İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Avcılar ilçesi Merkez, Ambarlı, Cihangir, Denizköşkler, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala ve Üniversite mahallelerine ilişkin imar plan değişikliği teklifinin komisyona iade edilmesini protesto için CHP’li Meclis üyeleri toplantıyı terk etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı Toplantısı’nın 5. birleşimi, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşti. Avcılar ilçesi Merkez, Ambarlı, Cihangir, Denizköşkler, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala ve Üniversite mahallelerinde depreme dayanıklı modern yapılar inşa etmek amacıyla Avcılar Belediye Meclisi’nde onaylanan İmar Planı Değişikliği teklifini içeren komisyon raporu, Meclise sunuldu.

Raporun AKP’li Meclis Grubu’nun isteğiyle komisyona iade edilmesi, AKP’li Meclis üyeleri ile CHP’li Meclis üyeleri arasında tartışma çıkmasına sebep oldu.

Rapora ilişkin söz alan İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, bu raporun Avcılar’ın sıkıntılarının giderilmesi üzerine uzun süreli bir çalışmanın sonucu olduğunu söyledi.

Avcılar’ın 1999 depreminde en çok tahribat gören yer olduğunu belirten Gülsever, şunları kaydetti: “Avcılar’da yaşayan insanlar daha müreffeh bir plan değişikliği ile 4-5 katlı olan binaları planda daha aza çekilmişti. Şimdi onların bu haklarını tekrar onlara iade ederek, onların orada kendi mevcut haklarını koruyacak şekilde inşaat çalışmalarına olanak sağlamaya çalışıyoruz. Derdimiz, olanak sağlarken, onların inşaat yapmasının önünü açmak değil. Çünkü orası depremden en fazla hırpalanmış ilçe. Avcılar, depremde çok hasar gördü. Şu anda bizim insanlarımız tedirgin yaşıyorlar. Orada amacımız, bu iyileştirmeyi yaparak, insanlar evlerine girip çıkarken, huzur ve güvenle uyumalarını ve rahat etmeleri sağlamak.”

“CEZALANDIRMA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Gülsever, Başkan Topbaş’ın Avcılar’a söz verdiğini dile getirerek, AK Parti Grubu tarafından, Gaziosmanpaşa’nın imar plan değişikliğini kabul etmedikleri için bir cezalandırma ile karşı karşıya kaldıklarını ileri sürdü.

Gülsever, şu açıklamalarda bulundu: “Bize bu planı geri çekeceklerini söylüyorlar. Bu planı geri çekeceksiniz ama size bir şey hatırlatmak istiyorum. Orada yaşayan halka bunun sebeplerini çok açık ve net anlatırız. Ama şunu bilin, Avcılar ya da benzer yerlerde olası bir deprem olur, Allah muhafaza bir kişinin bile burnu kanasa, siz bunun hesabını Cenab-ı Allah’a veremezsiniz. Bunun için lütfen kararınızı bir kere daha gözden geçirin ve bu planı buradan el birliğiyle geçirelim. Eğer bu kararınız devam ederse protesto etmek için bu andan itibaren, bu Meclisi terk edeceğiz.”

“BU AŞAMAYA GELMESİNİ AÇIKÇASI HOŞ GÖRMÜYORUM”

AKP, İBB Meclis Grup Başkan Vekilli Temel Başalan ise iddialarla ilgili şunları söyledi: “Bu konu sadece Avcılar değil, İstanbul’un tamamıyla ilgili. Biz AK Parti olarak bu zamana kadar kamu düzeniyle ilgili planlarda hakkaniyete ve adalete uygun bir şekilde davranmaya çalıştık. Burada CHP ya da AK Partili belediye ayrımı hiçbir zaman gözetmedik ve gözetmeyeceğiz. Ancak, teknik bir konunun bu aşamaya gelmesini açıkçası hoş görmüyorum” dedi.

CHP GRUBU PROTESTO İÇİN TOPLANTIYI TERK ETTİ

Açıklamalarının ardından, CHP’li Meclis üyeleri Avcılar Merkez, Ambarlı, Cihangir, Denizköşkler, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala ve Üniversite mahallelerine ilişkin imar plan değişikliğinin komisyona iade edilmesini protesto için toplantıyı terk etti.

Etiketler: , , , ,


Yeni Soluk
YUKARI