözmek istiyorsanız sorarsınız Başbakan’a, yukarıdan aşağıya inin, aşağıdan yukarıya çıkmaya çalışmayın. Bir de Sayın Kılıçdaroğlu’dur. Niçin Sayın Kılıçdaroğlu? Çünkü o “Başbakan’ı o kaseti seyrederken çekilmiş görüntüsünü gördüğünü” söylüyor. Yani o kaseti izlerken, “gözlüğünü takıp” diye anlattığı, “onu biz gördük, tamam bunu gönderin, yayımlayın” dediğini gördüğünü iddia eden Anamuhalefet partisinin lideri var.

…… …..           : Siz sordunuz mu Sayın Kılıçdaroğlu’na?

Deniz Baykal: Bu benim meselem değil. Aydınlatmak istiyorsan…

Ahmet Hakan: Aydınlatmak isteyenlerin meselesi.

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı Kanaltürk TV’nin bir  programında Deniz Baykal’a ait kasetleri Erdoğan’ın izlediğine gözleriyle şahit olduğunu anlattığı o konuşma:Yeni Soluk
YUKARI