• Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
  • Yeni Soluk
  • Yeni Soluk

ABD Senatosu’ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iki senatörün imzasını taşıyan mektup yazıldı. Mektupta Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında yaşanan kavga görüntüleriyle ilgili, “Hükümetinizin basına, azınlık gruplara ve siyasi muhaliflere tutumunu yansıtan bir davranıştı. Ekibinizin ABD topraklarındaki bu ihlali sizin hükümetinizi yansıtıyor. Yaşanan olaylara ‘kör olarak’ bakamayız” ifadeleri kullanıldı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberi; Amerika Birleşik Devletleri Meclisi’nin yürütme kanadının en önemli 2’inci kanadı olan Amerikan Senatosu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazıldı. Mektubun adres kısmına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çankaya’daki adresi yazıldı. Cumhuriyetçi senatör John McCain ve Demokrat Partili Dianne Feinstein imzasını taşıyan mektupta, Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyareti sırasında yaşanan olaylarla ilgili, Erdoğan’ın korumaları eleştirildi.

ABD Senatosu’ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazılan mektupta, “Bazı korumalarınızın Washington’daki Büyükelçilik Konutu önündeki hareketlerinden derin endişe duyuluyor” denildi. Barışçıl protestoya şiddetle karşılık verildiğine dikkat çekilerek şu çarpıcı ifadeler kullanıldı:

“Tıpkı hükümetinizin basına, azınlık gruplara ve siyasi muhaliflere tutumunu yansıtan bir davranıştı. Ve tamamıyla kabul edilemez bir davranıştır. Güvenlik ekibinizin üyeleri polis hattınızı kırarak, az sayıdaki protestocuya saldırdı. Bazı destekçileriniz ve korumalarınız şiddetli bir şekilde protestocular ve gazetecilerle çatıştı.”

“Korumaların saldırısı hükümetinizi yansıtıyor”
Mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının protestoculara ve gazetecilere saldırısının basın özgürlüğünün korunması ve bütün ABD’liler tarafından kullanılan toplantı hakkının ihlali niteliğinde olduğunun altı çizilerek, “Ekibinizin ABD topraklarındaki bu ihlali sizin hükümetinizi yansıtıyor. Yaşanan olaylara ‘kör olarak’ bakamayız” ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan’a, göstericilere saldıran koruma ekibini sorumlu tutma çağrısı yapıldı.Yeni Soluk
YUKARI