• Yeni Soluk
 • Yeni Soluk
 • Yeni Soluk
 • Yeni Soluk

Hasan Hınıslı

Tükenmez Kalem

hasanhinisli@gmail.com

Referandum sürecince iki kez gündeme dair yazdım. Sustum acıtmamak için. Sustum oyunbozan olmamak için. Sustum üyenin ve seçmenin bu duruma karşı kendiliğinden gelişen direnişine köstek olmamak için. Sustum her zamanki gibi köşe başlarını tutmuş delege ağalarının “fırsat bu fırsattır” deyip saldırılarına fırsat vermemek için…

Şimdi konuşma zamanı!

Şimdi emek hırsızlarından hesap sorma zamanı.

CHP referandum boyunca yapması gerekenden az, beklenenden çok fazla iş yapmıştır.

Beklenen, yapması gereken; her zamankinden daha çok performans alması için ‘profesyonel destek’ alarak yaptığının en az birkaç katını yapmasıydı. Lakin, yapmadı yapamadı!

CHP profesyonel destek almaktan korktu.

CHP’nin birkaç kurmayı haricinde çok büyük bir bölümü halen kendi koltuğunun derdinde olduğunu gösterdi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Genel Başkanın performansı iyiydi. Ancak sadece iyiydi, bir lider mükemmeliyetinden oldukça uzaktı! Danışmanlar ile ancak bu kadar olabilirdi, oda bu kadar oldu. Lakin Kılıçdaroğlu’nun kendi özel yeteneğini de unutmamak gerek. Kılıçdaroğlu ‘HAYIR’ cephesini bir arada tutmakta oldukça özverili davrandı. HDP ile MHP ve Saadet tabanını aynı cephede tutmak her babayiğidin harcı değil. Sanırım bu yetenek Kılıçdaroğlu’na özgü kişisel sabır ve hoşgörüden kaynaklı olsa gerek(!)

Deniz Baykal: yaşından beklenilenin dışına çıktı, sanki daha da gençleşmişti. Nerde ne yapacağını çok iyi bilen toplantılarında çıt çıkmayan pür dikkat dinlenilen liderliğinden bir milim dahi eksilmemişti. Baykal, on numara bir kampanya yürüttü.(Bir hatırlatma; hayatım boyunca Anti-Baykal’cı olduğumu herkes bilsin)

Muharrem İnce: İnce’nin Avcılar ve Silivri etkinliklerini izledim. Kitleyi ne zaman coşturacak, ne zaman susturacak bu konuda yaptığı latifelerle oldukça başarılıydı.

Gürsel Tekin: kitlelerini coşturmaktan çok ikili ilişkiler ile ön plana çıkıyordu. İlişkilerine hâkim olması güven veriyordu.

Umut Oran: Oran, gönüllü çalışan, genel merkez tarafından çalışmaları mail yoluyla basınla paylaşılmayan, buna rağmen 37 bin km yol yaparak, basına kendi yaptıklarıyla konu ve haber olan adı gibi geleceğe umut veren bir çalışma yaptı.

Bunun yanı sıra; Çetin Osman Budak Antalya da, Seyit Torun Ordu da, Gaye Usluer Eskişehir de, Fatma Kaplan Hürriyet ile Tahsin Tarhan Kocaeli’nde, Candan Yüceer Tekirdağ da, İbrahim Özdiş Adana da Kazım Arslan Denizli de, Burcu Köksal Afyon da köy köy, Ömer Fethi Gürer Niğde de, Nihat Matkap Hatay da, Yasemin Cankurtaran İstanbul da, Yıldırım Kaya kendisine verilen bölgelerde oldukça iyi performans gösterdiler.

Genel olarak baktığımız da Milletvekillerinin çalışması ‘birkaç istisna’ dışında oldukça iyiydi. Lakin bazı örgütler sanki bir üst yönetimlerini sekteye uğratmak için bir iki merkezi alana çadır açıp, kermes yapıyormuş gibi broşürlerinin kendilerinden alınmasını beklediler. Neyse örgütleri fazla hırpalamayalım beyin takımına bakalım…

Şuanda kimine göre çok başarılı olan CHP, ayağına kadar gelen kısmeti “ne yapalım hile yaptılar, 2019 da görüşürüz” mantığıyla teperse ülkenin anahtarını verir.

Etkin muhalefet ise; ne yazık ki Kılıçdaroğlu ile yapılamaz. Kılıçdaroğlu’nu CHP’ye artık danışman yaparak ya da emekli edilerek bir şekilde kurtulmak lazım.

Daha evvelki yazılarımda da Kılıçdaroğlu’nun ‘bu işi yapamadığını’ ancak ‘namusuna dürüstlüğüne’ ise kimsenin söz söyleyemeyeceğini defaten yazmıştım. Artık aynı kanıda değilim. Kılıçdaroğlu dürüst ise; partiyi PM/MYK ile mi yoksa üç beş danışmanla mı yönetiyor, kendisi karar versin, ona göre de tavrını alsın.

Biz iddia ediyoruz. CHP’de PM/MYK son zamanda artık formalite haline geldi. Kılıçdaroğlu, kurultayda PM’ye giremeyen kendine sadık olanları danışman yaparak onlar ile bu partiyi yönetiyor.

Kılıçdaroğlu, MYK’yı ise silah olarak kullanıyor. MYK’da biraz sesi çıkan varsa; ona ters bakarak, “bak MYK’yı değiştir senide dışlarım” sinyali verirken, PM’de üyelerini ise, sık sık MYK değişimi yaparak “sabredin bir gün size de sıra gelecek” umudu vererek bu partiyi “fakirin ekmeği umut, ye memedim ye” mantığıyla yönetiyor…

CHP, profesyonel danışmanlık haricinde danışmanlık hizmeti almamalı.

PM’ye giren kişilere belki farklı görevler verile bilinir, ancak PM’ye girmeyen insanları danışman yaparak hem kurultay üyelerinin iradeleri dışlanıyor, hem de çok lakayt “siz isteseniz de istemeseniz de bunlar benim korumam altında” sinyali verilerek, delegelere “size de sıra gelebilir” diye ağızlarına bir parmak bal çalınıyor.

Sahi ya, seçimde yapılan hileler ile parti yönetilirken yapılan taktiklerin birbirinden ne farkı var?

Parti dışında HDP’ye MHP muhaliflerine ve diğerlerine verilen orta yol güveni devam ederken, CHP tez elden çok acil bir tüzük kurultayı ile yüzünü tamamen emeğe sola dönerse ve  buna uygun bir lider bulursa, inanın başarı çok uzak değil…

 

“Kılıçdaroğlu yapılmayanı yapmak zorunda” için 6 Yorum

 1. Abdullah dediki : Cevapla

  Slm.Kılıçdaroğlu ile ilgili tespitlerinize katılmak birlikte,bana göre geç kalınmış olması gereken derhal genel başkanlığını bırakma kararı alması gerekiyor.2009 dan bu yana genel başkanlık kurumu bir puan almış deil tam aksine,bana göre partiye zarar veren biri.akp’nin kurum olarak oyları yok varsa da çok az baktığında oyların yarasında fazla tayyip erdoğanın.zira HDP içinde bunu söyleyebiliriz demirtaşın enaz beş yada altı puan getirisi var.Kılıçdaroğlu değilmiydi dokunulmazlıklara,evet diyen

 2. Hakan Ertan dediki : Cevapla

  Emekli olduktan sonra bir partiye ki- kurucu partiye genel başkan yapılıyorsa ve ondan önceki lider bir tuzak ile yollanıyorsa ve bu işten en karlı Kılıçdaroğlu çıkıyorsa her şeyin sorumlusu Kılıçdaroğlu dur……

 3. Bahtiyar Çetinbaş dediki : Cevapla

  Maalesef… DEMOKRASİ TRENİMİZ devrildi… Şimdi… Başkanlık Sistemi Treni devreye girecek… Başkanlık sistemi maddelerine göre bu trenin ne fren sistemi var ne de güzergâhı belli… Bu bir gerçek… ALLAH bu ülke ve ülke insanlarının yardımcısı olsun… Benim kişisel düşüncem şudur… 2019 yılında yapılacak veya daha önce yapılabilecek bir erken seçimde İKTİDAR olabilmek için… Şimdi yapılması gereken “Çağdaş Paylaşımcı Demokrasi Modeli” sistemini kurmak için çalışmalara acilen başlamak gerekir…

 4. Kurultay gerektiği doğru ama orada neleri konuşup çözüm üretileceği pek açık değil! Uzun zamandır sıraladığımız ve beklediğimiz maddeleri buraya yazsak da tartışsak nasıl olur?
  Dir

 5. Tülin dediki : Cevapla

  Yazınızda dediğiniz gibi bu gergin süreçte söylenilmesi gereken çok daha sözlerin olması kaçınılmaz bir gerçektir.
  Kavgasız gürültüsüz ülkeyi etkilenmeden mertçe genel başkanın ve yanındaki bu partiye uyuşmayan kurmaylara istifa etsin gerçekten parti ve memleket sevgisi bir parça varsa eğer.

 6. Tülin dediki : Cevapla

  Gezi sürecinden başlayarak cumhurbaşkanı seçimine kadar,
  Milletvekillerinin hangi parti olursa olsun dokunulmazlıklarına evet derken kendi kendilerinin ipinin çekilmesi ve ülkenin bu referandumda iktidar tarafindan etkisi,
  ayak üstü anayasa komisyonu düzenlemeler bizi götürdüğü nokta derken
  biz referandumda hile hırsızlık olabilir derken,
  bu ülke bu hale nasıl geldi; biz biliyorduk da kulak asmayanlar kimse kişilerin kıç yalayıcısı olmasın şimdi hesap verme zamanı..!

Yeni Soluk
YUKARI