• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

YÖK’ün 15 Temmuz şehit ailelerine üniversite hakkı tanıyıp, diğer sivil şehitlerin ailelerine bu hakkı vermemesini eleştiren Ağbaba, hükümete “Hayatın her alanında devam ettirilen ötekileştirici-ayrıştırıcı anlayışı bari şehit aileleri arasında sonlandırın” çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasıyla AKP Hükümetinin 15 Temmuz Darbe girişimi esnasında şehit düşen yurttaşlar ile diğer katliamlarda şehit düşen yurttaşlar arasında maaş ve tazminat konusunda ciddi ayrımcılık yaptığını ve bu haksızlığa bir an önce son verilmesini isteyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bu kez de YÖK’ün şehit yakınları arasında uygulamak istediği ayrımcılığı gündeme taşıdı.

ÜNİVERSİTE HAKKI TÜM ŞEHİT YAKINLARINA VERİLSİN

Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada; “Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç çarşamba günü yaptığı açıklama ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit düşen kolluk kuvvetlerinin ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen sivil vatandaşların eş ve çocuklarının talepleri halinde diledikleri üniversitede özel öğrenci statüsünde öğrenim görebilmesine imkan sağlayacak bir karar aldıklarını açıklamıştır. Ancak bu imkan, terör örgütlerinin saldırılarında hayatını kaybeden ve sivil şehit sayılan tüm vatandaşlarımızın ailelerine tanınmamıştır. “ifadelerini kullandı.

NE EŞİTLİĞE, NE HAKKANİYETE, NE DE İNSANİYETE SIĞAR

“AKP Hükümetinin ve YÖK’ün şehitler arasında ayrım yapan bu kararını kabul etmek mümkün değildir” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Şehit yakınlarına kanunen bağlanan maaşlarda ve ödenen tazminatlarda bile ayrım yapan hükümet, ısrarla bu ayrıştırıcı tavrını sürdürmektedir. 15 Temmuz sivil şehitlerinin ailelerine en düşük 3.203 lira maaş bağlanacağı açıklanırken, 10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden sivil şehitlerin ailelerine 110 lira maaş bağlanmıştır. Bu ayrım yalnızca maaş konusunda kalmamış, verilen diğer haklara da yansımıştır. Dilediği üniversitede öğrenim görme imkanı bazı sivil şehit ailelerine verilirken bazılarına verilmemiştir. Hiçbir dayanağı olmayan bu eşitsiz ve ayrımcı tutum, hükümetin vatandaşlarımız arasında taraf tuttuğunu ortaya koymaktadır. Ülkeyi yöneten bir hükümetin, vatandaşlar arasında ayrımcılık yaparak, terör örgütlerinin saldırılarında hayatını kaybeden ve sivil şehit sayılan insanlarımıza yönelik farklı tutum takınması ne eşitliğe, ne hakkaniyete, ne de insaniyete sığmaktadır.” dedi.

TOPLUMU AYRIŞTIRAN ANLAYIŞ

Terör örgütlerinin saldırılarında hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızın aileleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini, bir aileye verilen hakkın, aynı durumdaki diğer ailelere de verilmesi gerektiğini vurgulayan Veli Ağbaba, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Bu nedenle YÖK’ün aldığı kararın yeniden gözden geçirilmesi ve bu tutumla ilgili bir iç muhasebe yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Toplumu ayrıştıran bu anlayışa bir an önce son verilmesini bekliyoruz. AKP Hükümeti bir vicdan sorgulaması yaparak, bu ülkenin her ferdine eşit ve adil davranmalıdır. Hayatın her alanında devam ettirilen ötekileştirici-ayrıştırıcı anlayışı bari şehitler arasında sonlandırın çağrısı yapıyoruz.”Yeni Soluk
YUKARI
Assign a menu in the Left Menu options.