Ayten Turan

Kalemin Gölgesi

aytenturan@yenisoluk.com

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı Adalet yürüyüşünü gönülden destekliyorum, bu konuda geç kalınmış bir hareket gibi düşünsem de, CHP İstanbul Milletvekili Sayın Enis Berberoğlu’nun tutuklanması bardağı taşıran son damla oldu.
Bazıları Türkiye’de her şeyi süt liman misali harika göstermeye çalışsa da maalesef ki Türkiye birçok sıkıntıya gebe.
‘Adaletin olmadığı yerde, yaşam olmaz’ tezini savunarak sanki her şey yolundaymış gibi gösteriş yapan zihniyeti anlamakta zorluk çekiyorum.
Ülkemizde Adaleti kaybetmeye ramak kala başlatılan bu yürüyüş gün ve gün adım adım ilerliyor, birçok engele rağmen.
Maalesef ki ülkemizin bir tarafı adalet için bu sıcakta yollara dökülürken bir tarafı da tatil beldelerinde gününü gün ediyor sanki Türkiye’de her şey yolundaymış gibi.
Ülkemizde 75 günde 72 şehit haberi duyduk, birçok kadın cinayeti haberleri manşetlerde yerini buldu, kaybolan çocuklar, tecavüze uğrayan gençler gazetelerde okuyup geçtiğimiz vah vah deyip bir saat sonra unuttuğumuz haberler listesine girdi.
Ya haksız yere tutuklu canlar, açlık grevinde ekmekleri için savaşanlar, ölüme ramak kala alınan son nefesler işte tamda Adalet için yürümenin geç kalındığı anlar ama zararın neresinden dönersen kar deyip yollara düşün Adalet diyen Halk…
Evet, geç kalınmış bir başkaldırışta olsa küçümsenmeyecek ve gerçekten Türkiye’nin gezi olaylarından sonra ses getirecek bir eylemi diye düşünüyorum bu Adalet yürüyüşünü.
Yasal olan bu yürüyüşü bile yasal değilmiş gibi lanse edenler, sözde Adalet yürüyüşüne tepki olsun diye utanmadan kendi yollarına hayvan gübresi dökenler akıllarını başlarına almalılar.
Türkiye bizim Adalette Türkiye gibi hepimizin olmalı, yani bunun siyasi düşüncesini bir kenara bırakıp, nasıl 15 Temmuz olaylarında bu ülke bizim deyip birlik olduysak bu Adalet yürüyüşünde de birlik olmalıyız.
Burada lafım CHP dışındaki siyasi partilerin Adalet yürüyüşünü tepkili açıklamalar yapanlara çünkü Adalet bir gün sizlere de lazım olacak, Tarife dönüp bir bakın Adalet hanginize lazım olmadı.
Bunu düşünerek, bu sıcaklarda yollara düşen Adalet diyen insanlara daha yardımcı yaklaşımlarla, yuhalamadan, tepki vermeden, saygı duymayı da öğrenmeliyiz çünkü hiçbir ülke tek düşünceyle ilerleyemez ki Adalet bir ülkenin tek rengi olmalı.
Adaletli günlere doğru can cana tek yürek olarak var olmayı bilelim çünkü; ‘Adalet hepimize lazım.’

Yeni Soluk
YUKARI